PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS
Naujo popiežiaus rinkimai
Naujo popiežiaus rinkimai

Kaip renkamas naujas popiežius? Įdomūs faktai apie konklavą ir šimtmečius gyvuojančias tradicijas

Popiežiaus mirtis pažymi ne tik Bažnyčios netektį, bet ir naujo etapo pradžią – Vatikano širdyje prasideda vienas seniausių ir paslaptingiausių procesų pasaulyje – naujo popiežiaus rinkimai, dar vadinami konklava. Ši ceremonija pasižymi griežtais ritualais, giliais simboliais ir, žinoma, pasaulio žvilgsniu nukreiptu į Vatikano dūmus.


🔹 Kas gali būti išrinktas popiežiumi?

Teoriškai popiežiumi gali būti išrinktas bet kuris pakrikštytas katalikas vyras. Tačiau praktiškai jau šimtmečius šis vaidmuo patikimas tik kardinolams, dažniausiai – iš vadinamojo Kardinolų kolegijos. Popiežiumi dažniausiai tampa vienas iš kardinolų, turinčių teisę balsuoti – t. y. jaunesnių nei 80 metų.


🔹 Kada prasideda konklava?

Konklava (lot. cum clave – „su raktu“) prasideda praėjus 15–20 dienų po popiežiaus mirties arba atsistatydinimo. Šis laikas skiriamas atsisveikinimo ceremonijoms ir visų kardinolų atvykimui į Vatikaną.


🔹 Rinkimų vieta – Siksto koplyčia

Visa rinkimų ceremonija vyksta Siksto koplyčioje Vatikane – tai uždara ir apsaugota erdvė, kurią saugo ne tik Šveicarų gvardija, bet ir šiuolaikinės technologijos. Kardinolai ten įleidžiami su griežtu pažadu laikytis visiško slaptumo. Jie negali naudotis telefonais, internetu ar turėti kontaktų su išoriniu pasauliu.


🔹 Kaip vyksta balsavimas?

Rinkimų metu kiekvienas kardinolas slapta rašo savo pasirinktą kandidatą ant balsavimo kortelės. Kad popiežius būtų išrinktas, jis turi gauti ne mažiau kaip du trečdalius balsų.

Balsavimas vyksta du kartus ryte ir du kartus vakare. Jei niekas neišrenkamas, procesas tęsiasi. Ši tradicija gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Naujo popiežiaus rinkimai

🔹 Baltieji ir juodieji dūmai – kodėl jie tokie svarbūs?

Po kiekvieno balsavimo balsalapiai sudeginami. Jei popiežius dar neišrinktas, į ugnį pridedama specialių medžiagų, kad dūmai būtų juodi – tai ženklas, jog dar nėra sprendimo. Kai pagaliau išrenkamas naujas popiežius, į dangų pakyla baltas dūmas, skelbiantis džiugią žinią visam pasauliui.


🔹 Istorinė frazė: „Habemus Papam!“

Išrinkus naują popiežių, jis nedelsiant priima sprendimą – ar priima pontifiko pareigas. Jei atsakymas teigiamas, jis pasirenka popiežišką vardą, ir tada kardinolas protodiakonas išeina į Šv. Petro bazilikos balkoną ir ištaria visam pasauliui:
„Habemus Papam!“„Turime popiežių!“


🔹 Naujo popiežiaus pirmasis pasirodymas

Vos paskelbus naujojo popiežiaus vardą, jis pasirodo balkone, pasveikina tikinčiuosius, suteikia pirmąjį „Urbi et Orbi“ palaiminimą ir taip oficialiai pradeda savo pontifikatą.


🕊️ Rinkimai, kupini tikėjimo ir atsakomybės

Popiežiaus rinkimai nėra tik simbolinis įvykis – tai pasaulinės svarbos sprendimas, kuris lemia milijonų katalikų gyvenimą, Bažnyčios kryptį ir santykį su šiuolaikiniu pasauliu. Tai vienas seniausių ir reikšmingiausių rinkimų pasaulyje, kupinas tylos, maldos ir atsakomybės prieš Dievą bei žmoniją.


Įdomu: ilgiausiai trukusi konklava istorijoje vyko 1268–1271 metais ir truko net daugiau nei 2 metus, kol galiausiai buvo išrinktas popiežius Grigalius X.

Mano išsaugoti straipsniai