NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Netikėta išpažintis: Arnold Schwarzenegger pripažino kentęs nuo kūno dismorfijos

Netikėta išpažintis: Arnold Schwarzenegger pripažino kentęs nuo kūno dismorfijos

Dešimtmečius žmonės į Arnoldo Schwarzeneggerio kūną žiūrėjo kaip į jėgos ir stiprybės simbolį. Tačiau, naujame dokumentiniame filme „Arnoldas“, garsus aktorius, politikas ir daugkartinis pasaulio kultūrizmo čempionas atskleidžia, kad jis visuomet manė, jog jo kūnas nėra pakankamai geras. „Niekada nebuvau patenkintas savo kūnu“, – prisipažino 75 metų Schwarzeneggeris.

Aštuntajame dešimtmetyje, būdamas kultūrizmo karjeros viršūnėje, 20-ies metų žvaigždė vieno interviu metu pareiškė, kad jo fizinė išvaizda yra nepakankama: „Nežinau, kaip toks kūnas galėtų laimėti šį konkursą,“ – kartojo jis sau. Nepasitenkinimas savo kūnu privedė Arnoldą prie tokios ribos, kai iš savo kūno reikalaujama vis daugiau ir daugiau. Šis jausmas jį persekioja ir šiandien. „Kamerų parodytas gyvenimas ne visuomet atspindi reaybę“, – prisipažino garsus aktorius.

„Kai giriuosi ar gėriuosi savimi, tuomet esu kitas „aš“, panašus į tą, kurį noriu, kad pasaulis matytų“, – aiškino A. Schwarzeneggeris. „O iš tiesų, kai tik lieku vienas, vis žiūriu į savo kūną ir kartoju sau, kad to, tobulo kūno, dar nėra“.

Kūno nepasitenkinimas ir dismorfija

Nuolatinis nepasiekiamo „tobulo“ kūno siekis gali sukelti nepasitenkinimą ir raumenų dismorfiją. Dismorfija (kartais vadinama bigoreksija) yra nepasitenkinimas savo raumeningumu ir suvokimas, kad jūsų kūnas yra netinkamas ir nepageidaujamas, nors objektyvūs stebėtojai nesutiktų su tokiu vertinimu. Kitaip tariant, žmogus, kuriam yra dismorfija, veidrodyje save mato ne tokį raumeningą ir kur kas liesesnį nei yra iš tiesų.

Dažniausiai dismorfija pasireiškia kultūristams vyrams: jos pasekmė – pernelyg didelis mankštinimasis, piktnaudžiavimas steroidais, valgymo sutrikimai ir pan. Atlikti tyrimai rodo, kad 2,2 proc. paauglių berniukų patyrė raumenų dismorfiją.

Užfiksuota filme

Dokumentinio filmo „Arnoldas“ režisierė Lesley Chilcott pasakojo, kad filme prie kūno įvaizdžio temos turėjo prieiti labai subtiliai ir jautriai. „Norėjau parodyti, kad ankstyvuoju Arnoldo karjeros etapu kultūrizmas vis dar buvo neaiški sporto šaka, kuri dar nebuvo populiari“, – aiškino ji. Režisierė atrado filmo „Pumping Iron“ (1977 m), kuriame vaidino Schwarzeneggeris ir kiti garsūs to meto kultūristai, nepanaudotą medžiagą ir ištraukas. Vienoje scenoje jaunas Schwarzeneggeris su draugais rodomi Kalifornijos viešame paplūdimyje kilnojantys svarmenis, o žiūrovai susižavėję juos stebi. „Žmonės juos stebėjo it zoologijos sodo gyvūnus“, – sakė Chilcott.

Paplūdimio scena, kad ir kaip atrodytų nekalta žiūrovams, atspindi unikalų visuomenės spaudimą kūno rengybos modeliams ir influenceriams išlaikyti tobulumą. Kultūristai nuolat lygina savo kūnus su kitais varžybų metu ir socialiniuose tinkluose, ypač su žmonėmis, kuriuos jie laiko raumeningesniais. Jie dažnai išsikelia nepasiekiamus aukštus savo kūno raumenų tikslus ir jaučiasi nepatenkinti bei nepakankami, kol bet kokia kaina nepasiekia šių standartų.

Žmonėms, sergantiems raumenų dismorfija, gali pasireikšti depresija, nerimas ir žalingų medžiagų vartojimas, o tai gali dar labiau sustiprinti kūno nepasitenkinimą. Tokie žmonės turėtų aptarti šiuos klausimus su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kurie gali suteikti profesionalią pagalbą.

Mano išsaugoti straipsniai