NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
12 dažniausiai pasitaikančių teiginių apie aknę: tiesa ar mitas?

12 dažniausiai pasitaikančių teiginių apie aknę: tiesa ar mitas?

Informacijos apie aknės sukelėjus, problematiškos odos priežiūrą bei gydymą yra be galo daug. Daugelis teiginių apie aknę yra apipinti mitais, kuriuos būtina sugriauti, norint sėkmingai įveikti odos problemas. Pateikiame 12 dažniausiai pasitaikančių teiginių apie aknę, kuriuos patvirtinti arba paneigti mums padės gydytoja – dermatovenerologė Aušrinė Ramanauskaitė.

Spuogus galima spaudyti rankomis, jei tik po to dezinfekuosiu vietą, kurioje išspaudžiau spuogą

MITAS. Spaudyti spuogų negalima patiems, nes tai darydami žalojame odą naudodami savo pirštų ar nagų jėgą – taip gali likti randai ir dėmės. Taip pat nešvariomis rankomis galime užteršti švarią odą aknės (spuogų) ir kitomis bakterijomis. Be to, spaudant spuogus oda gyja ilgiau – spuogas yra organizmo atsakas į aknės bakterijas ir užsikimšusias poras. Oda bando atsikratyti to, o spaudant ištraiškome spuogo turinį ir platiname bakterijas. Dažnai išspaustas spuogas po išspaudimo būna dar didesnis, nes išstumiame spuogo masę giliau į odą ir uždegimas tik dar labiau paūmėja.

Aknę gali sukelti riebus maistas: šokoladas, pyragaičiai, traškučiai, padažai patiekalams gardinti

IR TIESA, IR MITAS. Aknę sukelia daugybė faktorių (genetika, bakterijos, odos riebumas, hormonai ir t.t.), o ne kažkuris vienas konkretus, kaip pavyzdžiui – maisto produktas. Atlikta nemažai tyrimų ir studijų bei įrodyta, kad spuogus (aknę) labiausiai gali išprovokuoti pieno produktai (pienas, sūriai, varškė, ledai ir jogurtai) ir aukštą glikeminį indeksą turintis maistas (duonos gaminiai, ypač balta; pusryčių dribsniai su saldikliais; greito paruošimo košės; kai kurie vaisiai ir daržovės – melionai, ananasai, bulvės; makaronai; trumpagrūdžiai ryžiai; užkandžiai – spragėsiai, sūrios lazdelės ir kita).

Susidūrus su akne būtina profesionalų pagalba

TIESA. Anksčiau pradėjus tikslingą gydymą, parinkus teisingą veido ir kūno odos (aknė gali būti ir galvos, kaklo, krūtinės, nugaros odoje) priežiūrą galima išvengti gausesnio bėrimo, nereikalingų išlaidų netinkamoms kosmetinėms priemonėms, užkirsti kelią randams ir taip išlaikyti geresnę nuotaiką bei pasitikėjimą savimi.

Aknę atitinkamais atvejais gali iššaukti stresas

IR TIESA, IR MITAS. Aknę sukelia tokie faktoriai kaip genetika, bakterijos, odos riebumas, hormonai ir taip toliau, bet ne kažkuris vienas faktorius, pavyzdžiui, stresas. Stresas gali tik paūminti esamą aknę ir sukelti daugiau bėrimų. Žmogų apėmus stresui, odos pažeidimai (spuogai) ir žaizdos gyja daug lėčiau. Gali atrodyti, kad spuogų yra daugiau, nes jie lėčiau išnyksta net ir taikant gydymą.

Riebiai odai reikalingas drėkinimas

TIESA. Riebiai, į spuogus linkusiai odai reikalingas drėkinimas nekomedogeniniais emolientais (odos nekemšančiais kremais), nes oda dažnai plaunama su prausikliais ir šveitikliais, taip pat naudojami džiovinantys ir dirginantys vaistai ar tepamos priemonės ant spuogų. Drėkinama oda tampa mažiau dirgli, jautri. Tinkamai drėkinant geriau toleruojamas gydymas ir jaučiamas komfortas pasitepus kremus. Vertėtų rinktis drėkinamuosius kremus be aliejų, kurie nekemša odos ir naudoti juos 2 kartus per dieną.

Saulė padeda atsikratyti spuogelių, todėl reikia kuo dažniau lepintis saule ar kaitintis soliariume

MITAS. Nors saulės mūsų organizmui, o taip pat ir odai, reikia, tačiau nei deginimasis lauke, nei soliariumuose negydo aknės. Iš tiesų, nuo saulės spindulių sumažėjus odos riebumui, trumpalaikį pagerėjimą galime matyti. Vis dėlto nustojus gauti saulės spindulių galimas atkrytis ir net veido odos būklės pablogėjimas. Jau esant bėrimams, po saulės vonių dažnai lieka pigmentinės dėmės, patamsėja randeliai buvusių spuogų vietoje. Be to, dauguma tepamų vaistų nesuderinami su saule.

