Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
6 svarbūs patarimai

6 svarbūs patarimai, jog žiemą niekada nesirgtum

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistų, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje ir toliau didėja. 48-ąją šių metų savaitę (lapkričio 26 d. – gruodžio 2 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 80,7 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 70,7 atv./10 tūkst. gyventojų. Tiems, kurie jau yra varginami peršalimo ligos simptomų ar norintiems išvengti susirgimų, vaistininkai pataria namuose turėti reikalingiausius daiktus – termometrą, inhaliatorių, vaistažoles ir tinkamai rengtis ne tik susiruošus į lauką, bet ir jau susirgus.

„Pajutę peršalimo ligos simptomus žmonės tučtuojau ima malšinti temperatūrą, rengiasi per šiltai, toliau tęsia savo darbus nešdami virusus kolegoms. Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti negaluojant – gydyti organizmą poilsiu. Kitos priemonės – arbatos, vaistai ar kompresai gali tik padėti sveikti besiilsint. Žinoma, artėjant peršalimo sezonui reikia būti apdairesniems ir pasirūpinti namų sveikatos rinkiniu, kuriame turi būti termometras, inhaliatorius, tam tikros vaistažolės ir natūralaus pluošto rūbai“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Ona Šepetienė.

Vaistininkės patarimai:

Poilsis. Pasak vaistininkės, susirgus svarbu leisti organizmui kovoti su virusais ir nevarginti jo kitomis užduotimis. „Jei pakyla temperatūra (iki 38 laipsnių, tačiau temperatūros dydžio nereikėtų absoliutinti, pas kiekvieną organizmas kovoja savaip), tai rodo, kad organizmas aktyviai kovoja už savo sveikatą. Pirmiausiai reiktų daug ir tinkamai ilsėtis: išsimiegoti arba net pusdienį likti lovoje. Jei yra galimybė, reikėtų trumpai pasivaikščioti gryname ore, vengti streso, varginančių minčių ir užsiėmimų“, – perspėja O. Šepetienė.

Inhaliatorius. Namų vaistinėlę susirgus reiktų papildyti tam tikrais prietaisais, kurie gali padėti išvengti būklės pablogėjimo. „Labai pasitarnauti gali inhaliatorius, kuris tinka ir mažiems vaikams, ir suaugusiems žmonėms – jis palengvina kvėpavimą ligos metu, kai užsikimšusi nosis, nuo jos jaučiamas maudulys, sunkumas. Taip pat tiktų ir kvėpavimas šiltais garais, į kaitinamą vandenį įlašinus gydančių aliejų – pavyzdžiui, arbatmedžio ar kitų“, – mini vaistininkė.

Termometras. Sergant, pasak O. Šepetienės, reiktų stebėti ir savo kūno temperatūrą – tuomet žinosite, kokios priemonės jums efektyviausiai padeda gydytis. „Yra žmonių, kurie normaliai jaučiasi netgi pakilus aukštai temperatūrai arba streso metu gali nė nepastebėti pablogėjusios savijautos. Jei temperatūra aukštesnė nei 38 laipsniai ir laikosi parą ar kelias, būtina nedelsiant kreiptis į medikus, kad liga nepaūmėtų ir nekiltų komplikacijų“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Vaistažolės. Jei negalavimai nėra itin stiprūs, o pakilusi temperatūra nesiekia 38 laipsnių, sveikatos specialistė pataria gydytis natūraliomis priemonėmis. Tinkamiausios tam – stiprinančios imunitetą, skatinančios prakaitavimą, padedančios kovoti su infekcijomis ir virusais vaistažolės, jų nuovirai, kompresai ir arbatos. „Susirgus patariama gerti daug šiltų skysčių: liepžiedžių, čiobrelių, aviečių lapų, ežiuolės arbatų ir jų mišinių, kurie padeda pasveikti. Taip pat organizmą galima stiprinti bičių produktais: propolio kapsulėmis, natūraliu medumi, bičių duonele“, – pataria vaistininkė.

Tinkama apranga. Norint išvengti peršalimo, reikia tinkamai rengtis – rūpintis, kad būtų patogu namuose arba darbe, o lauke – nešalta ir nekaršta. Svarbiausia žiemą yra pasirūpinti tinkama avalyne, galvos apdangalu ir patogia striuke. Labai svarbu, kad rūbai ir batai būtų kuo mažiau pralaidūs vandeniui, o pajutus besismelkiančią drėgmę, tučtuojau keičiami sausais. „Apranga svarbi ir jau susirgus – reiktų rengtis natūralaus pluošto medvilniniais, vilnoniais rūbais, vengti sintetinių, prakaitą stabdančių audinių. Jei ligonis gausiai prakaituoja, patariama tokius rūbus kuo greičiau pakeisti kitais“, – dėsto „Gintarinės vaistinės“ specialistė.

Gerti vaistų – neskubėkite

Peršalimo simptomams, kosuliui ar slogai lengvinti skirti preparatai dažnai vartojami neatsakingai, o tai, pasak „Gintarinės vaistinės“ atstovės, gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Ypač tiems, kurių organizmo jautrumas vaistinėms medžiagoms yra padidėjęs ir žmonėms, nuolat vartojantiems kitus vaistus.

„Sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, ypač vartojantiems kraujospūdžiui mažinti skirtus vaistus, reikia priminti, kad ne visi siūlomi kompleksiniai preparatai nuo peršalimo yra suderinami su jau vartojamais. Rūpestingos mamos dažnai neleidžia įsisiautėti virusams ir iškart duoda vaikams populiariųjų peršalimo simptomus šalinančių vaistų, tačiau juose yra labai daug cukraus, paracetamolio, kitų neigiamai kepenis veikiančių elementų – todėl visuomet reikia įspėti vaistininką apie tai, kokio amžiaus žmogui perkate vaistus ir kokius preparatus jis vartos kartu. Visada kreipkitės į vaistininkus patarimų, mūsų vaistinių tinkle nemokamai galite pasitikrinti visų vartojamų vaistų suderinamumą vienų su kitais, maistu, vitaminais, rūpinkitės savimi ir savo artimaisiais“, – patarė vaistininkė O. Šepetienė.

 

Mano išsaugoti straipsniai