Elektroninės muzikos vakarėliuose dažniausiai groja publikai puikiai pažįstami ir šiek tiek pabodę diskžokėjai. Retai kada pamatysi jauną ir šviežią DJ, kuris dar tik kopia į savo šlovės kalną. Į interviu jis atvažiavo senovišku dviračiu, akis slėpdamas po veidrodiniais akiniais.
Ir pakvietė ne į prabangią kavinukę miesto centre, o atsisėsti ant išdegusios vasarinės pievos.
Būdamas vienas jaunausių diskžokėjų Lietuvos elektroninės muzikos scenoje ir surengęs kelis super populiarius vakarėlius, jis vos prieš kelias dienas kartu su VJ Vesta pristatė naują video miksą „8as kvadratas“.
DELFI Gatvei diskžokėjus pasakoja apie karjeros pradžią ir sunkumus, su kuriais susiduria jauni žmonės, bandydami prasimušti į elektroninės muzikos elitą.
DELFI Gatvė: Papasakok, kada pradėjai groti.
DJ Nostra: Viskas prasidėjo 2003 metų vasarą, kai pradėjau domėtis techno, hardcore, tech-house muzikos stiliais. Rugsėjo mėnesį apsilankiau vakarėlyje „Rocket Shop“. Tada supratau, kad mano gyvenimas apsivertė 180 laipsnių kampu.
Praėjus maždaug mėnesiui nusipirkau pirmąją plokštelę (joje buvo senas electro-house kūrinys). Jeigu atvirai, tikriausiai susidomėjimas būtų išblėsęs, bet tada atradau sunkesnį techno muzikos stilių – „Schranz“. Jis mane užkabliavo ir plokšteles pradėjau pirkti nuolat.
Tada su draugu Dj Nuttah surengėme pirmąjį vakarėlį, kuriame pasirodėme kaip diskžokėjai. Man tada buvo septyniolika, jam devyniolika, o į vakarėlį susirinko daugiau nei 400 žmonių…
Po to buvo dar keli renginiai, kuriuos darėme patys, kartais grodavome draugų rengiamuose pasilinksminimuose, teko groti dabar jau legenda tapusiame klube – „VAULT“. Tada mano kolega išvažiavo gyventi Angliją ir mūsų benra veikla nutrūko. Pardaviau visas plokšteles ir metus niekur negrojau.
Lankydamasis vakarėliuose pamačiau, kad nebegaliu tik būti šalia grojančių žmonių, man reikia būti tarp jų… Todėl nusipirkau patefonus ir ėmiau rimtai mokytis miksuoti ir rinkti muzikos kolekciją.
DELFI Gatvė: Aha, o kaip vyksta šis procesas?
DJ Nostra: Atsisėdi, pajungi patefonus, per vidurį dedi mikšerį ir pradedi groti. Užbėgdamas už akių kitam klausimui, noriu pasakyti, kad iš pradžių prie plokštelių praleisdavau maždaug po 6-8 valandas per savaitę…
Vos įsigyju naują plokštelę, išpradžių ją perklausau, tada būtinai pabandau sumiksuoti.
Aišku būna dienų, kai visiškai neišeina miksuoti. Tada viską metu ir išeinu iš namų.
DELFI Gatvė: Tavo pavyzdys rodo, kad miksavimo technikos galima išmokti ir pačiam, nebūtina eiti į DJ mokyklas?
DJ Nostra: Kai nusipirkau patefonus, buvau visiškas vaikas, nieko nežinojau. Todėl skaičiau, daug laiko praleidau besiaiškindama, kaip veikia technika.
Mano nuomone, nereikia jokių DJ mokyklų, tai pinigų švaistymas. Tikriausiai ten nuėję žmonės pasijunta tikrais DJ-ais, bet prisilietimas prie profesionalios aparatūros dar nieko nereiškia, mat yra žmonės mylintys muziką bei žmonės norintys būti „žvaigždėmis“. Čia du skirtingi dalykai.
