Interjero dizaino žurnaluose ir portaluose dažnai matome įspūdingus vonios kambarių projektus ar jų vizualizacijas. Jie neretai kuriami pagal tuo metu vyraujančias tendencijas. Deja, ne visos jos atlaiko laiko išbandymus ir po kelerių metų vonios kambarys gali tapti estetiškai ir technologiškai pasenęs. Trumpalaikės tendencijos nesukuria vertės namų šeimininkams ir nedidina būsto vertės. Tad kaip sukurti tokį vonios kambarį, kuris gerai atrodytų ir tarnautų nepriekaištingai net ir po dešimtmečio?
Trumpalaikes tendencijas keičia natūralumas
Anksčiau buvo įprasta kurti vonios kambarį kaip sterilią erdvę, kuri dedikuota tik esminėms funkcijoms. Tačiau pastaruosius kelerius metus tai keičiasi – ši erdvė tenkina ir emocinius namų šeimininkų poreikius. Kaip teigia „AIAI architects“ studijos įkūrėja ir architektė Aistė Gudelienė, dabar vonios kambariuose atsirado daugiau vietos natūralumui, kuris liks ilgam:
„Tradiciniai sprendimai pamažu nusileido natūralioms, gamtiškoms tekstūroms, tokioms kaip mikrocementas, medis, struktūrinė keramika. Spalvų paletė pasikeitė į švelnesnius, žemiškus tonus, suteikiančius patalpai šiltą, jaukią atmosferą. Taip natūralumo ir ilgaamžiškumo temos bei mūsų ateities poreikiai tampa dar viena svarbia interjero tendencija: vonios kambariai tampa pritaikyti ilgalaikiam naudojimui, galintys lengvai prisitaikyti prie ateities technologijų.
Daug dėmesio dabar skiriama ir lytėjimo kokybei – tai ne tik vizualinė patirtis, bet ir paviršių lietimo, apšvietimo ir net akustikos derinys. Dizainas vis dažniau integruoja technologinius sprendimus, tačiau nebeapsiriboja tiesiog funkcionalumu – jie tampa nematomais, įsilieja į bendrą vonios interjerą.“

Tendencijas diktuoja ir brangstantis būstas
Dar vienas svarbus veiksnys, lemiantys vonios kambario interjero tendencijas yra laipsniškas erdvių mažėjimas. Brangstant nekilnojamam turtui, būstai mažėja, todėl naudingasis plotas neretai kompensuojamas vonios kambario sąskaita. Kaip aiškina „Geberit“ produktų vadovas Baltijos šalims Tadas Ivanauskas, standartiniams, klasikiniams sprendimams nebelieka vietos:
„Vonios kambario erdvė vis labiau optimizuojama. Dalis vonios kambario įrangos integruojama į sienų pertvaras, vonios keičiamos atviromis dušo erdvėmis, o daiktų laikymo erdvės pritaikomos didinant, pavyzdžiui, praustuvų spinteles. „Geberit“ šiuo požiūriu yra vienas lyderiaujančių gamintojų.
Pavyzdžiui, tokie produktai kaip potinkinės sistemos, pakabinami „Geberit AquaClean“ WC puodai su apiplovimo funkcija, grindų nuotekų sprendimai dušams ar praustuvų spintelių stalčiai be išpjovų sifonams yra puikūs pavyzdžiai, kaip teisingai pasirinktas produktas leidžia išpildyti visus dizaino poreikius neaukojant daug vietos ir funkcionalumo.“
Ilgaamžio vonios kambario paslaptis – dizaino ir technologijų sąjungoje
Interjero specialistai sutaria, kad dizainas ir funkcionalumas vonios kambaryje turi būti neatsiejami. Gerai apgalvota vonios erdvė greitai „neišeis iš mados“ tada, kai estetiniai ir technologiniai sprendimai logiškai papildys vienas kitą. Architektė A. Gudelienė dalinasi, kaip galėtų atrodyti toks vonios kambarys:
„Visada aktualūs bus šiuolaikiniai sprendimai, paremti natūralių ir ilgaamžių medžiagų naudojimu. Jos ne tik suteikia estetikos, bet ir yra nepavaldžios laikui. Žemės tonai ir natūralūs paviršiai padeda sukurti subtilią, tačiau nenusibostančią aplinką, kuri gerai atrodys ir po daugelio metų. Spalvų ir medžiagų pasirinkimas, orientuotas į harmoningą erdvės nuotaiką, taip pat išliks aktualus. Tad ilgaamžiškumas ir universalumas vonios interjere taps vis svarbesni.“

