Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

„Noriu būti ne pilka pelė, o asmenybė!“

„Aš noriu būti asmenybė! – kartą man išrėžė trylikametė mergina, – Ką man daryti? “ Į tokį klausimą dažniausiai nėra atsakymo, nėra taisyklės, kaip “tapti” asmenybe – reikia tiesiog ja “būti”, išlaisvinti save… Kartais net juokinga, kaip kai kurios merginos ir vaikinai stengiasi atrodyti “Kietomis Asmenybėmis“, kaip nori išsiskirti, pabrėžti savo individualumą.
Būti asmenybe – tai ne vargti prie šukuosenos ar makiažo, tai ne vaikščioti po parduotuves renkantis madingus “skuduriukus”.


Būti asmenybe – tai būti tvirtu žmogumi, pasitikėti savimi, pripažinti savo trūkumus ir klaidas. Būti asmenybe – tai nebūti “kitokiu”, tai būti “savitu”.


Šiandien pakalbėkime apie asmenybes. Kokia yra tvirta asmenybė ir dėl kokių priežasčių Tu kartais jautiesi pilka pelyte?


Netvirtą asmenybę ir nepasitikėjimą savimi išduoda keli tavo bruožai, kurių tau reiktų atsikratyti.

Greitai pasiduodi savo draugų spaudimui


Žaviuosi tais jaunuoliais, kurie elgiasi, kaip jiems patinka elgtis, o neatrėžia, kad taip daro visi. Žmogus yra bendravimo trokštanti būtybė ir jam svarbu priklausyti grupei, turėti draugų.

Netvirtos asmenybės stengiasi prisitaikyti prie minios ir greitai atsisako savo individualumo, bando bet kokia kaina pelnyti “kietųjų” mokinių draugystę, meilę ir t.t.


Iš pradžių atrodo, kad tai puiku, padedi įsilieti į draugų būrį, jie, atrodo, tave priima kaip “savą”, tačiau vėliau pastebi, kad pradedi jausti tuštumą. Tu norėtum pakalbėti apie kažką labai svarbaus, bet baiminiesi, kad liksi nesuprastas, nes anksčiau niekada apie tai nekalbėjai su tais žmonėmis. Bijai, kad draugai gali iš Tavęs pasišaipyti. Taigi, Tu kaupi viduje kalną neišsakytų jausmų ir minčių…


Patiri depresiją ir menkavertiškumo kompleksą

Kai susikaupia daug neišsakytų jausmų ir minčių, pradedi jausti depresiją ir menkavertiškumo kompleksą. Tau sunku keisti bendravimą su naujaisiais draugais. Pasidavęs draugų įtakai prarandi dalį savęs, jautiesi vienišas ir nesuprastas ( „O taip norėčiau, kad vieną vakarą mes pažaistume krepšinį, o nesėdėtume nuolat ant suoliuko…“). Būti tarp šių draugų jau ne taip smagu…


Labai rūpiniesi tuo, ką kiti apie Tave mano

Tau taip svarbu patikti kitiems, kad net neišsakai savo nuomonės, slepi tai, ką galvoji ir tik kartoji kitų pasakytus žodžius. Baisiausia, kad Tu pradedi manyti, kad ir aplinkiniai jaučiasi taip pat.

Tu susirūpini, ką jie mano apie Tave. Tau svarbus jų pripažinimas, kad Tu esi šaunus. Pvz.: ateini apsirengęs labai madingai, tačiau kažkas meta repliką apie Tavo aprangą ir Tu jau kitą kartą ateini apsirengęs taip, kaip draugams patinka.
Tu gyveni kitiems, bet nesi dėl to laimingas…

Savo dvejones slepi

Išgyveni dvejones, bet jas slepi. Bijai nepritapti. Bijai išsakyti savo nuomonę, nes jau vieną ar kelis kartus Tavo nuomonė nesutapo su kitų nuomone. Tu atsisakai būti savimi.


Turėti kitokią nuomonę nėra blogai, tiesiog Tu jautiesi nepakankamai tvirtas ir svarbus, kad išsakytum savo nuomonę. Slepi savo dvejones ir elgiesi taip, kaip kiti.


