Jei dabar „Instagram“ kas nors paskelbtų nuotrauką be viršutinių drabužių, štai keli dalykai, kurie nutiktų. Platformos dirbtinio intelekto moderatoriai pirmiausia aptiktų netinkamą kadrą ir nuotrauka būtų greitai pašalinta, nes pažeidžia bendruomenės gaires.
Tiesa, panašu, kad „Meta“ – bendrovė, kuriai priklauso „Instagram“ ir „Facebook“ – pagaliau nusprendė nebecenzūruoti nuotraukų, kuriuose moterys pozuoja be viršutinės dalies drabužių. Anksčiau šį mėnesį „Meta“ priežiūros taryba – grupė akademikų, žurnalistų ir politikų, konsultuojančių bendrovę turinio moderavimo klausimais – rekomendavo „Meta“ pakeisti suaugusiųjų nuogybių gaires, „kad jai būtų taikomi aiškūs kriterijai, atitinkantys tarptautinius žmogaus teisių standartus“.
Daugelis šiandien greičiausiai neprisimins, koks ginčytinas ir plačiai paplitęs pokalbių taškas nuotraukos be viršutinių drabužių buvo kažkada, nes visi nuo Willow Smith iki Rihanna bei Cara Delevingne internete dalinosi „Free the Nipple“ grotažymėmis ir išreiškė pasipiktinimą dėl misoginistinių dvigubų standartų internete. Pasauliniam judėjimui, kurį pradėjo menininkai ir aktyvistai, jau daugiau nei dešimtmetis.
Vis dėlto, šiandien galvojant apie spenelių cenzūrą socialinėje žiniasklaidoje, verta įsigilinti į patį dalyką: nėra jokios priežasties, kad moters krūtinė iš prigimties turėtų būti įžeidžianti, o vyro krūtinė – ne. Kai svarstome šiuos du dalykus kartu, „Instagram“ suaugusiųjų nuogybių politika pradeda atrodyti ne tik misoginistinė ir transfobiška, bet ir tikrai absurdiška. Paimkite, pavyzdžiui, translytę moterį, kuri nusprendė pasidinti krūtis. Ar tikimasi, kad ji išryškins savo spenelius, kai tik teisėtai įgis lyties pripažinimą? O gal cenzūra jai bus taikoma tik po operacijos, kai dirbtinio intelekto cenzoriai ją palaikys „pakankama moterimi“?
„Meta“ nėra vienintelė įmonė, kuri atsisako pasenusių cenzūros taisyklių. Praėjusių metų lapkritį „Tumblr“ paskelbė, kad vėl leis nuogumą, įskaitant spenelių atlaisvinimą. Ir nors „Meta“ dar turi įgyvendinti šiuos pakeitimus realiu ir apčiuopiamu būdu – ji turi viešai atsakyti į valdybos rekomendacijas – džiugina pokalbiai apie kūno autonomiją.
Vis dėlto dar reikia pamatyti, kaip „Meta“ galės laikytis pornografijos draudimo, nepalaikydama nuogybių draudimo sąžiningai ir nekenksmingais būdais. Mes jau matėme, kaip dirbtinis intelektas gali padaryti klaidų arba palaikyti šališkumą, dažnai kenkdamas marginalizuotoms grupėms.