Mano receptas norintiems išmokti groti: įsigykite savo patefonus, o informacijos ieškokite internete. Jos ten daugiau nei reikia.
DELFI Gatvė: Beje, kodėl groji ne kompaktiniais diskais, o plokštelėmis?
DJ Nostra: Visų pirma, geresnė garso kokybė yra grojant iš plokštelių, skamba ne skaitmeninis, bet analoginis garsas. Tiesa, manau, kad absoliuti dauguma muzikos mėgėjų to nepastebi.
Be to, grodamas iš plokštelės geriau jauti muziką, matai kur prasideda, kur baigiasi įrašas, kur prasideda ir baigiasi „kick`as“, kur atsiranda „breakdown`as“ … Beje, visos plokštelės yra originalios, todėl muzika nėra vogta kaip dažnai būna, grojant iš kompaktinių diskų.
DELFI Gatvė: Tarkime jaunas moksleivis pasinaudoja Tavo patarimu ir išmoksta miksuoti. Ar yra renginių, vietų, kuriose jis galėtų pasirodyti žmonėms?
DJ Nostra: Manau tai priklauso tik nuo paties žmogaus ir jo norų. Jeigu nori groti muziką masėms ir vienintelis tavo tikslas yra būti išgirstam, tuomet kelių yra daug: pakanka kokiam nors klube kelis kartus pagroti nemokamai, apšildyti kelias „žvaigždutes“ ir tuomet tikėtina, kad klubas pakvies groti nuolat. Tiesa, tuomet teks groti tik madingą muziką: pavyzdžiui kokį nors electro-house/progressive.
Jeigu tavo tikslas yra groti tik tai, kas patinka tau pačiam, tuomet „prasimušti“ sunkiau. Reikia daug dirbti, organizuoti kokybiškus renginius.
Atvirai kalbant, tiesiog reikia nebijoti ir savo idėjas siūlyti klubams, rengti vakarėlius. Svarbiausia būti iniciatyviam, o progų pagroti tikrai atsiras.
DELFI Gatvė: Ar daug jaunų žmonių Lietuvos DJ scenoje?
DJ Nostra: Man atrodo, kad pakankamai daug. Kartais net per daug. Kai kurie mažieji „Djukai“ galvoja, kad galima groti bet kaip… Dėl to kenčia jaunų žmonių įvaizdis ir seneji veternai rečiau juos kviečia į savo organizuojamus renginius.
Kita vertus, jeigu esi jaunas ir savo darbais jau įrodei, kad esi patikimas ir profesionalus, manau atsivertų ir „RyRalio“, ir „Partyzanų“, ir „Techstylism“ organizuojamų vakarėlių durys. Dauguma senosios kartos atstovų tikrai yra linkę leisti sceną išmėginti jaunimui.
DELFI Gatvė: Papasakok apie savo naujausią video miksą „8tas kvadratas“.
DJ Nostra: Iš pradžių VJ Vesta, kuri sukūrė video projekcijas, pasiūlė bendradarbiauti. Tuomet ir gimė idėja, įrašyti bendrą darbą: aš įrašiau muziką, o VJ Vesta – video instaliaciją. Galiu patikinti, kad visa tai buvo padaryta gyvai, be montažo.
Trumpai tariant, įrašiau pusvalandžio trukmės miksą, nusiunčiau Vestai, ji sukūrė video instaliaciją.
Mūsų idėja buvo parodyti kartu ir garsą, ir vaizdą. Tiesa, keli žmonės sako, kad čia sena idėja, bet anksčiau tai nebuvo įgyvendinta, tad nusprendėme būti pirmieji.
DELFI Gatvė siūlo ir tau atsidurti DJ kailyje. Dalyvauk konkurse ir gal tau pavyks spausti ranką geriausiems Lietuvos DJ bei akis į akį susitikti su DJ Nostra…