Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
10 patarimų

10 patarimų, kaip saugiai šėlti festivalyje

Šiemet vasarą Lietuvoje vykstančiuose muzikos festivaliuose dalyvaus 60 – 80 tūkst. žmonių. Trijuose festivaliuose šiemet bus įrengtos edukacinės palapinės „Saugi erdvė“. Jose visą parą renginių dalyviams bus teikiama informacija apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir jų vartojimo rizikas, lytiškai plintančias ligas, vyks diskusijos, edukacinių klipų peržiūra, suteikiamos konsultacijos ir profesionali psichologinė pagalba, savo blaivumą bus galima pasitikrinti alkotesteriais.

„Saugi erdvė“ specialistai: Morgana Danielė iš Vilniaus priklausomybės ligų centro, dr. Robertas Badaras iš Vilniaus respublikinės universitetinės ligoninės pataria, kaip muzikos ritmų apsuptyje linksmintis sveikam ir saugiam.

1. Palaikykite gerą H20 balansą – gerkite pakankamai vandens

Linksminantis ir šokant visą naktį drauge su mėgstamiausiomis grupėmis iš galvos gali išgaruoti mintis, jog reikia išgerti bent 2­–3 litrus vandens per dieną. Festivalio metu patartina gerti daugiau vandens nei įprasta.

2. Skirkite laiko šėlsmui, maistui ir miegui

Tam, kad festivalis būtų išties pavykęs, nepamirškite palaikyti balansą: pavalgyti, pailsėti, kad turėtumėte pakankamai energijos linksmintis. Taip pat, pravartu žinoti, jog dehidratacija, alkis ir pervargimas mažina organizmo toleranciją psichoaktyvioms medžiagoms (tabakas, alkoholis, narkotikai, kofeinas) ir didina perdozavimo riziką.

3. Psichoaktyvių medžiagų vartojimas visada yra rizikingas

Dėl neaiškios sudėties ir prieštaringų mokslinių tyrimų, niekada negali būti tikras, kaip psichoaktyvių medžiagų vartojimas paveiks tavo fizinę ir psichinę sveikatą, todėl niekada jų nevartokite vieni. Narkotinių medžiagų sudėtis dažniausiai nėra žinoma, jos gali turėti pavojingų priemaišų arba atvirkščiai, būti pernelyg grynos. Jei maišote su alkoholiu, jį vartokite paskiausiai.

4. Galvokite savo galva, rūpinkitės ir aplinkiniais.

Draugų kompanijoje sutarkite, kad vienas kitą prižiūrėsite. Kadangi festivaliuose telefonai išsikrauna ar nebūna ryšio, iš anksto galite sutarti, kur ir kada susitiksite, jei netyčia pasimestumėte.

Jei jūs ar jūsų aplinkoje esantis žmogus blogai jaučiasi, įtariate apsinuodijimo, perdozavimo ar kitus pavojingus simptomus, nedelsiant kreipkitės į medikus.

5. Tausokite savo klausą.

Jei linksminatės arti scenos, muzikos garsai gali pasiekti ir 110 dB. Siekiant išvengti spengimo ausyse ar klausos praradimo, darykite pertraukėles ir nuolat nestovėkite arti kolonėlių. Papildoma mintis – tam kad būtų lengviau užmigti ir ausys pailsėtų, miegodami naudokite ausų kimštukus.

6. Tik saugūs lytiniai santykiai – visada turėkite prezervatyvą.

Naudokite prezervatyvus, siekdami išvengti lytiškai plintančių ligų. Jei festivalio metu turėsite lytinių santykių, nepamirškite, kad juose dalyvaujantys turi pilnai sutikti. Pasakymai „gal“, „manau, jo“, nėra pakankamai geri, o „ne“ ir reiškia ne.

7. Būkite pasiruošę bet kokiam orui.

Įvertinkite, kad oro temperatūros skirtumas dieną ir naktį gali stipriai skirtis. Būtinai turėkite kremo nuo saulės, kepurę, pasiimkite ir šiltų rūbų.

8. Nenuvarykite arklių. Skirkite laiko poilsiui.

Pasidomėkite, kur festivalio teritorijoje yra poilsiui erdvės, neatmeskite galimybės jas išbandyti. Po aktyvaus vakarėlio, ypač jei buvo vartojamos psichoaktyviosios medžiagos, būtina išsimiegoti. Miegas padės panaikinti ir liekamuosius reiškinius, jei tokių yra.

9. Nevairuokite apsvaigę.

Savijauta net ir pailsėjus gali būti apgaulinga, todėl festivalio dalyviams, vartojusiems alkoholio ir ryte ketinantiems vairuoti, patartina prieš sėdant prie vairo pasitikrinti alkotesteriu. Visada turėkite griežtą mintį galvoje – apsvaigimas ir vairavimas yra nesuderinami dalykai.

10. Turite klausimų ar matote, kam reikia pagalbos – kreipkitės į „Saugią erdvę“.

Festivaliuose „Sūpynės“, „Yaga“ ir „Loftas fest“ bus įrengtos palapinės „Saugi erdvė“. Specialistai jums suteiks objektyvią informaciją, atsakys į rūpimus klausimus. Taip pat, palapinėse bus įrengtos saugios vietos, skirtos nusiraminimui, poilsiui.

Jei „Saugios erdvės“ palapinės nebus festivalyje, kuriame planuojate dalyvauti, prisijunkite prie „Be Safe Lab“ „Facebook“ paskyroje.

Mano išsaugoti straipsniai