Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
cillian murphy
cillian murphy peaky blinders

Filmo „Oppenheimeris“ žvaigždės Cilliano Murphy vingiuotas gyvenimas iki Holivudo

Cillianas Murphy (47 m.) niekada nebuvo žiniasklaidos įžymybė. „Uždaras, nuobodus“, – šiais epitetais žurnalistai paprastai apibūdindavo airių aktorių. Jokių skandalų, nemalonių paskalų ir gandų šleifo.

Cilliano Murphy jaunystė

Pastaruoju metu santūrusis C.Murphy atsidūrė pasaulio žiniasklaidos dėmesio centre. Už pagrindinį amerikiečių fiziko teoretiko vaidmenį epiniame biografiniame filme „Openheimeris“ („Oppenheimer“) jis pelnė ne tik Auksinį gaublį geriausio dramos aktoriaus kategorijoje, bet ir pateko į 2024-ųjų „Oskaro“ nominantų – kaip geriausias aktorius – gretas.

Cillianas kilęs iš Korko (Airija) grafystės sostinės Korko. Be jo, šeimoje augo dar trys jaunesni vaikai – brolis ir dvi seserys.

Būsimojo aktoriaus tėvas dirbo Airijos švietimo ministerijoje, motina buvo prancūzų kalbos mokytoja. Cilliano seneliai ir senelės taip pat buvo mokytojai.

Šeima buvo labai religinga, todėl Cillianas lankė katalikišką vidurinę mokyklą „Presentation Brothers College“.

Mokėsi gerai, bet nuolat įsiveldavo į ginčus, kartais būdavo pašalinamas iš pamokų. Tačiau ketvirtaisiais mokslo metais Cillianas apsigalvojo: blogas elgesys, kivirčai nieko gero neduoda.

Nors pagrindinė mokymo programos dalis buvo sportas, tai Cilliano netraukė. Pastebėjęs, kad mokykloje neugdomi meniniai įgūdžiai, jis pradėjo lankyti teatro modulį (tai sudėtinė menų pažinimo programos dalis). Jo anglų kalbos mokytojas, poetas ir rašytojas Williamas Wallis skatino jį ir toliau vaidinti.

Nors tuometę sceninę patirtį C.Murphy pavadino „didžiuliu kaifu“ ir visaverčiu gyvenimu, svajojo tapti roko žvaigžde.

Kartu su savo jaunesniuoju broliu, kaip ir jis pamišusiu dėl bitlų, sukūrė grupę. Ją pavadino „The Sons of Mr.Greengenes“ – pagal kito jų dievaičio amerikiečių atlikėjo Franko Zappos (1940–1993) dainą. C.Murphy dainavo ir grojo gitara. Paauglio muzikos pomėgis vos nevirto rimta sutartimi su Londono įrašų bendrove „Acid Jazz Records“.

Bet paskutinę akimirką sandoris neįvyko. Neleido tėvai, nes jaunesnysis Cilliano brolis vis dar mokėsi mokykloje. Be to, sutartis nežadėjo didelių pinigų ir būtų panaikinusi C.Murphy teisę naudoti kompozicijas kitur.

Tikriausiai tai buvo likimo pirštas. Juk labai greitai jis suprato, su kuo ateityje nori susieti savo gyvenimą.

Iš pradžių rinkosi ne aktorystę

Bet pabaigęs mokyklą, tėvams reikalaujant, C.Murphy pasuko ne studijuoti aktorinio meistriškumo, o įstojo į Korko universiteto Teisės fakultetą.

Tačiau aukštojo išsilavinimo taip ir neįgijo. Jis nejautė jokio noro tapti teisininku, nes šie mokslai jam buvo nuobodūs.

Užtat C.Murphy su malonumu lankė prie universiteto įsikūrusią teatro studiją. Kartą jauną, vidutinio ūgio (175 cm), išsiskiriančios išvaizdos, gilių žydrų akių vaikiną pastebėjo spektaklio „Disco Pigs“ kūrėjai ir pasiūlė pagrindinį vaidmenį. Nuo tada ir prasidėjo kūrybinė C.Murphy biografija.

