Jausmas, kai į mus susminga šimtai akių ir klausosi tiek pat ausų, yra neapsakomas, o neretai kupinas baimės ir nervingumo.
Retas žmogus turi įgimtą dovaną drąsiai ir laisvai jaustis prieš auditoriją, tačiau šią savybę, nors ir nelengva, bet įmanoma išsiugdyti. Štai keli patarimai, kuriuos kantriai ir atsakingai atlikdama laipsniškai pajusi rezultatą:
KELETAS MĖNESIŲ IKI PASIRODYMO. Nejausi baimės tada, kai viskas bus iš anksto paruošta. Pasirengusi dar kartą permąstyk, su kokiais keblumais gali susidurti pristatinėdama, kaip juos įveiksi, kokius klausimus tau gali užduoti žiūrovai. Repetuok savo kalbą ir negailėk tam laiko. Norėdama ne tik įveikti baimę, bet ir paruošti puikią kalbą, pabandyk įsivaizduoti save žiūrovo pozicijoje, ką norėtum išgirsti iš kalbėtojo, kokia turėtų būti jo nuotaika ir balso tonas.
MĖNESIS IKI PASIRODYMO. Praktikos niekada nebūna per daug. Nesvarbu, kur ir kada, tačiau tokią baimę turintys žmonės dažniausiai ir paprastose gyvenimiškose situacijose privengia kalbėti prieš didesnę nei keturių žmonių grupę, todėl geriausia pradėti daugiau reikštis mažose žmonių grupelėse (drąsiau kalbėti pamokų metu, atsakinėti į mokytojų klausimus, rengti pristatymus ir nebijoti bendrauti su nepažįstamais žmonėmis).
1 VALANDA IKI PASIRODYMO. Nukreipk mintis. Jei pradėsi galvoti, kiek laiko liko iki pasirodymo pradžios ir pradėsi permąstyti savo kalbą – nieko gero iš to neišeis. Iki pasirodymo likus apie valandai, gali skaityti mėgstamą knygą, sekti naujienas internete, peržiūrėti senas nuotraukas, tačiau likus penkioms minutėms iki išėjimo į sceną susikaupk.
5 MINUTĖS IKI PASIRODYMO. Įtaiga – galingas pagalbininkas. Šis laikotarpis būna pats sunkiausiais ir ilgiausias, todėl, kad nuvytum blogas mintis, pakartok ne mažiau nei 50 kartų ,,Man pavyks‘‘. Taip mes psichologiškai sau įsiteigiame pozityvumo ir nuvyjame niūrias, pesimizmu persunktas mintis.
30 SEKUNDŽIŲ IKI PASIRODYMO. Susikoncentruok į kvėpavimą, tai padės nurimti ir balsas mažiau drebės bei bus didesnė tikimybė, kad išvengsi oro pritrūkimo ir kitų nemalonumų. Padaryk keletą pratimų, giliai ir tolygiai kvėpuok. Šis metodas vienas labiausiai taikomų supanikavus ar susinervinus.
PASIRODYMO METU. Mokėk klysti. Pagrindinė priežastis, iš kurios kyla baimė viešai kalbėti, yra nenoras apsijuokti, susimaišyti ir baimė būti sukritikuotam. Juk žmogus, gebantis pasijuokti ne iš kito, o iš savo klaidų, morališkai yra stipresnis, todėl nebijok klysti, juk tai žmogiška, pasijuok kartu su minia tokioje situacijoje ir į viską pažiūrėk optimistiškiau – juk privertei žmones nusišypsoti. Jei jie juokiasi, tai reiškia, jog klauso tavo pristatymo, o jei klauso, tai jiems įdomu.