NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

„Foje“ suskambėjo kitaip. Muzika, kuri griauna sienas!

„Šitas keistas pasaulis verčia mane/ amžinai ieškoti vilties/ nesibaigiantis triukšmas verčia mane/ amžinai ieškoti tylos”, – paskutinius koncerto „Foje gali skambėti kitaip” akordus dainavo visi, susirinkę “Siemens arenoje”.
Tuo tarpu grupės “Foje” nariai ramiai sėdėjo Vingio parke.

Legendinės grupės dainas atliko Maksas iš „Biplan”, Giedrė iš „Pieno lazerių”, Mantas, Daiva iš „Saulės Kliošo”, Nojus, Neda, „G&G Sindikatas”, „Skamp” ir kiti. Kūrinius neįprastai interpretavo operos solistė Rasa Juzukonytė, choras „Brevis”, publiką nustebino Krašto apsaugos savanorių pajėgų orkestras, „Gituar trio”.

„Foje”, prieš 10 metų surengusi atsisveikinimo koncertą Vingio parke, pritraukė per 60 000 gerbėjų, kurie augo ir gyveno su legendinės grupės kūryba. Tąkart skambėjusi finalinė daina „Laužo šviesa” buvo ne tik atsisveikinimo, bet ir naujos pradžios simbolis.

Kokia nuostabi diena ir koks švarus dangus…

Susirinkusieji “Siemens arenoje” bene labiausiai šėlo, Nojui dainuojant „Paskutinį traukinį”. Buvusios grupės „Airija” narys po renginio prisiminė, kad pirmąkart išvydęs „Foje” tiesiog „valgė” juos akimis. Pasak Dariaus Milerio, jų dainose atrandi save: „Tai jauno žmogaus gyvenimo realybė, ilgesys, liūdesys, energija, akordų kaita, dermės, kurios tave “užkabina”, viskas susivienija su tavo energetika, vidiniu skambesiu. Tai sunku paaiškinti ”, – sakė dainininkas.

Nojus tikina, jog nuoširdumas yra viskas, jis veda į priekį, jis amžinas. „Foje” – tai grupė, iš kurios “sprogusi” kibirkštis suvienija tautą: „Jie darė savo, buvo originalūs, grojo ne natomis, o širdimi – tai „kabina”, – džiaugėsi atlikėjas.

Buvusi Kauno „Foje” fanų klubo prezidentė Jurgita Kviliūnaitė pabrėžė – viskas, ką darė „Foje” buvo ypatinga, ypač dainų tekstai. Gerbėjai, pabėgę iš paskaitų, važiuodavo į grupės koncertus visuose Lietuvos pakraščiuose. Prisiekusi „fanė” pasakojo, kaip kartą „Foje” vienos gerbėjos bute, Kaune, gyveno tris dienas. „Mes jiems gaminome valgį, virėme arbatą, klojome patalus, o grįžę po koncertų Kaune ir aplinkiniuose miestuose kartu sėdėjome iki paryčių – šnekėjome, dainavome”, – tai buvo tiesiog nepakartojama, sakė Jurgita.


Aš čia esu ir mūsų čia daug…

Vieni „Foje” istoriją pradėjo sekti nuo pačių pirmųjų žingsnių, 1983 metų rudenį Andriui Mamontovui, Arnoldui Lukošiui ir Dariui Tarasevičiui įkūrus grupę „Sunki muzika”. Kiti susižavėjo “Foje” – įvykus „Lituanica – 86” koncertui, prasidėjus Sąjūdžiui, dar kiti – 1990-ųjų naktį, sovietų armijai bandant užimti „Spaudos rūmus”. “Foje” buvo patriotų balsas.

Pasak dainininko Manto, jis ir jo kartos kolegos buvo priversti klausytis „Foje”, jų muzika turėjo įtakos jų muzikinio skonio formavimuisi ir pasaulėžiūrai.

Mantas prisipažįsta niekada nebuvęs „Foje” gerbėju, nemokėjęs nei vienos dainos nuo pradžių iki pabaigos, nenešiojęs skarelių su grupės pavadinimu ir nesėdėjęs pirmose eilėse koncerto metu. Vis dėlto jis gerbė „Foje” kaip reiškinį.

Paklaustas, kas, jo manymu, lėmė įspūdingą grupės iškilimą, Mantas nedvejodamas išskyrė politinę situaciją: „Negali dainuoti apie ką nori, o „Foje” buvo saldus gurkšnis visiems.” Dainininkas paminėjo ir Andrių Mamontovą, kaip asmenybę, žmogų ir dainų autorių, nulėmusį grupės populiarumą.

Tai tik tušti delnai/ ar tu daugiau turi…

Andriaus Mamontovo fanų klubo narė pasakojo: „Buvo gera žiūrėti, kaip visi atsigavo dainuojant Nojui. Tai buvo viena tikra daina, kurią išgirdau tame koncerte. Gaila, kad Ernestas ir Psichas pamiršo dainų tekstus, nes jie bene „pankiškiausi”, ir taip, kaip ir Nojus, galėjo „nunešt” Foje gerbėjams stogus.”

Prisiekusi „Foje” gerbėja Jurgita sakė susižavėjusi choro „Brevis” atliktu kūriniu „Žvaigždės kartais krenta”, Manto padainuota daina „Mėlyni plaukai”, Igorio Kofo „Kranto” versija, Nojaus „Paskutiniu traukiniu”.


Buvusi „Foje” Kauno „fanų” klubo prezidentė apgailestaudama sakė: „Gaila, kad „Foje” nariai neatėjo į koncertą, o tuo tarpu patys vieni sėdėjo Vingio parke.

Ir nieko nieko panašaus į šį pasaulį…

“Skamp” nario Viliaus nuomone, „Foje” jam asocijuojasi su tais laikais, kai žmonės buvo vieningi, eidavo į mitingus, masinius susibūrimus: „Galbūt žmonės to pasiilgsta, su nostalgija prisimena praeitį. Dabar daug produkcijos, žmonės pasimetę, nebežino, ko jiems reikia.”

Pasak vokalistės Erikos, muzika nesensta, jeigu sugebi sukurti tokias dainas, kurios pritrauktų klausytojus. Atlikėja pabrėžė, jog renginio „Foje gali skambėti kitaip” metu jaunimas dainavo kūrinius, kuriuos dievina, žino kiekvieną žodį. „Manau, kad „Foje” populiari dėl dviejų priežasčių: kūrė dainas apie tai, kas žmonėms buvo svarbu ir suprantama. Taip pat ir todėl, kad išsiskyrė prieš 10 metų, kai grupė buvo savo kūrybos viršūnėje”, – kalbėjo Erika.

Kiekvienas dalyvavęs renginyje gali sau atsakyti: „Ar Foje suskambėjo kitaip?”
„Pasibaigus koncertui su Andriaus gerbėjais lėkėm į Vingio parką ir prie 18 – tos mokyklos su kreidelėmis rašinėjome visur, kur pakliūna, “Foje” , – sakė A.Mamontovo “fanė”.

Mano išsaugoti straipsniai