Sėkmingas debiutas daug triukšmo sukėlusiame ir populiariame „Disco Pigs“ taip įkvėpė 20-metį Cillianą, kad jis galutinai pasirinko aktorystę.

C.Murphy kino debiutas įvyko 1998-aisiais. Po metų vaidmuo komedijoje su dramos elementais „Saulės nudegimas“ („Sunburn“) tapo jo kino karjeros proveržiu. Nuo to laiko airių aktorius vis dažniau pasirodydavo filmavimo aikštelėje.

Garsiojoje epinėje karo dramoje „Šaltasis kalnas“ („Could Mountain“, 2003 m.) C.Murphy suvaidino epizodinį vaidmenį. Jo gerbėjai socialiniuose tinkluose išreiškė apgailestavimą, kad jų numylėtiniui buvo skirta tiek mažai laiko ekrane.

Tačiau netrukus kūrybinė airių aktoriaus biografija buvo paženklinta lemtingo susitikimo su britų režisieriumi, „Oskaro“ laimėtoju Christopheriu Nolanu (53 m.). C.Murphy atvyko į filmo „Betmenas: pradžia“ („Batman Begins“) aktorių atranką pagrindiniam – Betmeno vaidmeniui.

Airių aktoriaus išvaizda, deja, neatitiko reikalavimų. Bet režisieriui patiko C.Murphy, ypač jo gilios žydros akys. Tad šiame filme jam buvo sukurtas specialus vaidmuo. Po šios juostos aktorius buvo įvertintas daug nominacijų ir susižėrė nemažai apdovanojimų.

Birmingemo gauja

Dėl televizijos serialo „Birmingemo gauja“ („Peaky Blinders“) Cillianas pradėjo lankytis sporto salėje, nes norėjo prisiauginti raumenų. Jis laikė save pernelyg liesu, kad galėtų vaidinti savo personažą – gangsterį.

C.Murphy teko atsisakyti vegetariškos dietos, kurios laikėsi net 15 metų. Be baltymų valgiaraštyje aktoriui nebūtų pavykę priaugti svorio. Bet tokia „auka“ tikrai buvo verta.

Kriminalinės dramos serialo populiarumas buvo pribloškiantis, o tai nemažas ir C.Murphy nuopelnas. Pirmasis šešių serijų sezonas prikaustė prie ekranų 2,4 mln. žiūrovų auditoriją. Toliau buvo dar penki ne mažiau sėkmingi sezonai ir 22 apdovanojimai – keletas asmeniškai C.Murphy.

Griežta dieta

Dėl pagrindinio vaidmens vėl Ch.Nolano juostoje „Openheimeris“ airių aktorius puolė į sveikatai pavojingus kraštutinumus. Siekdamas panašumo su savo herojumi amerikiečių fiziku Juliumi Robertu Oppenheimeriu Cillianas laikėsi griežtos dietos.

Bet aktorius atsisakė atskleisti, kokius produktus jo dietologas pasiūlė išbraukti iš valgiaraščio ir kiek jis neteko kilogramų.

„Nenoriu, kad kalbėtų taip: Cillianas sulyso dėl šio vaidmens valgydamas kažką ir atsisakydamas kažko“, – taip aktorius paaiškino savo nenorą viešinti detales.

„Openheimerio“ kūrybinės komandos narė britų aktorė Emily Blunt (40 m.) sakė, kad jos kolega Cillianas atrodė labai išsekęs. Kartais per visą dieną galėjo valgyti tik migdolus ir tai padėjo jam numesti keletą kilogramų.

Realiame gyvenime amerikiečių fizikas, žinomas kaip atominės bombos tėvas, J.R.Oppenheimeris mirė nuo gerklės vėžio 1967-aisiais. Dar jaunystėje jis buvo užkietėjęs rūkalius.

Mano išsaugoti straipsniai