PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS
Vejos priežiūra
Veja

Metas sėti veją: kokias sėklas rinktis?

Itin permainingi gegužės orai nerimauti verčia ir ūkininkus, ir sodininkus, ir namų aplinkos puoselėtojus. Tačiau laukiama šiluma ne tik teikia vilties, bet ir skubina imtis svarbių darbų, vienas kurių – pasėti veją. Norint, kad būsima veja kasdien džiugintų išpuoselėtu vaizdu, patariama nepagailėti laiko renkantis tinkamas veisles ir jų sėklas, rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.

„Daugybė specialistų dirba su vejų sėklomis, atlieka įvairius tyrimus ir jas tobulina, kad augalas būtų kuo kokybiškesnis ir atsparesnis kintančioms klimato sąlygoms, kitiems iššūkiams. Tačiau renkantis tinkamiausią variantą, būtina atsižvelgti į daugybę veiksnių: kur augs veja, koks dirvožemis ir dar daugiau“, – teigia profesionalus agronomas, kraštovaizdžio specialistas Tautvydas Gurskas.

Pataria rinktis atsparesnes veisles

Anot T. Gursko, sodininkams Lietuvoje paprasčiausia būtų rinktis gerai žiemojančias vejos veisles. Jo teigimu, pirmenybę teikiantys egzotiškesnėms veislėms gali nebūti visiškai patenkinti tokia veja.

„Pavyzdžiui, iš Prancūzijos, kitų šiltesnio klimato kraštų įvežtos veislės yra jautresnės staigiems temperatūrų pokyčiams. Galbūt jos ir gali gerai peržiemoti, jei žiemą turime šalčio ir sniego. Tačiau kai vieną dieną turime neigiamą, o kitą dieną – jau teigiamą temperatūrą, dėl pernelyg didelės drėgmės augalas gali žūti. Esant šiltesnei dienai, augalo sultys atkeliauja į lapus, o naktį stipriai atšalus, jos nespėja pasiekti šaknų – taip nukenčia veja. Kur kas saugesnis variantas – rinktis mūsų klimato zonai pritaikytas veisles“, – sako specialistas.

Skirtingoms teritorijoms – skirtinga veja

Paklaustas, kaip reikėtų išsirinkti vejos sėklas, kraštovaizdžio priežiūros ekspertas pataria įvertinti, kur ketinama auginti veją ir kaip intensyviai ji bus naudojama. Anot jo, skirtingoms zonoms reikėtų rinktis skirtingas veisles.

„Pradėkime nuo pačių paprasčiausių erdvių – pakelių, kur patenka daugiausiai druskų, taršos, o ten esanti žemė – sunki. Tokioms vietoms rinkitės itin atsparius mišinius, pavyzdžiui, „Robust“. Tokia veja – tvirtesnė, atsparesnė, tačiau ir šiurkštesnė basoms kojoms, todėl tinkama toms erdvėms, kur daug trypiama, mindžiojama ar netgi važinėjama“, – teigia T. Gurskas.

Vejos priežiūra
Veja

Intensyviam naudojimui atsparūs ir specialūs sportiniai sėklų mišiniai, naudojami aktyvaus laisvalaikio erdvėms. „Tačiau svarbu įsiminti, kad tokia veja atželia itin greitai. Vadinasi, reikėtų nusiteikti dažnam – mažiausiai 3–4 kartus per 2 savaites – pjovimui. Tam reikia turėti ir laiko, ir resursų, tad ne visi gali auginti tokią veją“, – komentuoja specialistas.

Saulė ir pavėsis: kur kokios sėklos tinka?

Be jau išvardytų kriterijų, sodo priežiūros ekspertas pataria atsižvelgti ir į tai, kiek šviesos patenka į konkrečią erdvę. T. Gursko teigimu, jei prie namo yra vietų, kurių nepasiekia saulės šviesa, joms verta rinktis specialius, augimui šešėlyje pritaikytus sėklų mišinius.

„Tačiau ten, kur turime daugiau saulės – kalneliai, atokaitos, kitos erdvės, vertėtų sėti tokias sėklas, kurios būtų itin atsparios karščiams, pavyzdžiui, „Sunshine“. Tokios vietos laikomos ekstremaliomis, nes jas apšviečia tiesioginiai arba netiesioginiai saulės spinduliai“, – pataria specialistas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad norint išvengti vejos netolygumų, neryškių plotų, tiek šešėlyje, tiek ant saulės esančiose vietose vertėtų papildomai užberti tai vietai būdingo sėklų mišinio ant jau pasėtos vejos.

Sėklos gali pasenti

Renkantis tinkamiausias vejos sėklas, patartina atsižvelgti ir į tai, kokio „šviežumo“ yra dominančios sėklos. Kaip teigia „Linas Agro“ regiono agronomė Regina Kanevičienė, galiojimo, arba tinkamumo sėti, trukmė siekia dvejus metus.

„Senesnių nei dvejų metų sėklų geriau nesėti, nes jų daigumas – ženkliai mažesnis, jos gali netolygiai sudygti. Dėl to vėliau gali tekti atsėti veją, o tai reiškia papildomas išlaidas. Svarbu paminėti, kad nupirktas sėklas būtina laikyti tinkamai: sandarioje pakuotėje, sausoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje“, – sako R. Kanevičienė.

Ieškantiems garantuotos kokybės, ji pataria rinktis sertifikuotas vejos sėklas. Anot specialistės, perkant sertifikuotas sėklas ir jų mišinius galima iškart žinoti, kokio daigumo, grynumo ir kokių veislių yra sėklų mišiniai.

„Tokie mišiniai susideda iš atrinktų, tarpusavyje derančių veislių tiek augimo, tiek ir spalvos atžvilgiu. Tai leidžia tikėtis ne tik estetiško vaizdo, bet ir atsparumo mindžiojimui, ligoms, kenkėjams, klimato sąlygoms ir pan.“, – teigia „Linas Agro“ regiono agronomė R. Kanevičienė.

Mano išsaugoti straipsniai