Pvz.: Tave paliko mergina ir Tu esi pasimetęs, liūdnas, bet vaidini linksmuolį ir „kietą bičą“, pasišaipai iš savo buvusios merginos, nes taip priimtina bendrauti Tavo kompanijoje.


Tačiau iš tiesų Tu norėtumei pakalbėti apie tai iš širdies… Tik bijai, kad niekas Tavęs nesupras…


Žudai pats save, įnikęs į rūkymą, alkoholį, narkotikus, pornografiją, chuliganizmą, arba esi susidėjęs su gaujomis


Pasidavęs “bandos jausmui”, Tu nemąstydamas žudai save. Pradedi rūkyti, vartoti alkoholį. Gal net išbandai narkotikus. Tu nenori būti „balta varna“.

Neprisiimi atsakomybės už savo elgesį. Tau atrodo, kad visi taip daro ir Tu gali.

Jauti pavydą, jei kam nors iš Tavo pažįstamų pasiseka

Tu netiki savo sėkme ir pavydi kitiems sėkmės. Tau apmaudu, kad kitiems labiau sekasi, nes nesi pakankamai tvirtas tvarkyti ir planuoti savo gyvenimą.


Pavydi tiems, kurie tampa lyderiais, nes pats prisitaikymas tau užveria kelią tapti lyderiu.


Šiuos bruožus tau reikėtų keisti. Būdamas netvirta, pasiduodanti asmenybė, tu nesi laimingas, tu kenti, tačiau elgtis kitaip reikia daug drąsos. Ką turėtum daryti? Svarbiausia nebijok būti savimi. Jei esi stipri asmenybė, tu:


Moki pakovoti už save ir nepasiduodi draugų spaudimui


Tvirta asmenybė žino, kokia ji ir kas jai svarbu. Tai jaunuolis, kuris puikiai moka išsakyti savo nuomonę ir nekeičia savo elgesio, nors ir kaip to norėtų kiti.


Jis nebijo būti nesuprastas, nes pakankamai vertina save. Jam nebūtina kažką įrodinėti kitiems. Kad ir kaip būtų keista, bet būtent tvirtas požiūris ir tvirta nuomonė skatina tą asmenį gerbti.


Tavęs per daug nekankina populiarumo alkis

Tvirta asmenybė nepuola įtikti kitiems, kažką įrodyti. Šiam asmeniui nereikia būti dėmesio centre. Jis labiau linkęs pabrėžti kitų, o ne savo privalumus, todėl yra mėgiamas kompanijose.

Į gyvenimą žiūri pozityviai


Tau nebūtinai viskas puikiai sekasi, tačiau Tavo pozityvus požiūris į gyvenimą leidžia tvirtai laikytis ant kojų. Tu nesiskundi, o mokaisi iš savo klaidų, sunkumų. Kiekviena diena įprasmina Tavo gyvenimą. Ji nepraeina veltui.


Pasitiki savimi


Tu pasitiki savimi, todėl nebijai būti nepopuliarus, nesuprastas. Tavo pasitikėjimas savimi skatina tave siekti savo tikslų.


Apnikus abejonėms, Tu paprašai patarimo, tačiau nusprendi pats, kas Tau geriausia. Draugai priima Tave tokį, koks Tu esi, ir Tu juos skatini būti savimi.

Gyveni turėdamas tikslą


Tu žinai tvirtai, ko tikiesi iš savo gyvenimo. Įvertini “pliusus” ir “minusus”. Sieki savo tikslų, kurie yra Tavo paties susikurti. Supranti atsakomybę už savo poelgius ir gyvenimą.

Būni laimingas, kai kitiems pasiseka


Tu nepavydi kitiems. Tau džiugu, kad kitiems sekasi. Nesi egoistas ir moki dalintis gėriu su kitais.


Pažvelk į save. Kokia asmenybė esi? Gal Tu dabar kaip ir aš nesi tobulas, bet mes tobulėjam, tvirtėjam… Išdrįsk turėti savo veidą ir nusiimk kaukes. Netapk klounu draugų būryje. Stenkis žingsnis po žingsnio siekti savo tikslo – būti savimi ir gyventi savo gyvenimą.


Linkiu sėkmės, meilės ir kantrybės.

Visada Jūsų ir su Jumis


Rasa Kuodytė – Kazielienė

Rašykite ir klauskite psichologės-konsultantės el. paštu kuodyte@centras.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai