Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
kaip ugdyti pozityvumą
Pozityvumas

Psichologo patarimai, kaip ugdyti pozityvų mąstymą kasdienybėje

Pozityvus mąstymas yra vienas iš svarbiausių psichologinės sveikatos aspektų, galinčių ženkliai pagerinti mūsų gyvenimo kokybę. Tačiau tai nėra natūralus būdas mąstyti visiems – dažnai reikia sąmoningų pastangų, kad išmoktumėte matyti šviesiąją gyvenimo pusę net ir sudėtingose situacijose. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl pozityvus mąstymas yra svarbus, ir pateiksime praktinius būdus, kaip jį ugdyti kasdienybėje.

Kodėl pozityvus mąstymas svarbus?

Pozityvus mąstymas daro didžiulį poveikį mūsų fizinei ir emocinei sveikatai. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, kurie yra linkę mąstyti pozityviai, dažnai turi geresnę psichologinę gerovę, yra mažiau linkę į depresiją, turi stipresnę imuninę sistemą ir yra atsparesni stresui. Pozityvus požiūris taip pat padeda lengviau įveikti iššūkius, gerina tarpusavio santykius ir didina pasitenkinimą gyvenimu.

Tačiau svarbu suprasti, kad pozityvus mąstymas nėra reiškia ignoruoti ar neigti sunkumus. Tai yra gebėjimas priimti gyvenimo iššūkius, suvokiant, kad kiekviena problema turi sprendimą, o kiekviena situacija turi potencialą išmokyti mus kažko vertingo.

1. Pradėkite nuo dėkingumo

Dėkingumas yra vienas iš stipriausių įrankių, padedančių ugdyti pozityvų mąstymą. Kai reguliariai dėkojame už tai, ką turime, pradedame suvokti, kad gyvenimas yra pilnas teigiamų dalykų, net ir tada, kai susiduriame su sunkumais. Dėkingumo praktika padeda sutelkti dėmesį į tai, kas veikia, o ne į tai, kas nepasiteisina.

Patarimas: Kiekvieną dieną parašykite bent tris dalykus, už kuriuos esate dėkingi. Tai gali būti paprasti dalykai, tokie kaip gražus oras, šypsena, gauta iš draugo, arba laikas, praleistas su artimaisiais. Dėkingumo praktika padės sutelkti dėmesį į teigiamus gyvenimo aspektus.

2. Perkeiskite neigiamas mintis

Vienas iš svarbiausių žingsnių pozityvaus mąstymo ugdyme yra neigiamų minčių keitimas. Neigiamas mąstymas dažnai tampa įpročiu, kai nuolat tikimės blogiausio arba iš karto matome problemą, o ne sprendimą. Norėdami tai pakeisti, turime išmokti atpažinti neigiamas mintis ir sąmoningai jas transformuoti.

Patarimas: Kai pastebite neigiamą mintį, paklauskite savęs: „Ar ši mintis yra objektyvi? Ar ji man padeda?“ Jei atsakymas yra neigiamas, pabandykite pakeisti tą mintį į konstruktyvesnę ir pozityvesnę. Pavyzdžiui, vietoj „Aš niekada nesugebėsiu to padaryti“, pabandykite: „Tai bus iššūkis, bet aš galiu rasti būdų, kaip jį įveikti.“

Procedūros

3. Praktikuokite savikontrolę ir sąmoningumą

Pozityvus mąstymas yra tiesiogiai susijęs su savikontrole ir sąmoningumu. Sąmoningumo praktikos, tokios kaip meditacija, padeda atpažinti ir valdyti savo mintis, neleisdamos joms tapti automatinėmis ar negatyviomis. Kai tampate sąmoningesni apie savo mąstymą, galite geriau stebėti savo reakcijas ir pasirinkti, kaip norite mąstyti bei elgtis.

Patarimas: Skirkite bent kelias minutes kasdien sąmoningumo pratyboms, pavyzdžiui, kvėpavimo meditacijai arba kūno skanavimui. Šios praktikos padės išlaikyti emocinę pusiausvyrą ir reaguoti pozityviau į gyvenimo situacijas.

4. Būkite atsargūs su savo vidiniu dialogu

Mūsų vidinis dialogas dažnai daro didžiulę įtaką tam, kaip jaučiamės ir kaip elgiamės. Neigiamos savikritikos kupinos mintys gali mus varginti, mažinti pasitikėjimą savimi ir sukelti stresą. Vienas iš būdų ugdyti pozityvų mąstymą yra sąmoningai pakeisti šį dialogą į palaikantį ir pozityvų.

Patarimas: Kai pastebite, kad esate pernelyg kritiški sau, pakeiskite savo vidinį dialogą. Pavyzdžiui, vietoj „Aš esu nevykėlis“ sakykite „Aš dar mokausi, ir kiekviena klaida yra galimybė augti.“

5. Apsupkite save pozityviais žmonėmis

Aplinka, kurioje praleidžiame daugiausia laiko, turi didelę įtaką mūsų mąstymui. Jei esame apsupti žmonių, kurie dažnai skundžiasi, mato tik problemas arba yra pesimistiški, tai gali neigiamai paveikti mūsų pačių požiūrį į gyvenimą. Todėl svarbu rinktis aplinką, kuri skatina augimą ir pozityvumą.

Patarimas: Praleiskite daugiau laiko su žmonėmis, kurie yra optimistiški, palaikantys ir siekia augti. Šios asmenybės gali įkvėpti jus matyti gyvenimo grožį ir mokytis įveikti iššūkius su teigiamu požiūriu.

Tai įdomu: įvertink savo gimtadienį pagal laimingumo skalę

6. Išmokite iš sunkumų ir nesėkmių

Niekas negyvena be iššūkių ar nesėkmių, tačiau būdas, kaip į juos reaguojame, gali stipriai paveikti mūsų mąstymą. Pozityvus mąstymas nėra apie tobulą gyvenimą, o apie gebėjimą mokytis iš sunkių patirčių ir į jas žiūrėti kaip į galimybes tobulėti. Užuot pasinėrę į apgailestavimą, stenkitės matyti nesėkmes kaip mokymosi galimybes.

Patarimas: Kai susiduriate su iššūkiu, užduokite sau klausimą: „Ko aš galiu išmokti iš šios situacijos? Kaip galiu tapti stipresnis ar išmintingesnis?“ Tai padės jums įžvelgti pozityvumą net ir sunkiose akimirkose.

7. Praktikuokite empatiją sau ir kitiems

Pozityvus mąstymas taip pat apima empatiją – gebėjimą suprasti save ir kitus be vertinimo. Kai praktikuojate empatiją, esate linkę ne tik geriau suprasti savo emocijas ir reakcijas, bet ir išlaikyti geranorišką požiūrį į kitus. Tai padeda sumažinti negatyvius vertinimus ir konfliktus, kurie gali trukdyti pozityviam mąstymui.

Patarimas: Kai pastebite, kad kritikuojate save ar kitus, pabandykite suprasti situacijos kontekstą ir pasiteirauti, kaip galite būti labiau empatiški. Tai ne tik sumažins neigiamų emocijų kiekį, bet ir pagerins jūsų santykius.

Mano išsaugoti straipsniai