Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Katerina Komarova
AKM TATTOO STUDIO

Tatuiruočių istorija: nuo senovės civilizacijų iki šiuolaikinio meno

Tatuiruotės – tai vienas iš seniausių ir išskirtiniausių žmogaus saviraiškos būdų, turintis tūkstantmečių istoriją. Nuo senovės civilizacijų ritualų ir religinių simbolių iki šiuolaikinio meno formos, tatuiruotės perėjo daugybę etapų ir pokyčių. Tatuiravimas visada buvo daug daugiau nei tik kūno papuošimas – tai identiteto, tikėjimo, statuso ir gyvenimo patirčių atspindys.

1. Tatuiruočių ištakos: senovės civilizacijos

Tatuiravimas, kaip praktika, buvo naudojamas jau senovėje ir randamas įvairiose kultūrose visame pasaulyje. Tatuiruotės dažnai turėjo religinių, dvasinių ar medicininių reikšmių, o kartais buvo naudojamos žymėti socialinį statusą, kario galią ar ištikimybę tam tikrai bendruomenei.

  • Egiptas: vienos iš seniausių rastų tatuiruočių yra Egipte. Senovės egiptiečių mumijose rastos tatuiruotės rodo, kad tatuiravimas buvo praktikuojamas jau daugiau nei prieš 4000 metų. Egiptiečių tatuiruotės buvo naudojamos kaip ritualiniai simboliai, dažnai susiję su apsauga ar gydymu.
  • Polinezija: polinezijos salose tatuiravimas buvo ne tik meno forma, bet ir socialinės padėties žymuo. Polineziečių tatuiruotės, vadinamos „tatau“, buvo svarbios kultūrinės ir dvasinės reikšmės simboliai, dažnai atspindintys žmogaus kilmę, socialinį statusą ar kario vertę. Polineziečių tatuiruotės pasižymėjo detalumu ir geometriniais raštais, kurie išliko svarbūs iki šiol.
  • Japonija: Japonijoje tatuiravimas turi senas šaknis ir siekia tūkstantmečius. Tatuiruotės iš pradžių buvo naudojamos kaip bausmė nusikaltėliams, tačiau vėliau jos įgavo naujas reikšmes. Edo periodo metu (1603–1868 m.) Japonijos irezumi – tradicinė japonų tatuiravimo technika – tapo meno forma, kurioje vaizduojamos sudėtingos, detalios kompozicijos, tokios kaip mitologinės būtybės, gėlės ir kiti simboliai.
  • Maoriai: Naujosios Zelandijos maorių gentys yra garsios savo „moko“ – veido tatuiruotėmis, kurios buvo neatsiejamos nuo jų kultūros. Moko tatuiruotės buvo asmeninės ir atspindėdavo ne tik žmogaus tapatybę, bet ir jo gentinę kilmę, rangą, pasiekimus ir statusą. Tatuiravimo menas buvo svarbus iniciacijos ir gyvenimo ciklo ritualas.

2. Tatuiruočių paskirtis per amžius

Tatuiruočių reikšmė labai skyrėsi priklausomai nuo kultūros, tačiau dažniausiai jos buvo susijusios su religija, dvasinėmis praktikomis arba socialine padėtimi. Kiekvienoje visuomenėje tatuiruotės turėjo savitą prasmę ir simbolizmą.

  • Ritualinė reikšmė: daugelis senovės tautų naudojo tatuiruotes kaip ritualinius simbolius, apsaugą nuo piktųjų dvasių arba gydomąją priemonę. Pavyzdžiui, Sibire rastos mumijos su tatuiruotėmis rodo, kad jos galėjo būti naudojamos kaip gydomosios apeigos.
  • Karo simboliai: daugelyje kultūrų tatuiruotės buvo naudojamos žymėti karių drąsą ir pasiekimus. Pavyzdžiui, senovės romėnai dažnai tatuiruodavo savo karius, kad parodytų jų lojalumą imperijai.
  • Socialinis statusas: kai kuriose visuomenėse tatuiruotės buvo naudojamos kaip statuso simboliai. Kuo sudėtingesnė ir didesnė tatuiruotė, tuo aukštesnį socialinį statusą žmogus turėjo. Tai buvo būdinga tiek Polinezijoje, tiek Maorijoje.
  • Religinės ir dvasinės reikšmės: tatuiruotės dažnai simbolizavo asmeninę ištikimybę dievybėms ar dvasinėms būtybėms. Kai kuriose kultūrose, pavyzdžiui, senovės Egipte ir Pietryčių Azijoje, tatuiruotės buvo naudojamos siekiant apsaugos ar sėkmės.

