Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
10 būdų

10 būdų, kaip apsaugoti save nuo užpuolikų (FOTO)

Tamsėjant ir ilgėjant vakarams tikriausiai ne kartą teko pajusti baimės sukelto adrenalino antplūdžius venose, tamsoje išgirdus agresyvius balsus ar išvydus gero nelinkinčius siluetus. Neretai tenka susidurti ir su akivaizdžiai agresyviai nusiteikusiais žmonėmis.

Požeminėse perėjose, neapšviestose laiptinėse, skersgatviuose ir tamsiuose kiemuose sutemus itin mėgsta būriuotis pavojaus signalus galvoje įjungiančių asmenų grupės. Pirmiausia įsidėmėk: atsargumas ir sveika baimė – geriausia apsauga. Pasikartok kelias svarbiausias pamokas, kad niekuomet nepatektum į pavojingą situaciją ir išmok save apginti!

Kad išsisuktum iš pavojingiausių situacijų (į kurias, tikimės, niekuomet nepakliūsi), drauge su savigynos kursų A.R.M.O.R instruktoriais paruošėme trumpą, lengvai išmokstamą pagrindinių savigynos veiksmų instruktažą. Įdėmiai skaityk, žiūrėk ir mokykis.

Saugumo atmintinė:

1. Venk aklinos tamsos. Žinoma, lengviau pasakyti, nei padaryti, ypač gyvenant mūsų klimato sąlygomis, tačiau būnant lauke tamsoje vertėtų atsiminti kelis svarbius dalykus: ieškok šviesos šaltinių ir, jeigu viena gatvės pusė skendi tamsoje, o kita – apšviesta žibintais, be jokios abejonės eik ten, kur šviesiau.

2. Jokių ausinukų. Rimtai. Ar kada susimąstei, kam tau reikalingos ausys? Jos skirtos ne tik naujausiam Justino Bieberio hitui klausyti – ausys tave saugo. Tamsoje ir vienumoje mūsų jutimai paaštrėja, tad neatimk iš savęs natūralios apsaugos užkimšusi jas ausinėmis. Daugeliu atveju laiku išgirsti artėjantys žingsniai ar žodžiai gelbsti gyvybes ir saugo sveikatą.

3. Patekusi į pavojingą situaciją nevaidink didvyrės. Jeigu tarp tavęs ir agresorių yra bent metro atstumas, bėk ir rėk. Ši taisyklė auksinė – nebijok paleisti gerklės, triukšmauti, klykti ir bėgti iš visų jėgų.

4. Jei nesi fiziškai pasirengusi atlikti savigynos veiksmų, tiesiog spardykis, muistykis, kelk kuo didesnį triukšmą. Panašiose situacijose kūną dažniausiai visiškai sukausto baimė, tad iš anksto „užsiprogramavusi“ judėti ir muistytis šį stingulį išvaikysi. Atmink: triukšmas – tavo draugas, bet užpuolikams jis – priešas.

5. Nebijok prašyti pagalbos. Jeigu tave vejasi pikto linkintys asmenys, iškart skambink pagalbos telefonais. Tai tavo, kaip valstybės pilietės, teisė – nebijok ja pasinaudoti.

6. Išankstinis „užsiprogramavimas“. Ar žinai, kodėl savigynos kursai ar įsidėmėta saugumo atmintinė gelbsti? Nes smegenys, mums patiriant didelį stresą, nebepajėgia sugalvoti nieko naujo: arba siunčia signalus sustingti, arba verčia kūną kartoti išmoktus dalykus mechaniškai, negalvojant apie tai, ką darai. Ir nors dauguma netikime, kad galime būti užpultos, be galo naudinga būnant saugioje aplinkoje retkarčiais pasikartoti pagrindines savisaugos taisykles ir žingsnius.

