Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Brexit nežinia koreguoja būsimų studentų planus

Brexit nežinia koreguoja būsimų studentų planus

Netylančios kalbos dėl Brexit ramybės neduoda ne tik šalies politikams ir ekonomistams, tačiau ir moksleiviams. „American English School“ (AMES) atlikta Lietuvos moksleivių apklausa atskleidė, kad anksčiau populiariausia buvusi studijų užsienyje kryptis pamažu užleidžia pozicijas kitų šalių universitetams. Pasak vienintelės Lietuvoje Britų Tarybos Education UK sertifikuotos studijų specialistės Eglės Kesylienės, toks pokytis – natūrali reakcija į politinių sprendimų nežinią.  

„Mūsų atliktos moksleivių apklausos duomenimis, Anglijoje ir likusioje Jungtinės Karalystės dalyje vis dar nori arba planuoja studijuoti beveik kas antras Lietuvos moksleivis, tačiau ankstesniais metais šis procentas būdavo kur kas didesnis. Neramumai politinėje arenoje bei Jungtinės Karalystės noras išstoti iš Europos Sąjungos koreguoja jaunų žmonių planus ir skatina atsigręžti į kitų šalių universitetus – JAV, Danijos, Olandijos ir Vokietijos, bent tokius pasirinkimus nurodė rugsėjį mūsų organizuotoje tarptautinėje studijų parodoje sutikti moksleiviai. Paklausius jų paaiškėjo, kad informacijos apie studijų sąlygas ir galimybes vis dar trūksta, nes vis dar spekuliuojama gandais ir tikima mitais”, – sako AMES vadovė E. Kesylienė.

AMES tyrimo metu paklausus, ar pakanka informacijos apie studijų galimybes užsienyje, 23 proc. Lietuvos moksleivių atsakė, kad visiškai pakanka, 60 proc. tik iš dalies pakanka, 14 proc. visiškai nepakanka ir tik 3 proc. jaunų žmonių tokia informacija neaktuali. Šio tyrimo duomenimis, su didesniu informacijos badu susiduria mažesnių Lietuvos miestų moksleiviai.

„Natūralu, kad didesnių miestų jaunimas yra labiau „išlepintas” įvairių studijų renginių, jie lanko daugiau popamokinių veiklų ir konsultacijų, tobulina savo žinias bei gebėjimus įvairiuose kursuose, o mažesnių miestų vaikai tokių galimybių dažnai neturi. Tada bet kokios neraminančios žinios apauga gandais ir suteikia progą sklisti iškraipytai informacijai, kuri koreguoja norinčių studijuoti užsienyje planus – ne išimtis ir po Brexit lietuvių laukiantys galimi apribojimai”, – teigia studijų ekspertė E. Kesylienė.

Pasak jos, norintys stoti į Škotijos universitetus 2019 metais gali būti ramūs – ši šalis paskelbė oficialų pareiškimą, patvirtinantį, kad visiems ES studentams, studijas pradėsiantiems kitais metais, mokslas bus nemokamas. Tiesa, Jungtinės Karalystės tvarka užsienio studentams gali būti sugriežtinta – šaliai išstojus iš Europos Sąjungos, ES studentai netektų privilegijų ir turėtų konkuruoti su kitų šalių jaunais žmonėmis dėl nemokamo mokslo ir paskolų pragyvenimui, nors šiuo metu Velso ir Anglijos universitetai žada, kad kitais metais lietuviai turės teisę gauti kreditą mokslui visam studijų laikotarpiui.

AMES vykdytos apklausos duomenimis, į klausimą, kurioje šalyje norėtumėte arba planuojate studijuoti, 49 proc. nurodė Anglijos ir likusios Jungtinės Karalystės dalies universitetus (be Škotijos), 14 proc. išreiškė norą studijuoti JAV, 11 proc. – Danijoje, 8 proc. Olandijoje, 4 proc. – Škotijoje, 3 proc. – Vokietijoje, 2 proc. – Švedijoje, po 1 proc. nori studijuoti Lenkijoje, Prancūzijoje ir Šveicarijoje, 3 proc. nurodė kitas šalis.

Iš viso Lietuvoje apklausta 1.113 gimnazijos, licėjaus ir vidurinių mokyklų moksleivių. Tyrimas vykdytas 2018 m. vasario 26 – kovo 17 dienomis. Tyrimą vykdė rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „BERENT Research Baltic“. Tyrimo rezultatai nereprezentuoja visos Lietuvos populiacijos.

Mano išsaugoti straipsniai