Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Meryl Streep auksinė šakelė
Meryl Streep filmai

Geriausios kino režisierės, kurios pakeitė kino pramonę

Kino industrija ilgą laiką buvo laikoma vyrų dominuojama sritimi, tačiau daugelis moterų režisierių įrodė, kad jų kūrybiškumas ir talentas gali pakeisti kino pasaulį. Šios režisierės ne tik sukūrė įspūdingus filmus, bet ir atvėrė duris kitoms moterims siekti karjeros kino pramonėje.


1. Greta Gerwig

Žinomiausi filmai: „Lady Bird“ (2017), „Little Women“ (2019), „Barbie“ (2023)
Greta Gerwig yra viena įtakingiausių šių dienų režisierių, kurios darbai puikiai atspindi emocinę gylį, moteriškumo patirtis ir subtilų humorą. Jos filmas „Little Women“ tapo modernia klasika, o „Barbie“ sulaukė pasaulinės šlovės, peržengdamas tradicinio kino ribas.


2. Kathryn Bigelow

Žinomiausi filmai: „The Hurt Locker“ (2008), „Zero Dark Thirty“ (2012)
Kathryn Bigelow tapo pirmąja moterimi, laimėjusia „Oskarą“ už geriausią režisūrą. Jos darbai garsėja intensyvumu ir precizišku dėmesiu detalėms, o „The Hurt Locker“ – karo trileris, pelnęs šešis „Oskarus“ – tapo svarbia kino istorijos dalimi.


3. Sofia Coppola

Žinomiausi filmai: „Lost in Translation“ (2003), „The Virgin Suicides“ (1999), „Marie Antoinette“ (2006)
Sofia Coppola savo filmuose subtiliai perteikia izoliaciją, melancholiją ir sudėtingus moteriškus personažus. Jos filmas „Lost in Translation“ pelnė „Oskarą“ už geriausią originalų scenarijų ir tapo šiuolaikinės populiariosios kultūros fenomenu.


4. Ava DuVernay

Žinomiausi filmai: „Selma“ (2014), „13th“ (2016), „A Wrinkle in Time“ (2018)
Ava DuVernay yra žinoma dėl savo darbų, kurie nagrinėja socialinį teisingumą, rasizmą ir istorinius įvykius. Jos dokumentinis filmas „13th“ giliai analizuoja masinį įkalinimą Jungtinėse Amerikos Valstijose, o „Selma“ – stiprus istorinis kūrinys, sulaukęs daugybės apdovanojimų.


5. Chloé Zhao

Žinomiausi filmai: „Nomadland“ (2020), „Eternals“ (2021)
Chloé Zhao tapo antrąja moterimi, laimėjusia „Oskarą“ už geriausią režisūrą. Jos filmas „Nomadland“ subtiliai atskleidžia marginalizuotų žmonių gyvenimus, o jos unikalus požiūris į filmavimą jungia natūralumą su emociniu gilumu.


6. Jane Campion

Žinomiausi filmai: „The Piano“ (1993), „The Power of the Dog“ (2021)
Jane Campion yra pirmoji moteris, laimėjusi „Auksinę palmės šakelę“ Kanuose. Jos darbai dažnai tiria žmogaus psichologiją ir sudėtingus santykius, o „The Power of the Dog“ buvo pripažintas vienu geriausių šiuolaikinio kino kūrinių.


7. Agnès Varda

Žinomiausi filmai: „Cléo from 5 to 7“ (1962), „Vagabond“ (1985)
Agnès Varda yra laikoma prancūzų Naujosios bangos pioniere ir viena iškiliausių visų laikų režisierių. Jos kūryba jungia eksperimentinį stilių su humanizmu, o jos filmai iki šiol įkvepia naujos kartos kino kūrėjus.


8. Patty Jenkins

Žinomiausi filmai: „Monster“ (2003), „Wonder Woman“ (2017)
Patty Jenkins tapo pirmąja moterimi, režisavusia superherojų filmą, kuris tapo pasauliniu hitu. Jos darbas „Monster“ atskleidžia tamsias žmogaus emocijas, o „Wonder Woman“ iš naujo apibrėžė moteriškumo reprezentaciją Holivude.


9. Céline Sciamma

Žinomiausi filmai: „Portrait of a Lady on Fire“ (2019), „Tomboy“ (2011)
Céline Sciamma filmuose subtiliai nagrinėja meilės, tapatybės ir lyčių temas. „Portrait of a Lady on Fire“ yra laikomas vienu geriausių šio amžiaus filmų, kuris išskiria savo poetika ir vaizdų grožiu.


Mano išsaugoti straipsniai