NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Atsikratyk tave kaustančių baimių ir kompleksų!

Tau trūksta visai nedaug, kad kaip tas mažas, ambicingas peliukas „valdytum pasaulį“. Tau belieka nugalėti kelias savo baimes, nepasitikėjimą savimi, netikrumo jausmą, ir išmuš tavo populiarumo valanda.
Bet ir šiandien neišdrįsai pasiūlyti savo idėjos, pasisveikinti su populiariu mokyklos vaikinu, nepapasakojai klasiokams išties vykusio pokšto.

Šiame straipsnyje sužinosi, kaip atsikratyti kaustančių baimių ir pavasarį džiaugtis, tapus kitu žmogumi.

Leisk sau bijoti

Ką reiškia būti bebaimiu/-e? Tai sugebėti išlikti maloniu/-ia ir atviru/-a, netgi labai sudėtingose situacijose.

Dažniausiai bijodami mes tampame uždari, susikaustę, slepiamės ir vengiame viešumo. Mes tiesiog norime pabėgti kuo toliau nuo susiklosčiusios situacijos, tačiau geriausias būdas nugalėti baimę – tai susidurti su ja akis į akį.

Jei sugebėsi susidurti su savo baime, pamatysi, kaip ji auga, užvaldo tave ir sunyksta. Tai, kad išdrįsti susidurti su savo baime, rodo, jog esi dvasinis kovotojas.

Kai kitą kartą pastebėsi, kad kyla baimė, nesvarbu, ar ji pasireikš kaip nerimas, melancholija ar pyktis, sustok, pagriebk popieriaus lapą ir parašyk vieną trumpą sakinį, apibūdinantį tavo baimę.

Pradėk žodžiais „Aš bijau…“, tuomet parašyk pirmas į galvą ateinančias mintis, nekreipdamas/-a dėmesio į gramatiką ar logiką.

Tai gali būti kas nors panašaus: „Aš bijau patikrinti savo elektroninį paštą, nes ten gali būti parašyta…“, „Aš bijau būsimo pokalbio su savo vaikinu“, „Aš bijau, kad sergu vėžiu“.

Lėtai perskaityk savo parašytus žodžius bent tris kartus. Įkvėpk ir iškvėpk kiekvieną kartą, perskaitęs/-čiusi juos.

Kovok

Kai pajusi baimę, trumpam atitolk nuo žmonių. Jei tau labai sunku išlikti sambruzdyje, atitolk.

Pažvelk į laikrodį ir pasistenk bijoti ir jausti savo baimę kuo ilgiau, stenkis kad jausmas nepasikeistų, kad neimtum galvoti apie ką nors kitą.

Tau atrodo, kad tu išprotėsi? Toli gražu… Pats/-i pajusi, kaip negali bijoti ilgai, išsigąsti tik akimirką.

Jei bijai tik akimirką, reiškia tai nesugriaus tavo gyvenimo, tu gali tai nugalėti.

Ieškok pagalbos

Jei pastebi, kad kyla panika, nukreipk dėmesį. Gali užmegzti pokalbį su šalia esančiu žmogumi, paklausk jo, kiek valandų, gali paskambinti draugui, parašyti SMS.

Jei nenori su niekuo bendrauti, paprašyk savęs: „Tegu ši baimė pastato tiltą tarp manęs ir kitų žmonių“.

Svarbiausia, atremk baimę, suprask, kaip ji tave veikia, kaip pasireiškia, kaip tu jautiesi, kas tave labiausiai trikdo.

Kai perprasi savo baimę, tau bus ne taip sunku išgyventi savo jausmus, nes žinosi juos pasikartojant.

Galvok apie kitus

Paklausk savęs: „Jei aš įveikčiau savo baimes, kas dar jaustųsi laimingas dėl to?“

Jei negali sugalvoti nei vieno žmogaus, kurį pradžiugintų tavo džiaugsmas, įsivaizduok žmogų, kuriuo labiausiai žaviesi, sėdintį šalia tavęs.

Surašyk visų žmonių vardus ir paaiškink sau, kodėl jie jaustųsi laimingi, jei tu įveiktum savo baimę.

Pagalvok, kaip jaustųsi ir ką išgyventų tau patinkantis žmogus, jei tu būtum kitoks/-ia.

Atsipalaiduok

Kitą kartą, kai pastebėsi, kad kyla baimė, nerimas, nustok daryti tai, ką darai. Sutelkite dėmesį į save.

Kaip jauti baimę? Baimė gali pasireikšti žandikaulių įtampa, pilvo spazmais, paviršutinišku kvėpavimu, ir t.t.

Kai nustatysi, kokioje kūno vietoje pasireiškia baimė, tiesiog pasistenk atpalaiduoti tą vietą.

Atpalaiduok žandikaulius arba pilvą ar keletą kartų giliai įkvėpk. Nuramink savo kūną.

Nebūtinai privalai nebebijoti, kad atsipalaiduotų kūnas. Galima daryti viską ir atvirkščiai. Pirmiausia, atpalaiduok bijantį kūną, o tada palengva nuslops ir vidinė baimė.

Pralinksmėk

Kai vėl pajusi baimę ir norėsi dingti iš klasės ar žmonių susibūrimo vietos, priversk save nusišypsoti. Pamąstyk apie ką nors linksmo, prisimink linksmą įvykį.

Net jei sekundėlę pamąstysi apie ką nors kitą, ne savo baimę, pajusi, kaip ji traukiasi.

Išgalvok palaikytoją

Prieš prasidedant gąsdinančiai situacijai, įsivaizduok mylimą asmenį šalia savęs, laikantį/-čią tau už rankos arba apkabinusį/-ią tave.

Leisk sau iš tikrųjų pajusti to asmens buvimą ir stenkis išlaikyti šį jausmą kuo ilgiau.

Prisimink, tu nesi vienas, šalia tavęs, nors ir nematomas, žmogus, kurį tu myli, kuo daugiau sugalvosi tave palaikančių žmonių, tuo daugiau stiprybės jusi!

Įsiklausyk į tylą

Atkreipk dėmesį į garsus, kuriuos girdi. Sėdėdamas/-a čia, girdžiu gatve važiuojančius automobilius, apačioje skambančią muziką ir šiugždantį vyro skaitomą laikraštį.

Leisk ausims sugauti visus garsus. Visi jie yra priešingybė tylai, kitaip nebūtų ko klausytis. Įsiklausyk į tylą. Įsiklausyk į tai, kas yra tarp jūsų girdimų garsų ir už jų, susikoncentruok į tai.

Tu visuomet gali išgirsti tylą, netgi jei esi stadione, kuriame vyksta triukšmingos rungtynės. Sugerk į save milžinišką tylą.

Šis pratimas padės nutraukti kasdienių padrikų minčių srovę ir vietoje to protu pajusti ramybę.

Išmok medituoti

Visi aukščiau pateikti pasiūlymai yra pagrįsti vienu dalyku: sugebėjimu kiekvieną akimirką kiek įmanoma ilgiau išlaikyti atidumą ir savikontrolę. Kai nesugebi sąmoningai sukoncentruoti dėmesio, jis nukrypsta bet kur, tada imi bijoti, tada blaškaisi ir jauti stresą.

Norint pasirinkti dėmesio koncentravimo objektą, būtina meditacinė praktika. Tuomet bus lengviau praktiškai panaudoti aukščiau pateiktus patarimus.

Nesvarbu, kokios rūšies meditaciją praktikuosi, jei ja užsiimsi nuolat, tavo sugebėjimai su pasitikėjimas savimi padės nugalėti baimę.

Mano išsaugoti straipsniai