Kalėdos neatsiejamos nuo jaukių melodijų ir giesmių, kurios užlieja širdį šiluma ir pakylėja šventinę nuotaiką. Šios melodijos ne tik gražios, bet ir turi gilią istoriją, kuri atskleidžia, kaip Kalėdų muzika per amžius tapo viena svarbiausių šventės dalių. Štai keletas garsiausių Kalėdų giesmių ir jų kilmės istorijos.
1. „Tyli naktis“ („Silent Night“)
Giesmė „Tyli naktis“ yra viena žinomiausių pasaulyje. Ji gimė 1818 m. mažame Austrijos kaimelyje Oberndorfe, kur kunigas Josephas Mohras parašė šios giesmės žodžius. Muziką sukūrė vargonininkas Franzas Xaveras Gruberis. Sakoma, kad kūrinys buvo parašytas dėl sugadintų vargonų – kunigas ir muzikantas pasinaudojo gitara, kad atliktų šią melodiją per Kalėdų nakties mišias.
2. „Džiaukis, pasauli!“ („Joy to the World“)
Ši giesmė, pirmą kartą išleista 1719 m., kilo iš anglų teologo Isaaco Wattso poemos, pagrįstos Biblijos tekstais. Muziką pritaikė amerikiečių kompozitorius Lowell Masonas, naudodamas Georgo Frideriko Hendelio kūrinių motyvus. Nors originaliai ji nebuvo skirta Kalėdoms, šiandien giesmė laikoma neatsiejama Kalėdų šventės dalimi.
3. „Vieniša eglutė“ („O Tannenbaum“)
Ši vokiška giesmė, kurios pavadinimas reiškia „O eglute“, yra viena seniausių Kalėdų melodijų. Jos šaknys siekia XVI a., kai buvo populiarios liaudies dainos apie žaliąją eglę kaip ištikimybės simbolį. Laikui bėgant, žodžiai buvo pakeisti ir pritaikyti Kalėdų temai.
4. „Giesmė varpelių“ („Carol of the Bells“)
Ši intriguojanti melodija kilusi iš Ukrainos, kur buvo žinoma kaip „Ščedryk“. Ją sukūrė kompozitorius Mykola Leontovychas 1914 m. kaip ukrainietišką naujametinę dainą. Vėliau ji tapo tarptautiniu Kalėdų simboliu, kai anglų kalba buvo pritaikyti žodžiai apie varpelius.
5. „Mes atėjom prie tavo durų“ („We Wish You a Merry Christmas“)
Tai tradicinė angliška daina, kurios istorija siekia XVI a. Vakarų Angliją. Ji buvo atliekama kaip „karoliavimas“ – senovinė tradicija, kai dainininkai vaikščiodavo po kaimus ir linkėdavo gerovės mainais už vaišes. Daina simbolizuoja bendruomeniškumą ir šventinę dvasią.
6. „Gimus šiandien mums Karalius“ („Hark! The Herald Angels Sing“)
Šios giesmės tekstą XVIII a. parašė Charlesas Wesley, vienas metodistų bažnyčios įkūrėjų. Vėliau tekstas buvo derinamas su vokiečių kompozitoriaus Felixo Mendelssohno melodija, sukuriant giesmę, kurią žino ir mėgsta milijonai žmonių visame pasaulyje.
7. „Piemenų daina“ („The First Noel“)
Ši tradicinė angliška giesmė gimė XVII a., o jos žodžiai pasakoja apie piemenis, kurie pirmieji išgirdo naujieną apie Jėzaus gimimą. Daina atspindi paprastumą ir džiaugsmą, susijusį su Kalėdų stebuklu.
8. „Mažas būgnininkas“ („Little Drummer Boy“)
Šios giesmės kilmė susijusi su amerikiečių kompozitorių Katharine Kennicott Davis, kuri ją sukūrė 1941 m. Daina pasakoja apie berniuką, kuris neturėjo dovanų kūdikiui Jėzui, tačiau grojo savo būgneliu, parodydamas, kad nuoširdumas ir meilė yra svarbiausia.
9. „Baltoji Kalėda“ („White Christmas“)
Tai moderni Kalėdų daina, sukurta amerikiečių kompozitoriaus Irvingo Berlino 1942 m. Daina tapo viena populiariausių pasaulyje, simbolizuojanti nostalgiją ir šilumą, kurią Kalėdos atneša į mūsų gyvenimus.
10. „Kalėdų stebuklas“ („Do You Hear What I Hear?“)
Šią giesmę 1962 m. sukūrė Noelis Regney ir Gloria Shayne. Ji buvo parašyta kaip taikos žinia pasauliui Kubos raketų krizės metu. Daina tapo Kalėdų simboliu, kviečiančiu vienybę ir viltį.