NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Nešvarūs rūbai
Skalbimo mašina

Ar naujus drabužius reikia skalbti prieš dėvint? Atsako specialistas

Nauji drabužiai – vienas iš didžiausių malonumų. Įsigijus naują palaidinę, džinsus ar striukę, daugelis iš mūsų nori iš karto juos apsivilkti, tačiau kyla klausimas – ar juos reikia išskalbti prieš dėvėjimą? Šis klausimas atrodo paprastas, bet specialistai turi tam svarbių argumentų. Apžvelkime, ką sako drabužių priežiūros ekspertai ir kodėl skalbimas prieš pirmą dėvėjimą gali būti itin svarbus.

Kodėl naujus drabužius reikia skalbti?

  1. Cheminių medžiagų likučiai. Daugelis naujų drabužių, ypač pagamintų masiškai, apdorojami įvairiomis cheminėmis medžiagomis, kad išlaikytų savo formą, spalvą ir struktūrą transportavimo metu. Šios medžiagos padeda išvengti raukšlių, apsaugo nuo pelėsio ir drėgmės, tačiau jos gali būti kenksmingos odai. Dažniausiai naudojamos medžiagos yra formaldehidas, kuris gali dirginti jautrią odą ar net sukelti alergines reakcijas.

Specialisto patarimas: „Visada patariu naujus drabužius skalbti prieš dėvint, nes cheminių medžiagų likučiai gali sukelti niežulį, paraudimą ar kitus odos sudirgimus, ypač tiems, kurie turi jautrią odą,“ – teigia tekstilės ekspertė. „Nors dauguma šių cheminių medžiagų pašalinamos skalbimo metu, jų likučiai gali likti ant paviršiaus.“

  1. Bakterijų ir alergenų rizika. Naujai įsigyti drabužiai prieš pasiekdami jūsų rankas keliauja per ilgą tiekimo grandinę – nuo gamybos linijų iki parduotuvės lentynų. Per šį procesą drabužiai gali būti liečiami daugybės žmonių ir kontaktuoti su įvairiais paviršiais. Tai reiškia, kad ant jų gali kauptis bakterijos, alergenai ar net dulkių erkutės, kurios gali sukelti alergines reakcijas ar net infekcijas.

Specialisto patarimas: „Neplauti naujų drabužių yra rizikinga, ypač jei turite jautrią ar alergišką odą. Skalbimas prieš pirmą dėvėjimą sumažina šią riziką ir užtikrina, kad ant jūsų odos pateks tik švarūs audiniai,“ – teigia drabužių higienos specialistė.

  1. Galimi dažų likučiai. Nauji drabužiai, ypač ryškių ar intensyvių spalvų, gali turėti likusių dažų, kurie dar nevisiškai nusistovėjo audinyje. Šie dažai gali nusitrinti arba sukelti odos dirginimą, ypač jautrioms kūno vietoms, kurios labiau linkusios prakaituoti, pavyzdžiui, pažastims ar kaklui.

Specialisto patarimas: „Skalbimas prieš dėvint ypač svarbus, kai perkate tamsios ar ryškios spalvos drabužius. Tai padeda išvengti dažų nusidėvėjimo ir garantuoja, kad jūsų drabužiai išlaikys savo spalvą ilgesnį laiką,“ – sako tekstilės inžinierė.

Ar visada būtina skalbti naujus drabužius?

Nors skalbimas prieš pirmą dėvėjimą rekomenduojamas daugeliu atvejų, kai kurie drabužiai gali būti dėvimi ir neskalbti, jei jie gaminami iš tam tikrų audinių ar įsigyti iš ekologiškų bei sąmoningų gamintojų, kurie riboja cheminių medžiagų naudojimą. Tačiau tai yra išimtys, o dažniausiai skalbti naujus drabužius yra gera praktika.

aptemptas sijonas

Ką daryti su skirtingomis drabužių rūšimis?

  • Apatiniai drabužiai ir maudymosi kostiumėliai: tai drabužiai, kuriuos būtinai reikėtų išskalbti prieš dėvint. Jie liečiasi su jautriausiomis odos vietomis, todėl svarbu užtikrinti, kad jie būtų visiškai švarūs.
  • Marškiniai, palaidinės ir kiti drabužiai, liečiantys odą: šios rūšies drabužius taip pat patartina skalbti, nes jie dažnai kontaktuoja su dideliais odos plotais, ypač vasaros metu, kai prakaitavimas didesnis.
  • Lauko drabužiai: striukės, paltai ar kiti išoriniai drabužiai, kurie nedaug liečiasi su oda, gali būti dėvimi be skalbimo, jei jie atrodo ir kvepia švariai. Tačiau visada verta juos apžiūrėti, kad įsitikintumėte, jog nėra likučių ar nemalonaus kvapo.

Skalbimo patarimai naujiems drabužiams

  • Naudokite švelnų skalbiklį: kadangi nauji drabužiai gali turėti jautrių cheminių likučių, naudokite švelnų, ekologišką skalbiklį, kuris apsaugos audinius ir pašalins nereikalingas medžiagas.
  • Skalbkite žemoje temperatūroje: naujiems drabužiams pakanka žemesnės temperatūros (30–40 °C), ypač jei norite išlaikyti spalvų ryškumą ir audinio kokybę.
  • Skirkite laiko patikrinti etiketes: kiekvienas drabužis turi priežiūros nurodymus, kurių būtina laikytis, kad nesugadintumėte audinio pirmą kartą skalbiant.
Mano išsaugoti straipsniai