3. Viduramžiai ir renesansas: tatuiruočių draudimai

Viduramžiais Europoje tatuiruotės pradėjo nykti, ypač po krikščionybės plitimo, kuri laikė kūno ženklinimą nuodėmingu ir pagonišku veiksmu. Krikščionių bažnyčia ilgą laiką griežtai pasisakė prieš tatuiruotes, nes laikė jas stabmeldiškomis. Tačiau tatuiruotės ne visur buvo uždraustos – jos toliau klestėjo Azijos, Afrikos ir Okeanijos regionuose.

Renesanso metu tatuiravimas vėl pradėjo plisti, tačiau jo populiarumas Europoje išliko ribotas iki XVIII–XIX amžiaus, kai europiečiai jūreiviai atrado egzotinius kraštus ir grįžo su įspūdingomis tatuiruotėmis. Jūreiviai, nuvykę į tokius regionus kaip Polinezija, Havajai ir Samoa, dažnai sugrįždavo su tatuiruotėmis, kurios simbolizavo jų keliones ir nuotykius.

4. XX amžius: tatuiruočių populiarėjimas ir priėmimas

XX amžius atnešė didelių pokyčių tatuiruočių pasaulyje. Tatuiruotės pradėjo plisti tarp įvairių socialinių grupių, o jų reikšmė keitėsi. Jei anksčiau tatuiruotės dažniausiai buvo siejamos su nusikalstamu pasauliu, jūreiviais ar kareiviais, XX amžiaus pabaigoje jos tapo populiaria saviraiškos forma.

  • Kareivių tatuiruotės: per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus daug kareivių pradėjo darytis tatuiruotes kaip atminimą ar kaip simbolį, žymintį jų tarnybą. Kareivių tatuiruotės buvo ypatingai paplitusios JAV, kur grįžę kareiviai tatuiruodavosi atminties simbolius, tokius kaip ereliai, inkarių ar jų dalinių emblemų atvaizdai.
  • Tatuiruočių atgimimas 1960-aisiais: septintojo dešimtmečio kontrkultūros judėjimas atgaivino tatuiravimą, paversdamas jį saviraiškos ir maištavimo prieš visuomenės normas simboliu. Hipiai, rokeriai ir kiti alternatyvių gyvenimo būdų šalininkai pradėjo tatuiruotis kaip būdą išreikšti savo tapatybę ir nepriklausomybę.
  • Profesionalūs tatuiruočių menininkai: XX a. antrojoje pusėje pradėjo formuotis profesionalios tatuiruočių studijos, o tatuiravimas tapo pripažinta meno forma. Tatuiruočių menininkai pradėjo kurti sudėtingus, meniškus dizainus, o technologijų pažanga leido kurti aukštos kokybės tatuiruotes su platesne spalvų palete ir detalesniu atlikimu.

5. Šiuolaikinė tatuiruočių kultūra

Šiandien tatuiruotės yra tapusios pagrindine populiariosios kultūros dalimi. Jos nebėra siejamos su konkrečiomis socialinėmis grupėmis ar subkultūromis – tatuiruotes renkasi įvairaus amžiaus, profesijų ir socialinių sluoksnių žmonės. Šiuolaikinėje visuomenėje tatuiruotės dažnai laikomos meno kūriniais, kurie simbolizuoja individualumą, gyvenimo patirtį ir asmenines vertybes.

  • Meno forma: tatuiruočių menas tapo vis labiau pripažįstamas kaip savarankiška meno sritis, kurioje menininkai kuria unikalius ir išskirtinius dizainus. Tatuiruotės dažnai yra individualios istorijos dalis, o menininkai siekia išreikšti kliento asmenybę ir gyvenimo patirtį.
  • Tatuiruočių festivaliai ir konkursai: šiuolaikinėje tatuiruočių kultūroje populiarūs tapo festivaliai ir konkursai, kur menininkai gali parodyti savo darbus, o lankytojai susipažinti su naujausiomis tatuiravimo tendencijomis.
  • Technologijų pažanga: tobulėjant technologijoms, tatuiruočių menas taip pat išsivystė. Šiuolaikiniai įrankiai leidžia sukurti itin detalius ir sudėtingus kūrinius, kurie gali būti tiek minimalistiniai, tiek itin spalvingi ir įspūdingi.
Mano išsaugoti straipsniai