Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
bendrabučio taisyklės
vu bendrabutis

Studentai nuomojasi būstą: kokias papildomas išlaidas jie dažnai pamiršta?

Rugsėjį būsto nuomos rinka išlieka itin aktyvi – į miestus sugrįžę studentai ir toliau renkasi naują gyvenamąją vietą. Nors studentai kaip svarbiausius kriterijus būstui dažnai įvardija vietos patogumą ir nuomos kainą, tačiau Mantas Kavaliauskas, „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas, pataria atkreipti dėmesį ir į dar vieną aspektą – išsirinkus patikusį būstą pasidomėti, kokią išlaidų dalį sudarys komunaliniai, o ypač – mokesčiai už elektrą.

Svarbi ne tik nuomos kaina

M. Kavaliausko teigimu, renkantis būstą reikia nepamiršti, kad reikės mokėti ne tik nuomos mokestį. Taip pat prisidės ir komunaliniai mokesčiai už elektrą, šildymą, vandenį ir pan.

„Nors dažnai atrodo, kad didžiausią išlaidų dalį sudaro nuomos mokestis, tačiau susidariusi komunalinių mokesčių suma taip pat gali būti nemaža. Tai priklauso nuo daugybės priežasčių: būsto energinės klasės, metų laiko ar pasirinktų paslaugų. Pavyzdžiui, elektros plano ir užfiksuotos elektros kainos“, – sako bendrovės atstovas.

Anot pašnekovo, būtent apie elektros tiekėją ir pasirinktą elektros planą nuomininkai suskumba pasiteirauti vos gavę pirmąją sąskaitą.

Mantas Kavaliauskas

„Dažnai būsto šeimininko parinktas elektros tiekėjas ar planas nuomininkų lūkesčių neatitinka. Kiekvienas elektros vartotojas yra individualus ir skiriasi savo įpročiais bei gyvenimo būdu. Todėl tikslingiausia dar prieš sudarant nuomos sutartį aptarti elektros tiekėjo pasirinkimą su būsto savininku. Taip bus sutaupyta ir pinigų, ir išvengta nemalonių situacijų“, – sako M. Kavaliauskas.

Bendrovės atstovo teigimu, praktika rodo, jog nutinka ir taip, kad būsto savininkas būna pasirašęs elektros tiekimo sutartį prieš kelis metus… Kai energinės krizės metu buvo stebėtas staigus kainų šuolis. Kadangi būsto komunalinius mokesčius dažniausia apmoka nuomininkas, būsto savininkui žemiausia elektros kaina dažnai nėra aktuali. Todėl nuomininkams, su būsto savininku neaptarus sudarytos elektros tiekimo sutarties sąlygų, tenka už elektrą permokėti.

Skirtingi planai skirtingiems elektros suvartojimo įpročiams

Studentams elektros tiekimas ir elektros planų pasirinkimas gali atrodyti gana sudėtinga tema, todėl M. Kavaliauskas trumpai primena dažniausiai pasirenkamų planų ypatybes.

„Jei būsto savininkas yra pasirinkęs biržos planą, nuomininkui yra aktualu sekti biržos pokyčius ir koreguoti elektros suvartojimą. „Nord Pool“ biržoje elektros kainos yra matomos pagal dienas ir valandas, todėl turint įdiegtą išmanųjį skaitiklį galima lengvai sekti ir biržos kainą, ir kartu savo elektros suvartojimą. Jei būste išmaniojo skaitiklio nėra, biržos planą pasirinkęs klientas už elektrą mokės kintančią kainą, kuri priklausys nuo biržos pokyčių“, – pastebi „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Vartotojai, pasirinkę vienos laiko zonos planą, visuomet mokės fiksuotą kilovatvalandės kainą nepriklausomai nuo paros laiko ar pokyčių biržoje. Tačiau pastebima, kad tarp klientų tampa vis populiariau rinktis dviejų laiko zonų tarifus. Nors, pasirinkus šį tarifą, dienos metu elektra naudotis yra šiek tiek brangiau, indaplovę ar skalbimo mašiną yra pravartu naudoti nakties metu ar savaitgaliais – taip bus sulaukta ženkliai mažesnių sąskaitų už elektrą.

Pasikeisti tiekėją ar planą – paprasta

Ekspertas primena, kad jei teikiamų elektros paslaugų kainos neatitinka lūkesčių, visuomet galima pasikeisti ir elektros tiekėją, ir elektros planą. Tai atlikti galima tiesiog internetu, be to, plano ar tiekėjo keitimas nieko nekainuoja.

„Jei esamos sąlygos, kalbant apie elektros tiekimą, netenkina, pasitarus su būsto šeimininku galima pasirinkti kitą planą ar tiekėją. Geriausias siūlomas sąlygas pirmiausia vertėtų pasitikrinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) skaičiuoklėje – čia, įvedus suvartojamos elektros kiekį, bus išfiltruoti visų nepriklausomų elektros energijos tiekėjų planų pasiūlymai – tereikės išsirinkti sau tinkamiausią“, – sako M. Kavaliauskas.

Bendrovės atstovas priduria, kad keisdami tiekėją ar elektros planą, klientai svarbiausiu prioritetu laiko mažą kilovatvalandės kainą, tačiau pasinaudoja ir papildomomis naudomis, pavyzdžiui, draudimu nuo nenumatytos viršįtampės sukeltų nepatogumų ar galimybe vartoti elektros energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos šaltinių. 

Apie bendrovę:

„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė, teikianti įvairius energetikos sprendimus buitiniams ir verslo klientams Lietuvoje. Beveik 80 proc. „Latvenergo“ pagamintos elektros energijos yra iš atsinaujinančių šaltinių. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 12 tūkst. įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau kaip 212 tūkst. namų ūkių, įmonė tiekia dujas beveik 800 bendrovių, yra įrengusi virš 2000 saulės elektrinių bei šešis saulės parkus (29,7 MW). Statomų naujų saulės ir vėjo parkų bendra galia sieks daugiau nei 500 MW.

Mano išsaugoti straipsniai