Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Tai

Tai, ko nežinojai apie savo sapnus

Jei žmonių paklaustumėm, be ko jie neįsivaizduoja savo gyvenimo, vieni iš populiariausių atsakymų tikrai būtų lova ir miegas. Keista, bet dažnam nė viena naktis nepraeina be ypatingo ir vis dar mitais apsupto reiškinio – sapnų. Visgi tai nėra vien tik būdas pamatyti savo mylimąjį.

Ar jau turi panele.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųsk ją ir gauk visas naujienas pirmoji!
„iOS“ versija
„Android“ versija

Tikriausiai ne kartą teko vidury nakties pabusti išpiltai prakaito arba šaukiant neaiškius garsus. Tai buvo smegenų darbas. Būtent smegenų žievė leidžia mums sapnuoti ir miegant pasąmonėje sukuria įvairius vaizdinius, kuriuos regime ne tik mintimis, bet ir akimis. Pasirodo, jos taip pat reaguoja į pasąmonės kuriamus vaizdinius – akių obuoliai juda ta linkme, kuria sapne stebime veiksmą. Galbūt kai kurie norėtų išvengti šio mistiško reiškinio, tačiau nuo sapnų dar niekam nepavyko pasislėpti. Sapnuoja visi, o per metus sapnus vidutiniškai regime ištisas 30 parų.

Dar senelių laikais merginos tikėdavo, kad kūčių naktį prisisapnavęs vaikinas bus jos išrinktasis, arba iš įvairių vaizdų nuspėdavo, kokia ateitis jų laukia. Šiandien pasirinkti tikėti sapnais ar ne galime tik mes patys, tačiau kaip bebūtų, naktį iškylantys vaizdiniai padarė didelę įtaką tiek meno, tiek mokslo vystymuisi pasaulyje. Sapnuose gimė daugybė genialių idėjų. Nemažai J. V. Getės, L. Tolstojaus kūrinių atsirado būtent dėl naktinių regėjimų, o garsieji pasaulio kompozitoriai R. Vagneris, L. van Bethovenas ir R. A. Šumanas prie lovos laikydavo popieriaus, kad tik nubudę spėtų užrašyti sapnuose išgirstų kūrinių natas.

Vakarais sunkiai sekasi atsitraukti nuo šaldytuvo? Prieš miegą mėgsti pamaloninti savo pilvuką skanėstais? Pasirodo, net maistas turi įtakos mūsų sapnams. Miegant žmogaus organizmas atvėsta, kad be reikalo nevartotų energijos, tačiau naktiniai užkandžiai apsunkina skrandį, taip privesdami jį dirbti net miego metu. O tai, kaip ir kiekvienas darbas, sukelia šilumą. Žmogaus organizmas įkaista, todėl kepsniai arba šokoladas prieš miegą dažnai tampa košmarų priežastimi. Tačiau, jei esi saldumynų mėgėja, nebijok pasaldinti sapnų. Visgi miegas yra aktyvus procesas, kurio metu intensyviai dirba smegenys, todėl natūralu, kad per naktį jos „išalksta“. Kad taip nenutiktų, prieš gulant gali save palepinti riešutų sviestu. Jame esantis cukrus ne tik „pasotins“ smegenis, bet ir leis mėgautis giliu miegu ir ramiais sapnais.

Ar ir tau taip buvo, kad, nubudusi naktį, supratai, jog sapnavai tobulą sapną ir laikei kumščius, tikėdamasi ryte jo nepamiršti? Jei taip, turbūt susidūrei su viena problema.. Kad ir kaip besistengei, ryte tavo mintyse nebuvo likę net sapno užuominų. Taip nutinka daugeliui sapnų mėgėjų. Tačiau yra išeitis. Sapnų „prisiminimo meno“ galima išmokti ir tai nėra labai sunku. Viskas priklauso nuo įtaigos. Tereikia kiekvieną vakarą prieš užmiegant pasiryžti prisiminti sapną ir tuo tvirtai tikėti, o ryte tik nubudus vėl užmerkti akis ir stengtis prisiminti visas sapno detales. Šis procesas bus sėkmingesnis, jei iš miego pabusi natūraliai, o ne nuo žadintuvo garso. Nuolat kartojant šiuos veiksmus, smegenys pamažu pripranta įsiminti sapną.

Ne paslaptis, kad miegas ne visada būna malonus. Kartais nutinka net taip, kad bijai ir vėl eiti miegoti? Dažniausiai pasitaikanti baimės priežastis – košmarai. Daug kas galvoja, kad tai tiesioginė pranašystė, nurodanti ateities įvykius, žinoma nemalonius. Tačiau košmarai turi ir kitą paaiškinimą. Tokią sapnų rūšį išprovokuoja jau esami rūpesčiai, sukrėtimai ar išgyvenimai, kurie miego metu pasireiškia sapnuose. Turbūt visiems bent kartą gyvenime teko rėkti arba prakaituoti per miegus. Tai stipraus baimės jausmo, patirto sapnuojant, padariniai. Tokių nakties šauksmų mes dažnai neatsimename. Mokslininkai ir psichologai tiki, kad nuolat pasikartojančių košmarų galima atsikratyti. Vienas iš būdų – lape nupiešti savo baimę. Sunku patikėti piešinių veiksmingumu, bet gal verta pabandyti?

Patys pasirenkame, ar tikėti, kad sapne regėtas sulysęs šuo pranašauja ligą, o katė prišaukia vagis, tačiau sapnų egzistavimas, jų daroma reikšmė žmogaus gyvenime – neabejotina.

Ieškok panele.lt blogerių straipsnių pažymėtų specialiu ženkliu ir išreikšk savo nuomonę apie juos komentaruose!

Sekite Panele.lt naujienas „Facebook’e“!

Sužinokite portalo panele.lt naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą „Panelė“! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo „Panelė“ prenumeratą.


Mano išsaugoti straipsniai