Todėl rekomenduojama kasdienė nekomedogeninė apsauga nuo saulės. Patartina rinktis ,,acne prone“, ,,anti-imperfections“ saulės apsaugą, kuri turėtų ne mažiau kaip 30 SPF.

Dažnas veido šveitimas gali ne pagerinti, o pabloginti į aknę linkusios odos būklę

TIESA. Agresyviai valydami savo odą jai kenkiame. Bandydami atsikratyti spuogų pašaliname ir gerąjį, apsauginį odos sluoksnį – lipidinę mantiją, kuro saugo mus nuo išsausėjimo bei sudirginimo. Gerasis odos mikrobiomas (gerosios bakterijos) saugo odos teritoriją nuo įsibrovėlių – patogeninių bakterijų. Taip pat šveitiklių sudėtyje esančios abrazyvinės dalelės braižo ir žaloja uždegiminę odą – taip odą pradeda dirginti įprastinės veido odos priežiūros priemonės, oda šerpetoja, lupasi.

Tinkama mityba, gausus vandens vartojimas padės atsikratyti aknės

IR TIESA, IR MITAS. Tinkama mityba, gausus vandens vartojimas padės išlaikyti odą sveiką bei sumažinti aknės paūmėjimų dažnį. Vis dėlto to gali nepakakti norint išgydyti šią lėtinę uždegiminę ligą. Dažniausiai prireikia teisingos odos priežiūros namuose, kosmetologo pagalbos, gydytojo priežiūros ir individualiai paskirto gydymo.

Aknė yra tik paauglystės laikotarpiu būdinga problema, todėl laikui bėgant ji savaime praeis negydoma

MITAS. Aknė gali tęstis labai ilgai – jau net kūdikystėje galime stebėti aknės atvejų (kūdikių aknė), taip pat atvejų, kurie tęsiasi visame lytiškai aktyviame amžiuje – tai vadinama vėlyvoji aknė (iki 45-50 m.). Spuogai dažniausiai pasireiškia paauglystėje, bet deja, paauglystės pabaiga nereiškia, jog spuoguotumas išnyks. Taip pat dažniausiai prireikia gydymo ir specialios priežiūros, jeigu nenorime, kad visą gyvenimą išliktų matomi spuogų ženklai – randai.

Turint aknę jokiu būdu negalima naudoti dekoratyvinės kosmetikos

MITAS. Dekoratyvinę kosmetiką galima naudoti esant aknei. Negana to, yra ir daugiafunkcių priemonių, kurių sudėtyje yra maskuojančių ir gydomųjų medžiagų kombinacija. Geriausia, jog priemonės sudėtyje būtų nekomedogeniniai ingredientai, joje nebūtų silikono, aliejų. Svarbiausia yra tinkamas kosmetikos priemonių pašalinimas nuo veido ir kaklo. Nevalia eiti miegoti su kosmetikos likučiais. Svarbu prižiūrėti šepetėlius ir kosmetines kempinėles, kuriomis dažomės. Būtina nuolat šias priemones plauti, dezinfekuoti ir džiovinti. Geriau nenaudoti kosmetikos su neaiškia galiojimo data, nebandyti mėginėlių, esančių parduotuvėse, tam, jog nesudirginti odos.

Liaudiškos aknės gydymo priemonės, tokios kaip medus, acto tonikas, šviežios petražolės ir kitos, yra geresnės nei profesionalios gydymo priemonės

MITAS. Liaudiškos priemonės gali sukelti alergijas, kontaktinius dermatitus ir nudeginti odą.

Nuolatos atliekant veido valymą kosmetologo kabinete su akne bus galima atsisveikinti

IR MITAS, IR TIESA. Kosmetologas gali ženkliai pagerinti aknės gydymo eigą, sumažinti po aknės likusius randus, atstatyti odos drėgmę po ir per gydymą.

Išskiriamos skirtingo stiprumo aknės – lengva, vidutinė, labai stipri, žaibinė ir taip toliau. Tad kosmetologas ne visuomet gali pagelbėti – dažnai prireikia atlikti tyrimus, vartoti receptinius vaistus – tepamus ir geriamus. Čia gali pagelbėti tik gydytojas dermatologas.

Po aknės likusiems giliems randeliams taip pat reikalinga gydytojo dermatologo pagalba, kuomet yra atliekamas lazerinis odos gydymas. Be odos gydytojo, taip pat prireikia ginekologo ar endokrinologo konsultacijos. Tad geriausia yra šių specialistų bendra pagalba ir gydymasis namuose. Atsiradus bėrimams kviečiu kreiptis į odos gydytoją, kuris įvertins jūsų aknės sunkumo laipsnį, paskirs tinkamą gydymą ir, jei reikės, parekomenduos kosmetologines procedūras.

Mano išsaugoti straipsniai