NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
lazerinė depiliacija
ką būtina žinoti apie lazerinę depiliaciją

Lazerinės epiliacijos ekspertė: netikėkite šiais mitais!

Atėjus vasarai, dauguma pradeda planuoti ilgai lauktas atostogas, ir balto smėlio paplūdimiai ar krištolo skaidrumo brangių viešbučių baseinų vaizdai nori nenori iškyla prieš akis. Tai laikas – kai norisi apie nieką negalvoti, tik mėgautis saulės bei vandens malonumais, tačiau epiliacijos rūpesčiams tai negalioja. Pasak „Ellips Lietuva” kalbintos „Revu Clinic” gydytojos dermatovenerologės Paulinos Grušelionytės, nors plaukai tam tikrais aspektais naudingi mūsų kūnui, dėl gero poilsio dalies jų galima atsisakyti ir apie epiliaciją lazeriu sklandantys mitai tam neturėtų trukdyti.

Pateikiame 10 mitų, kuriais, pasak ekspertės, tikėti tikrai neverta.

Mitas: lazerinė epiliacija yra skausminga

„Lazerinė epiliacija yra tikrai populiari procedūra, ir ne tik Lietuvoje – tai lemia procedūros paprastumas ir tai, kad kitaip, nei tradicinė depiliacija vašku, ji yra neskausminga. Nors kai kurie žmonės procedūros metu gali jausti nedidelį diskomfortą – šilumos pojūtį, lazeriu veikiamas tik plauko folikulas, o aplinkiniai audiniai nėra pažeidžiami, tad ir skausmo neturėtų būti. Be to, šiuolaikiniai lazeriai turi integruotas aušinimo sistemas, kurios padeda sumažinti ir tą menką diskomfortą​”, – apie klaidingus įsitikinimus pasakoja dermatovenerologė.

Mitas: lazerinė epiliacija nerekomenduojama intymiose zonose

Kaip teigia P. Grušelionytė, lazerinė epiliacija yra saugi ne tik visam kūnui, bet ir tokiose intymiose zonose, kaip bikini sritis, tiesa, menstruacijų metu epiliuotis nepatariama dėl šioje srityje padidėjusio jautrumo. Ko gydytoja šalinti nerekomenduoja, tai nosies plaukų, nes jie atlieka svarbią apsauginę funkciją – veikia kaip filtrai, sulaikantys dulkes, bakterijas, virusus ir kitus svetimkūnius, kurie gali patekti į kvėpavimo takus, taip pat padeda apsaugoti plaučius nuo užterštumo ir infekcijų. Labiausiai erzinančius plaukelius nosyje galima kirpti specialiomis žirklėmis ar trimeriais, kurie sumažina jų matomumą, bet nepažeidžia odos ir plaukų folikulų. 

Mitas: lazerinė epiliacija sukelia odos vėžį

„Lazerio ir radiacijos sąvokos dažnai yra painiojamos, todėl kai kurie žmonės mano, kad bet koks lazerio naudojimas gali sukelti radiacijos poveikį, kuris yra susijęs su vėžio rizika. Tačiau realybė kitokia: lazerinė epiliacija naudoja koncentruotą šviesos energiją, o ne jonizuojančią radiaciją, kuri gali pažeisti DNR ir sukelti vėžinius pakitimus, todėl nei vienas mokslinis tyrimas tokių sąsajų nerado, ir sertifikuoti lazerinės epiliacijos įrenginiai yra plačiai naudojami estetinėje dermatologijoje”, – vieną dažnesnių mitų sklaido lazerinės epiliacijos ekspertė.

Mitas: jei po epiliacijos lazeriu plaukų mažiau, dalies procedūrų galima atsisakyti

Pasak specialistės, procedūrų efektyvumas priklauso nuo kelių dalykų, tačiau svarbiausias yra plauko augimo ciklas – tik aktyviojoje plaukų augimo fazėje, kai melaninas yra aktyvus, lazeris gali juos „pamatyti”. Kadangi įvairiose kūno vietose ši fazė vyksta skirtingu metu – plaukai auga skirtingu greičiu, procedūros įvairiose kūno vietose atliekamos ne to paties vizito metu.

„Tiems, kurie mano, kad pakaks vienos procedūros ir galės mėgautis švelnia oda, turiu liūdnų žinių – pokyčiui reikia laiko, todėl, norint atostogų be rūpesčių, pas lazerinės epiliacijos specialistą reikėtų apsilankyti 4–8 kartus. Kadangi plaukelių kiekis, jų storis, tankis, epiliuojamos zonos, žmonių amžius, lytis, hormonai ir kiti dalykai skiriasi, konkretų procedūrų kiekį gali pasakyti tik specialistas, įvertinęs jūsų anatomines ypatybes – įprastai lazerinė epiliacija atliekama kas 6 savaites, kai vėl pradeda augti naujas plaukelių ciklas. Kartojant procedūras, sunaikinama apie 85–95 proc. plaukelių folikulų, nes jau po pirmos procedūros plaukeliai tampa švelnesni ir pradeda kristi. Tačiau nesilaikant numatyto kurso, po kurio laiko galutinai nesunaikinti plaukelio folikulai atsikuria, tad ir ciklą reikia pradėti nuo pradžių”, – drausmę atliekant šią procedūrą pabrėžia dermatovenerologė.

