Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
kava
Kava

Kada iš tiesų geriausia gerti kavą? Specialistės patarimai

Daugeliui žmonių rytinė kava yra neatsiejama dienos pradžios dalis. Vis dėlto, ar kada susimąstėte, kada iš tiesų geriausia ją gerti, kad maksimaliai išnaudotumėte jos naudą ir išvengtumėte nepageidaujamų pasekmių? Specialistės pateikia atsakymus, remdamiesi naujausiais tyrimais ir ekspertų įžvalgomis.

Kodėl laikas yra svarbus?

Kavos poveikis priklauso ne tik nuo jos kokybės ar kiekio, bet ir nuo laiko, kada ją geriate. Mūsų kūnas turi vidinį laikrodį – cirkadinį ritmą, kuris reguliuoja hormono kortizolio lygį kraujyje. Šis hormonas padeda mums būti žvaliems ir budriems.

Pasak mitybos specialistės, „kortizolio kiekis rytais būna natūraliai aukštas, todėl kavos vartojimas iškart prabudus gali sumažinti jos efektyvumą. Taip pat tai gali padidinti kofeino toleranciją, o laikui bėgant jums reikės didesnių dozių, kad pasiektumėte tą patį energijos lygį.“

Kada gerti kavą?

  1. Venkite kavos iškart po prabudimo. Specialistė rekomenduoja palaukti bent 1–2 valandas po atsibudimo. Per šį laiką kortizolio lygis pamažu sumažėja, o kava veiks efektyviau.
  2. Tinkamiausias laikas ryte .Geriausias laikas rytinei kavai – tarp 9:30 ir 11:30. Tuo metu kortizolio lygis jau būna kritęs, o kofeinas padeda natūraliai padidinti energijos lygį.
  3. Venkite kavos popietėmis. Jei norite išvengti miego sutrikimų, pasistenkite negerti kavos po 14:00 val. Pasak specialistės, kofeinas gali išlikti organizme net iki 6 valandų, todėl vėlyva popietinė kava gali paveikti jūsų gebėjimą užmigti.
  4. Kava ir sportas. Jei sportuojate, kava gali būti puikus prieštreniruotinis gėrimas. Pasak tyrimų, kofeinas pagerina fizinį pajėgumą, ypač ištvermės pratimų metu. Idealu ją išgerti likus 30–60 minučių iki treniruotės.

Kiek kavos gerti?

Nepamirškite saiko. Specialistė rekomenduoja neviršyti 3–4 puodelių per dieną, o jei esate jautrūs kofeinui – apsiribokite 1–2 puodeliais.

„Pernelyg didelis kavos kiekis gali sukelti nerimą, širdies plakimo padažnėjimą ar netgi miego sutrikimus“, – pažymi ji.

Alternatyvos tiems, kurie nevartoja kofeino

Jei dėl sveikatos priežasčių ar kitų priežasčių vengiate kofeino, rinkitės alternatyvas, tokias kaip cikorijos kava ar žolelių arbatos. Šie gėrimai gali suteikti malonų ritualą ir energijos be kofeino poveikio.

Mano išsaugoti straipsniai