NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip sutaupyti elektros
Elektros lemputė

Kaip sutaupyti elektros energiją rudenį, kai dienos tampa tamsesnės?

Rudeniui įpusėjus, dienos tampa vis trumpesnės, o tamsa apgaubia namus anksčiau nei vasarą. Tai natūraliai padidina elektros energijos poreikį – pradedame dažniau naudoti šviesas, šildytuvus ir kitus prietaisus. Tačiau kartu su didesniu energijos suvartojimu gali išaugti ir sąskaitos už elektrą. Laimei, yra daug būdų, kaip taupyti elektros energiją rudenį, nesumažinant komforto namuose. Štai keletas praktiškų patarimų, kurie padės jums sumažinti elektros sąnaudas ir gyventi taupiau.

1. Naudokite energiją taupančias lemputes

Apšvietimas yra viena pagrindinių elektros vartojimo sričių rudenį ir žiemą, kai natūrali šviesa yra retesnė. Jei dar nesate to padarę, pakeiskite senas kaitrines lemputes į energiją taupančias LED lemputes. Jos sunaudoja iki 80% mažiau energijos nei tradicinės lemputės ir tarnauja kelis kartus ilgiau. Tai vienas paprasčiausių būdų, kaip sumažinti elektros sąnaudas, neatsisakant šviesos šaltinių.

2. Išnaudokite natūralią šviesą

Nors rudenį dienos tampa trumpesnės, vis tiek galite išnaudoti natūralią šviesą maksimaliai. Atitraukite užuolaidas ir atverkite žaliuzes, kad į patalpas patektų kuo daugiau natūralios dienos šviesos. Tai ne tik sumažins poreikį naudoti dirbtinį apšvietimą, bet ir padės sukurti jaukesnę atmosferą namuose. Pasirūpinkite, kad langai būtų švarūs – purvini langai sumažina šviesos pralaidumą.

3. Įdiekite judesio jutiklius arba laikmačius

Judesio jutikliai gali būti puikus sprendimas, ypač lauko apšvietimui arba retai naudojamoms patalpoms, pavyzdžiui, koridoriams ar sandėliukams. Šviestuvai su judesio jutikliais įsijungia tik tada, kai aptinka judėjimą, o tai padeda išvengti energijos švaistymo. Taip pat galima naudoti laikmačius, kurie automatiškai išjungia šviesas nustatytu laiku, kad nebūtų palikta nereikalinga šviesa nenaudojamose erdvėse.

4. Optimizuokite šildymo sistemą

Atėjus šaltam orui, šildymo prietaisai tampa vieni iš didžiausių elektros energijos vartotojų. Siekiant sutaupyti, svarbu optimizuoti šildymo sistemą:

  • Termostato reguliavimas
  • Izoliacija
  • Langų uždangos
Elektros lemputė

5. Naudokite energiją taupančius prietaisus

Jei svarstote apie naujo buitinės technikos įsigijimą, rinkitės energiją taupančius prietaisus, turinčius aukštą energinio efektyvumo klasę (A++ ar A+++). Jie gali būti brangesni iš pradžių, tačiau ilgainiui padeda sutaupyti daug elektros energijos. Tai galioja ne tik šaldytuvams, skalbimo mašinoms ar džiovyklėms, bet ir šildytuvams bei vandens šildytuvams.

6. Atsakingai naudokite prietaisus

Buitinės technikos naudojimo įpročiai taip pat turi didelę įtaką elektros sąnaudoms:

  • Išjunkite prietaisus
  • Skalbimo ir džiovinimo įpročiai
  • Energijos taupymo režimai

7. Investuokite į protingus įrenginius

Protingi namų įrenginiai, tokie kaip išmanūs termostatai ar išmanūs šviestuvai, leidžia efektyviai valdyti energijos vartojimą. Pavyzdžiui, išmanusis termostatas gali automatiškai prisitaikyti prie jūsų buvimo namuose, reguliuoti šilumą pagal jūsų poreikius ir netgi pateikti rekomendacijas, kaip sutaupyti energijos. Tokie įrenginiai leidžia valdyti apšvietimą ar šildymą nuotoliniu būdu, taigi, galite išjungti šviesą ar sumažinti šildymą net būdami ne namuose.

8. Vandens šildymo optimizavimas

Rudens mėnesiais dažniau naudojame karštą vandenį, ypač šildytuvuose, kurie naudoja daug elektros energijos. Norėdami sumažinti šildytuvo elektros sąnaudas:

  • Sumažinkite vandens šildytuvo temperatūrą iki optimalaus lygio (apie 60°C).
  • Naudokite trumpesnį dušo laiką ir rinkitės efektyvius vandens maišytuvus ar dušo galvutes, kurios sumažina vandens srautą, tačiau išlaiko komfortą.

9. Planuokite šildymo sezoną

Pradėję anksti planuoti šildymo sezoną, galite sumažinti elektros energijos sąnaudas. Pavyzdžiui, naudokite šilumos izoliavimo priemones prieš prasidedant šaltam orui, kad namuose būtų šilta, kai oras taps šaltas. Reguliariai tikrinkite šildymo sistemą ir šildytuvus, kad jie veiktų efektyviai ir nebūtų energijos švaistymo.

10. Pasinaudokite vėjo ir saulės energija

Jei turite galimybę, pasinaudokite atsinaujinančios energijos šaltiniais, pavyzdžiui, vėjo ar saulės baterijomis. Net ir mažos saulės baterijos gali padėti sumažinti elektros sąnaudas, ypač apšvietimo ar nedidelių buitinių prietaisų atžvilgiu.

Mano išsaugoti straipsniai