NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vienas dažniausių nusiskundimų vasarą

Vienas dažniausių nusiskundimų vasarą, kamuojantis dažną merginą

Intensyvūs saulės spinduliai ir ryški dienos šviesa akis vargina dvigubai labiau nei darbas prie kompiuterio ar kitų ryškios šviesos ekranų – tai vienas labiausiai akių gleivinę sausinančių aplinkos veiksnių. Pasak specialistų, sausų akių sindromas kamuoja įvairaus amžiaus žmones ir yra vienas dažniausių nusiskundimų vasarą. Negydomas šis sutrikimas gali iššaukti rimtas ligas ir net regėjimo sutrikimus.

„Daugelis žmonių vasarą skundžiasi akių paraudimu, graužimu, deginimu, apsunkusiais vokais. Taip pat sako, kad sunku atsimerkti ryte, akyse susikaupusios išskyros, skauda mirksint, vargina jausmas, tarsi į akis pribyrėję smėlio – visa tai gali būti sausų akių sindromo keliami nepatogumai, kuriuos būtina kontroliuoti. Negydomas šis sindromas gali sukelti drumsčių susidarymą ragenoje ir iššaukti grėsmę regėjimui“, – pasakoja „Gintarinės“ vaistinės vaistininkė-vedėja Edita Stankevičiūtė.

Pasak vaistininkės, sausų akių sindromo išsivystymą sąlygoja įvairūs aplinkos ir gyvenimo būdo veiksniai: tam tikrų vaistų vartojimas (raminamieji, diuretikai, beta blokatoriai, geriamieji kontraceptikai, antihistamininiai vaistai, akių lašai, kuriuose yra konservantų; vaistai nuo peršalimo, analgetikai, kraujospūdį reguliuojantys vaistai ir pan.), todėl būtina atsižvelgti į vaistų suderinamumą.

Taip pat, akis ypatingai sausina saulės spinduliai, vėdinimo ar šildymo sistemos patalpose, itin išsausinančios aplinkos orą, ilgas darbas prie kompiuterio ar kitų ekranų, ryškus dirbtinis patalpų apšvietimas. Akių būklę veikia ir sisteminės ligos: menopauzė, reumatoidinis artritas, hipertiroidizmas, vitamino A trūkumas, alergijos, odos ligos ir kt., taip pat – patiriamas nuolatinis nuovargis, stresas bei nereguliarus miegas.

„Sausų akių sutrikimais dažniausiai skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės, nes organizmui senstant gaminasi mažiau hormonų, kurie veikia ašarų gaminimąsi ir kokybę. Taip pat, reikia pripažinti, kad ši liga dažniausiai kamuoja moteris, nes jas itin veikia hormoniniai svyravimai nėštumo ar menopauzės laikotarpiu. Senjorai paprastai vartoja daugiau įvairių vaistų, veikiančių bendrą organizmo būklę, todėl patartina vartojant daugiau kaip du vaistinius preparatus, nemokami pasitikrinti jų suderinamumą mūsų vaistinėse“, – pasakoja vaistininkė.

Pasak E. Stankevičiūtės, būtina tinkamai prižiūrėti ir apsaugoti akis – vasarą ypatingai svarbu saugotis ultravioletinių spindulių, galinčių sukelti ragenos uždegimą.

„Suintensyvėjus saulei žmonės ima skųstis padidėjusiu akių jautrumu – dieną sunku įžiūrėti objektus, žmonės jaučiasi tarsi apakinti, nori prisimerkti, trinti akis. Būtina naudoti tinkamą apsaugą – kokybiškus akinius nuo saulės. Mat akims labai kenkia UV spinduliai, kurie gali sukelti keratitą – ragenos uždegimą ir netgi sutrikdyti regėjimą. Jeigu akys ypatingai bijo šviesos, jas skauda, sutriko regėjimas, o jausmas toks, kad akyje yra svetimkūnis, būtina kreiptis į gydytoją oftalmologą“, – perspėja „Gintarinės“ vaistinės vaistininkė-vedėja.

Tam, kad išvengtumėte sutrikimų, E. Stankevičiūtė primena, kad būtina drėkinti gleivinę akių lašais ar dirbtinėmis ašaromis – jos sukuria apsauginį sluoksnį, užtikrinantį akių komfortą ir sveikatą.

„Akims padėsime lašindami dirbtines ašaras, kurios praplauna, sudrėkina, sutepa. Tinkamas drėgmės balansas akies paviršiuje sukuria apsauginę plėvelę, saugančią nuo išdžiūvimo ir aplinkos veiksnių – pranyksta sudirgimo, sausumo, perštėjimo pojūtis, diskomfortas vėjuotą ar saulėtą dieną. Kad lašiukai tinkamai drėkintų, būtina juos teisingai lašinti į akį: atitraukus voką, į išorinį akies kamputį“, – pataria E. Stankevičiūtė.

Kaip tinkamai rūpintis [-[3]-] ?

Akis reikėtų stiprinti vitaminais, turinčiais liuteino bei tinkama mityba: valgykite daugiau morkų, brokolių, mėlynių.

Pasirūpinkite tinkamu darbo vietos apšvietimu bei sureguliuokite kompiuterio ekrano ryškumą.

Dirbdami prie kompiuterio darykite pertraukas: ilsinkite akis kartą per valandą 10 min. žiūrėdami į tolį.

Neignoruokite sutrikimų: jei akys parausta, niežti, traiškanoja, ašaroja, tapo jautresnės, norisi dažnai mirksėti ar matote neryškų vaizdą, būtinai kreipkitės į specialistus.

Nešiokite tinkamus akinius nuo saulės – rinkdamiesi juos atkreipkite dėmesį į UV filtro parametrus ir laidumą saulės spinduliams.

Saulėtomis dienomis nežiūrėkite tiesiai į saulę, venkite labai apšviestų vietų, daugiau laiko leiskite šešėlyje.

Sureguliuokite darbo ir poilsio režimą – išsimiegokite, aktyviai leiskite laisvalaikį, kuomet nebūtina dirbti, venkite ryškių ekranų.

Mano išsaugoti straipsniai