Socialinė izoliacija, psichikos sveikatos problemos, skurdas, alkoholizmas – dėl šių ir kitų priežasčių Lietuva rikiuojasi tarp didžiausią savižudybių skaičių turinčių šalių Europoje. Siekdama kovoti su šia problema, Vidmantė Jurgaitytė įkūrė labdaros ir paramos fondą „Žydėjimas šešėlyje“, kurio tikslas – mažinti jaunų žmonių savižudybių riziką Lietuvoje.
Padėti jauniems žmonėms
Svarbiausia projekto idėja – padėti jauniems žmonėms išeiti iš smurto rato. Pasak fondo įkūrėjos V. Jurgaitytės, jauni žmonės gali keistis, o suvokę, kad yra smurto rate, turi norėti iš jo ištrūkti. Būtent tokiems sąmoningiems jaunuoliams „Žydėjimas šešėlyje“ nori padėti.
„Švietimo apie savižudybes ir prevencijos programų trūkumas yra viena iš didelės savižudybės rizikos priežasčių. Labai lengvai galime šviesti jaunimą, sekdami Jungtinės Karalystės pavyzdžiu, kur mokytojauju. Ten 10-12-okai gauna paskaitas apie smurtą, jo rūšis ir geba atpažinti, kada prieš juos smurtaujama. Tokio tipo pamokas esu vedusi savo auklėtiniams Londone, vienoje geriausių berniukų mokyklų Anglijoje (Karalienės Elžbietos Aukštojo Barneto mokykloje). Per savaitę, yra dvi dienos, kai klasės valandėlė trunka pusvalandį.
Vieną dieną vienas vaikas pristato aktualią temą (pvz., apie Izraelio-Palestinos karą), o kitą klasės valandėlę auklėtojas pristato mokyklos paruoštas skaidres. Pavyzdžiui, 11-okams šiais metais mokiau auklėtinius apie a) lošimą, b) sveikus santykius, c) alkoholio vartojimą, d) nusikaltimus su peiliais, e) kaip tvarkytis su stresu. Skaidres apie smurtą „Žydėjimas šešėlyje“ yra paruošęs ir patalpinęs savo Facebook puslapyje, todėl mokyklų auklėtojai iš bet kurio miesto gali skaidres atsisiųsti ir rodyti savo auklėtiniams jau rugsėjį.“ – sako V. Jurgaitytė
Taip pat V. Jurgaitytės įkurtas fondas „Žydėjimas šešėlyje“ siekia panaikti kliūtis trukdančias jauniems žmonėms gauti psichoterapiją. Dažniausia problema – pinigai, nes jaunas žmogus, studentas ar moksleivis, dažnai negali skirti 50 eurų per savaitę vienai psichoterapijos sesijai. „Ir, aišku, kokia nauda iš psichoterapijos, jei po jos jaunas žmogus grįžta į namus, kuriuose smurtaujama?
Tokioje aplinkoje sunku gyti, todėl ir psichoterapija nebus efektyvi, greičiausiai tada tektų lankyti konsultacijas dažniau ir ilgiau. Todėl „Žydėjimas šešėlyje“ yra pasirengęs padengti 18-25-ečių nuomą, jei šie norėtų išsikelti ir gyventi atskirai nuo smurtaujančių žmonių“, – dalinasi V. Jurgaitytė. Pasak fondo įkūrėjos, psichoterapija jai padėjo pamatyti, kokios rūšies smurtą ji patiria kas dieną, kaip save apsisaugoti ir kaip svarbu apsupti save palaikančiais žmonėmis.