Pasak jos, veidui šią procedūrą reikėtų atlikti kas 4 savaites, rankoms, pažastims, nugarai ir bikini zonai – kas 6–8 savaites, o kojoms – kas 8–12 savaičių. Kuo daugiau procedūrų atliekama, tuo ilgesnis laikas tarp procedūrų, nes plaukai susilpnėja ir auga lėčiau.

Lazerinė depiliacija

Mitas: lazerinė epiliacija neturi jokio poveikio vyrams

„Nors vyrai, norintys epiliacijos lazeriu, mūsų klinikoje vis dar yra mažuma, jų skaičius pamažu auga, nes informacijos gausa daro savo. Dažniausiai manoma, kad vyrams ši procedūra netinka dėl trijų priežasčių: plaukų bei odos skirtumų, hormonų ir procedūros prigimties. Tiesa, kad vyrai dažnai turi storesnius ir tamsesnius plaukus nei moterys… Tačiau būtent tokie plaukai yra tinkamesni lazerinei epiliacijai – lazeris geriau nukreipia savo šviesos energiją būtent į tamsų plaukų pigmentą. Tai reiškia, kad vyrų plaukai gali būti net lengviau pašalinami nei moterų.

Kitas svarbus niuansas – hormonų skirtumai. Manoma, kad vyriški hormonai (pvz., testosteronas) lazerinę epiliaciją daro mažiau veiksmingą. Plaukeliai auga greičiau, tačiau tiesa ta, kad tai visiškai netrukdo šios procedūros sėkmei dėl anksčiau paminėtos plauko struktūros priežasties. Žinoma, vyrams gali prireikti daugiau seansų arba dažniau atlikti palaikymo procedūras, tačiau pati technologija yra veiksminga.

Ir galiausiai, ko gero, vyrams aktualiausia priežastis – pati procedūros esmė. Lazerinė epiliacija ilgą laiką buvo laikoma estetine procedūra, kurios dažniausiai pageidaudavo moterys, todėl vyrų pasąmonę gali veikti įsitikinimas, kad ši procedūra nėra skirta jiems, visgi, džiugina tai, kad dėl įvairių priežasčių – estetikos, higienos, patogumo – vis daugiau jų lazerinę epiliaciją atlieka. Beje, kitaip, nei įprasta manyti, šalinti galima ir barzdos plaukus – taip sutaupoma laiko, galima išvengti nemalonaus plaukelių įaugimo ir odos perštėjimo po skutimosi. Taip pat vyrai dažnai renkasi pažastų, nugaros, krūtinės srityje augančių nepageidaujamų plaukų šalinimo procedūras”, – kodėl vyrams reikėtų atlikti šią procedūrą, aiškina „Revu Clinic” gydytoja.

Mitas: ši procedūra tinka ir žiliems plaukams

„Deja, tačiau žiliems ir raudono pigmento turintiems plaukams ši procedūra netinka dėl lazerio veikimo principo. Lazerinės epiliacijos metu lazerio spindulys nukreipiamas į plauko folikule esantį melaniną (tamsų pigmentą), kuris dėl susidariusios šilumos kaista ir sunaikina plauko folikulą – taip sustabdomas plauko augimas. Kadangi žili plaukai neturi melanino, o raudonuose plaukuose jo mažiau ir yra keli skirtingi tipai, lazerio energija nepakankamai sugeriama, kad efektyviai sunaikintų plauko folikulą. Tiems, kurie turi žilus ar raudonus plaukus, gali būti skiriamos alternatyvios plaukų šalinimo procedūros, pavyzdžiui, elektroepiliacija, kurios metu plauko folikulo naikinimui naudojama elektros srovė”, – kokią procedūrą rinktis pražilusiems ir raudonplaukiams rekomenduoja P. Grušelionytė.

Mitas: jeigu esu vegetaras, ši procedūra netinka

Šis mitas teigia, kad bet kuriam, kurio mityba yra itin gausi beta karotino, lazerinė epiliacijos procedūra nebus veiksminga. „Dėl beta karotino pertekliaus organizme kai kurie vegetarai gali turėti geltoną odos atspalvį. O kai oda yra geltonos spalvos, papildoma pigmentacija sugeria lazerio šviesą, todėl nepakankamai jo gali pasiekti plauko folikulą. Tačiau tai – išimtiniai atvejai, todėl geriausias būdas nustatyti, ar jūsų odos pigmentas turi trukdantį geltoną atspalvį, yra užsiregistruoti konsultacijai”, – pataria gydytoja dermatovenerologė.