Architektei pritaria ir „Geberit“ specialistas T. Ivanauskas – jis dalinasi keliomis įžvalgomis kaip tokioje erdvėje galėtų derėti pažangios technologijos, sukuriant ne tik gražų, bet ir funkcionalų, ilgaamžį vonios kambarį:
„Svarbu ne trumpalaikės mados, o funkcionalus ir ilgai tarnaujantis dizainas. Todėl „Geberit“ namų savininkams siūlo būtent tokius produktus – kurie ne tik gražiai atrodytų daugelį metų, bet ir veiktų nepriekaištingai bei išliktų funkcionalūs ateityje. Pavyzdžiui, pažangiausi rinkoje „Geberit“ potinkiniai rėmai pakabinamiems WC puodams suteikia galimybę integruoti kelias funkcijas vienoje vietoje.
Tai gali būti blogų kvapų ištraukimo sistema ar orientacinis apšvietimas. Taip kasdien naudojamas vandens nuleidimo bakelis bus savotiškai „įdarbintas“. Tai padeda atsisakyti papildomų prietaisų ir brangių technologinių sprendimų, bet neprarandamas funkcionalumas. Taip pat, teisingai pasirinkus potinkinį rėmą, galutiniam vartotojui „Geberit“ suteikia net 50 metų atsarginių dalių tiekimo garantiją – vonios įranga bus išskirtinai ilgaamžiška.“
Naujakuriams nepataria vaikytis trumpalaikės mados
Dar tik planuojantys įsirengti savo svajonių būstą, vonios kambarį turėtų vertinti kaip vieningą visumą, tiek estetinių, tiek technologinių sprendimų prasme. Gerai įrengtas vonios kambarys – tai ilgalaikė investicija ir kruopštaus planavimo rezultatas, kuris turi tarnauti mažiausiai dešimtmetį. Tad naujakuriai turėtų vadovautis ne trumpalaikėmis tendencijomis, o laiko patikrintais principais ir pažangiomis technologijomis.
„Vonios kambarys turi būti lengvai valomas ir prižiūrimas, erdvė – ergonomiškai optimizuota, o naudojamas vanduo – taupomas. Pasirinktuose sprendimuose turėtų būti integruotos inovatyvios funkcijos ir apgalvota apie komfortą, nes visi prietaisai turi veikti kaip viena sistema.
Pavyzdžiui, „Geberit“ WC puodai su „TurboFlush“ technologija užtikrina ypač kruopštų nuplovimą, kuris yra iki 10 kartų efektyvesnis nei standartiniuose WC puoduose. Kitas pavyzdys – „Geberit Duofix“ potinkinio rėmo vandens nuleidimo mechanizmai, leidžiantys lengvai reguliuoti nuleidžiamo vandens kiekį ir taip jį taupyti. Taigi, potinkinis rėmas WC puodui ir pats WC puodas nėra atskiri produktai. Tai yra vieninga WC sistema, kurios elementai papildo vienas kitą.
Su „Geberit“ WC sistema pasiekiamas dar vienas svarbus tikslas – ramus miegas ir tyla, nes WC puodo nuleidimas yra iki 30 proc. tylesnis. Svarbiausia vonios kambaryje yra tikslingai ir teisingai naudoti vandenį, nes visi vonios kambario prietaisai skirti arba vandenį išleisti, arba surinkti“, – paaiškina „Geberit“ produktų vadovas Baltijos šalims Tadas Ivanauskas.

Patarimų naujakuriams pateikia ir „AIAI architects“ studijos įkūrėja ir architektė Aistė Gudelienė:
„Daugiausiai dėmesio vertėtų skirti funkcionalumui ir ergonomikai. Tai lemia, kaip patogu ir praktiška bus naudotis vonios kambariu. Ilgaamžės medžiagos, kurios ilgainiui nepraras savo estetinės vertės ir funkcionalumo, bus labai svarbios. Vonios kambario dizainas turi būti nuosaikus ir be perteklinių detalių, kad būtų galima lengvai jį atnaujinti keičiant tik aksesuarus ar detales.
Technologijų atžvilgiu, investicijos į nematomas, bet labai efektyvias sistemas – bekontakčius maišytuvus, automatinį apšvietimą, išmanų temperatūros reguliavimą ir kitas technologijas – padės užtikrinti, kad erdvė išliktų ne tik funkcionali, bet ir ilgaamžė. Tai leidžia lengvai adaptuotis prie naujų technologijų, nes integruotos sistemos tampa labiau universalios ir ilgaamžės.“