Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Mokykloje mane išnaudoja ir man grasina... Ką daryti? Atsako psichologė

Mokykloje mane išnaudoja ir man grasina… Ką daryti? Atsako psichologė

PANELĖS skaitytoja klausia: „Mane išnaudoja ir man grasina. Vyresnės merginos mokykloje liepia man kiekvieną penktadienį atnešti pinigų, nes kitaip paviešins mano nuotraukas, kurias padarė, kai aš buvau tualete.

Aš nemačiau, kad viena iš jų užlipusi ant tualeto kabinos filmuoja ir ramiai atlikinėjau savo reikalus, o jos tai nufilmavo ir man labai gėda, bijau, kad to kas nepamatytų. Draugė sako nekreipti dėmesio, nes juk tualete tą patį daro visi, bet man vistiek labai gėda. Močiutė jau pradeda įtarinėti, kad imu iš jos pinigus, o aš negaliu jai pasakyti tiesos, nes tos dešimtokės sakė, kad mane užmuš, jei kam nors papasakosiu“.

Atsako psichologė Karolina Gurskienė:

Visi grasinimai baigiasi tuomet, kai būna atskleisti. Ir visos aukos kenčia tol, kol apie tai nepradeda kalbėti ir kreiptis pagalbos. Už filmavimą slapta yra skiriamos griežtos bausmės, nes tai yra asmens privatumo pažeidimas, o jei prie to prisideda ir paviešinimas – reikalai tampa visai rimti. Ne gana to, pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 145 straipsnį „grasinimas nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimas“ yra baudžiamas „viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“. Kadangi tavo grasintojos jau yra dešimtokės, o amžius, nuo kurio asmuo atsako pagal baudžiamuosius įstatymus yra 14 metų, jos labai lengvai gali būti patraukiamos baudžiamojon atsakomybėn. Tu niekam neturi nešti nei savo, nei savo močiutės pinigų. Niekas negali reikalauti iš tavęs to, ko tu nenori suteikti.

Jei jauti, kad prieš tave yra naudojama kokia nors prievarta, turi informuoti apie tai suaugusius žmones (tėvus, globėjus, mokytojus, kitus mokyklos darbuotojus) ir užkirsti kelią nusikaltimui toliau tęstis tavo ar kitų žmonių atžvilgiu. Ir tai dar nereiškia, kad jos sės į kalėjimą, bet tai tikrai reiškia atitinkamų žmonių pokalbį su jomis ir šio elgesio sustabdymą. Ir visada atmink: jei jauti baimę, reikia apie tai su kažkuo kalbėtis. Kalbėtis tol, kol jausi, kad tavo baimės situacija yra atsakingose rankose ir sprendžiama. Tai atrodo didelė situacija tau, tačiau visai maža suaugusiesiems. Ir, kai suaugusia tapsi tu pati, labai lengvai spręsi tokias kitus užklupusias situacijas. Kai nežinau ką daryti, kreipiuosi į tuos, kurie žino. Kai žinau – padedu tiems, kurie dar nežino. Arba tyliu ir savo tylioje kančioje auginu tai, kas turėtų būti raunama su šaknimis. Ir kuo anksčiau rausiu, tuo lengviau išsiraus. 

Mano išsaugoti straipsniai