Mitas: lazerinė epiliacija tinka tik tam tikriems odos tipams

Nors ankstyvosios lazerinės technologijos geriausiai veikė šviesią odą ir tamsius plaukus, šiuolaikiniai lazeriai yra sukurti taip, kad būtų veiksmingi įvairiems odos ir plaukų tipams. „Apskritai lazerių pasiūla šiuo metu yra pakankamai didelė. Technologijos juda į priekį, tačiau ne ką mažesnę įtaką rezultatui turi ir procedūrą atliekančio specialisto kvalifikacija. Būtent jis įvertina plaukelių tipą ir parenka tinkamiausią lazerį bei procedūrų kiekį. Kodėl tai svarbu? Nes ne visi lazeriai šalina visų spalvų plaukus ir tinka visiems odos fototipams. Pavyzdžiui, Aleksandrito lazeriu geriausia šalinti šviesius plaukelius, nes jis labai greitai aptinka melanino kiekį viršutinėje plauko dalyje. O diodo lazeris melanino „ieško” gilesniame plauko sluoksnyje, todėl puikiai tinka šalinti tamsiems ir šiurkštiems plaukams”, – dalykus, į kuriuos verta atkreipti dėmesį, vardija P. Grušelionytė.

Tiesa, tam tikri ribojimai yra: kadangi lazeris veikia melaniną, kurio yra ne tik plaukuose, bet ir odoje, negalima epiliuoti ką tik įdegusios odos, nes melanino koncentracija odoje tuo metu yra labai didelė ir lazeris visų pirma „pastebi” melaniną odoje, o ne plauke. Jeigu procedūrą atlieka ne profesionalas ir kliento nuo to nebando atkalbėti, odą galima ir nudeginti – dėl šios priežasties prieš lazerinę depiliacija rekomenduojama vengti saulės ir apsaugoti odą nuo UV spindulių naudojant SPF 30-50  kremus.

Mitas: vartojami maisto papildai apsaugos nuo odos paraudimo ir išsausėjimo

Kaip pastebi gydytoja dermatovenerologė, lazerinė epiliacija yra saugi ir efektyvi procedūra. Tačiau kai kurių maisto papildų vartojimas gali turėti įtakos odos reakcijoms po procedūros, todėl svarbu žinoti, kurių papildų reikia vengti, o kurie gali būti naudingi.

Papildai, kurių reikėtų vengti bent savaitę iki ir po procedūros:

  • vitaminas A ir retinoidai, nes jie gali padidinti odos jautrumą ir dirglumą;
  • jonažolė, nes ji didina odos jautrumą šviesai, todėl lazerinė procedūra gali sukelti hiperpigmentaciją ar kitus odos pažeidimus;
  • vitaminas E, nes didelės jo dozės gali slopinti gijimo procesą.

Papildai, kuriuos rekomenduojama vartoti iki ir po procedūros:

  • vitaminas C, nes jis padeda kolageno gamybai ir odos gijimui;
  • hialurono rūgštis, nes padeda išlaikyti odos drėgmę ir skatina gijimą;
  • omega-3 riebalų rūgštys, nes jos turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti odos paraudimą ir patinimą po procedūros.

Tačiau galvojant apie atostogas ir norą išlaikyti sveikai žvilgančią šukuoseną po saulės, jūros ir baseino „vonių”, geriamus vitaminus drąsiai galima keisti tiesiai ant plaukų tepamais vitaminais plaukams. Juose yra vitaminų A, C, E, provitamino B5 ir kitų veikliųjų medžiagų, veikiančių tiesiogiai plauką, bet ne odą! Todėl drąsiai galima juos naudoti prieš ir po lazerinės epiliacijos procedūros. Nekalbant apie tai, kad atostogų metu šie vitaminai padės plaukus apsaugoti nuo karščio, UV spindulių, chloro ir jūros druskų.

„Dėmesį reikėtų atkreipti ir į kitą aspektą. Kai kurie hormoniniai vaistai gali padidinti odos jautrumą saulei. O tai gali padidinti nudegimų riziką ir sukelti komplikacijas po lazerinės depiliacijos. Hormoninė terapija taip pat gali paveikti odos būklę, padidindama jos riebumą, jautrumą ar sukeldama bėrimus. Tai taip pat gali turėti įtakos lazerinės depiliacijos efektyvumui ir saugumui. Rekomenduoju prieš pradedant lazerinę depiliaciją, pasikonsultuoti su dermatologu ar gydytoju apie jūsų vartojamus hormoninius vaistus ir jų poveikį odai. Taip, atlikdami procedūras, būsite ramūs ir saugūs”, – pataria gydytoja dermatovenerologė P. Grušelionytė.

Mano išsaugoti straipsniai