7. Nepažįstamiems ar įtartinai atrodantiems asmenims neleisk peržengti tavo asmeninės erdvės ribų. Net ir viešoje vietoje, tarp žmonių, pasitaiko itin įžūliai nusiteikusių ir apiplėšti ar kitaip nuskriausti pasiryžusių veikėjų. Tad, siekdama išvengti tokių situacijų, visuomet laikykis atstumo ir – tai labai svarbu –įtartinai atrodantiems asmenims niekuomet netiesk rankos pasisveikindama. Rankas verčiau laikyk prie savęs ir būk budri.
8. Jeigu vakaroji mieste, niekuomet nepalik savo gėrimo ar maisto be priežiūros. NIEKADA. Net kelioms minutėms!

9. Stoviniuodama minioje (koncertuose, festivaliuose ar vakarėliuose) įsidėmėk aplink tave esančių žmonių veidus ir juos įvertink – jeigu vienas ar keli asmenys tau atrodo įtartini, geriau paieškok kitos vietos, kuo toliau nuo nerimą sukėlusių žmonių. Ir visai nebūtina elgtis paranojiškai – tai turėtų tapti tavo, kaip save saugančios ir sąmoningos merginos, elgesio norma. O geriausia – stovėk savo draugų būryje, venk būti viena masinių susibūrimų vietose.

10. Atmink: net jeigu moki savigynos veiksmų ir esi fiziškai stipri, atsidūrus pavojingoje situacijoje, tavo tikslas yra ne nugalėti priešininką ir triumfuojant patiesti jį ant asfalto, o laimėti laiko, kad galėtum saugiai atsitraukti ir bėgti, kiek kojos neša.

Išmok saugumo taisyklių:

1. Jeigu užpuolikas sugriebia tave už pečių ar palto apykaklės, kaire ranka įsikibk dešinės agresoriaus rankos, o dešine iš visos sveikatos vožtelėk kumščiu į žandikaulį. Nepamiršk, kad norėdama apsaugoti savo rankas, kumštį privalai gniaužti teisingai. Kumštyje laisvas ir priglaustas prie likusių pirštų vidinėje pusėje teturi likti nykštys. O ką daryti paskui? Nevaidink didvyrės, bėk ir skambink pagalbos numeriais.

2. Užpuolikui sugriebus tavo ranką, o kita laikant ar siekiant kaklo, suvaržyta ranka smarkiai atsiremk į užpuoliką, o laisvos rankos plaštaka kaip kirviu kirsk į užpuoliko kaklo šoną. Tada bėk ir skambink pagalbos numeriais.

3. Jeigu tave sugriebia iš užnugario (tokią tikimybę smarkiai sumažintum vaikščiodama be ausinukų) sukryžiavusi rankas atstumk vieną užpuoliko ranką, o atlaisvinusi sau patogiausią smogti pusę iš visų jėgų smūgiuok užpuolikui alkūne. Šiuo atveju ne taip svarbu, kur pataikysi (greičiausiai į nosį). Vos tik radusi progą bėk, kiek kojos įkerta, ir skambink pagalbos numeriais.

4. Jei užpuolikas sugriebia už kaklo tau stovint šonu, viena ranka išlaisvink sprandą, kita iš inercijos kirsdama delnu atstumk užpuoliko galvą už smakro, o šiam atleidus gniaužtus jau žinai, ką daryti, – bėk ir skambink pagalbai skambink pagalbai.skambink pagalbai.
skambink pagalbos numeriais.

Savigynos kursai A.R.M.O.R. skelbia konkursą! Jei seniai norėjai išmokti savigynos meno, turi galimybę laimėti dvigubą 50 Eur pakvietimą į savigynos kursus! Informaciją apie konkursą rasi ČIA.

Dabar savigynos kursai vyks:

Vilniuje: sausio 30 – vasario 22 dienomis (pirmadieniais ir trečiadieniais) nuo 19:30 iki 21:00.

Kaune: sausio 30 – vasario 23 dienomis (pirmadieniais ir ketvirtadieniais) nuo 19:30 iki 21:00.

Klaipėdoje: sausio 31 – vasario 23 dienomis (antradieniais nuo 19:00 iki 20:30 ir ketvirtadieniais nuo 18:30 iki 20:00).

Šiauliuose: sausio 30 – vasario 22 dienomis (pirmadieniais ir trečiadieniais) nuo 19:30 iki 21:00.

Mano išsaugoti straipsniai