JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Per gyvenimą – repo žingsniu

Kuo skiriasi repas nuo hiphopo? Reperiu save vadinantis kaunietis Valdas Kazakevičius iškart įspėja – suplakti į vieną šių stilių nevalia, nors, tiesą sakant, jie turi daug ką bendra. Hiphopas – tai jaunimo judėjimas, repo muziką derinantis su graffiti menu ir breiko šokiu. Taigi repas tėra tik viena hiphopo atšakų.
„Yra žmonių, kurie rengiasi tokiais pat drabužiais, kaip ir reperiai, klausosi tos pačios muzikos. Tačiau to nepakanka. Repas – tai ne tik hobis, bet ir gyvenimo būdas, o tai, kad priklausai šiam judėjimui, privalai įrodyti savo darbais“, – azartu degė 22 metų Valdo akys.

Vietoj automobilio – patefonas

Vaikinas nesidrovėdamas plačiai atveria savo kambario duris. Neįmanoma nepastebėti – čia tikras repo muzikos gerbėjų rojus: milžiniškos krūvos plokštelių, ant rašomojo stalo išrikiuoti patefonas, kompiuteris, garso kolonėlės ir “sempleris” (prietaisas, sintetinantis tikrų instrumentų įrašytus garsus).

„Būna, kad atsigulęs trečią valandą nakties mintyse išgirstu ritmą. Šoku iš lovos prie savo muzikos aparatūros ir kuriu. Juk viskas – po ranka“, – šyptelėjo Valdas.

Vaikinas neslepia – repo muzikos kūrimas nėra pigus malonumas. Plokšteles sukantis patefonas atsiėjo apie 4500, sempleris – 3500 litų.


„Sudėjus visus būtinus priedus, išeina sumelė su keturiais nuliais, – atviravo reperis. – Mama leido apsispręsti: automobilis arba patefonas. Turbūt nereikia aiškinti, ką pasirinkau,“ – pasakoja vaikinas.

Plokštelių kaina svyruoja nuo 20 iki 80 litų, jų Valdo kolekcijoje – net 400. Kaune reperiams tinkamų plokštelių galima įsigyti tik vienoje vietoje – parduotuvėlėje Senamiestyje.


Privalomi platūs drabužiai

Nerašyta taisyklė – reperis gali dėvėti tik laisvus drabužius: apsmukusias kelnes, plačius marškinėlius. Privalomas atributas – kepuraitė, bet būtinai plačiu ir nelenktu snapeliu. Kai kurie reperiai nešioja gausybę papuošalų, bet Valdas tikino jų nemėgstantis.

Atvėręs savo drabužių spintą vaikinas nesivaržydamas rodė labiausiai patinkančius marškinėlius. „Jie pirkti ne Lietuvoje. Apskritai įsigyti tikrų reperiškų drabužių pas mus sunku. Yra kelios specializuotos parduotuvės, bet, patikėkite manimi, kainos ten kosminės“, – atviravo vaikinas, pridūręs, kad už vasarinius marškinėlius tenka pakloti daugiau nei 200 litų.

Kitaip nei vaikinai, dailiosios lyties atstovės turi nešioti aptemptus drabužius ir kuo daugiau blizgančių papuošalų. „Jokių apsmukusių kelnių ar plačių marškinių. Moteris turi išlikti moteriška. Mano draugė rengiasi būtent taip“, – pasididžiavimo neslėpė Valdas.

Pradėjo nuo žaidimų

Su repo muzika Valdas susipažino būdamas aštuonerių, o rimtai ja susidomėjo paauglystėje, sulaukęs penkiolikos, kai į rankas pakliuvo žaidimų kompiuteris „Play Station“, kuriame buvo muzikos kūrimo programa.

„Tais laikais repo muzikos gerbėjai apie kokius nors informacijos šaltinius galėjo tik pasvajoti. Skaitydavome žurnalą lenkų kalba „Popcorn“, klausydavomės radijo stoties „Ultra vires“ transliuojamos laidos „Ultra repas“ ir tai buvo visos mūsų žinios“, – senus laikus prisiminė Valdas.

Supratęs, kad repo muzika artima ne jam vienam, vaikinas ėmė ieškoti bendraminčių. Netrukus su klasės draugu subūrė repo grupę „SD blokas“, sukūrė vaizdo klipą, pradėjo koncertuoti klubuose.

Kauno technologijos universitete Valdas šiuo metu studijuoja muzikos technologijas. Praėjusiais metais universiteto radijo stotyje „Gaudeamus“ jis rengė ir vedė laidą apie repą.

Pagelbėti vaikinui ateidavo ir vienas dėstytojų, kuris, pasak Valdo, į eterį net parepuodavo. Dabar brandinama nauja idėja ir nauja laida, kuri turėtų vadintis „Lengvas ritmas“.

Prieš komercinį repą

„Tikro repo Lietuvoje mažai, o ir šis pastaraisiais metais pasidarė pernelyg komercinis“, – be užuolankų rėžė Valdas, besiklausantis
tik iki 2000 m. sukurtos muzikos.

Tarp lietuvių geriausiais reperiais Valdas vadina grupę „G&G Sindikatas“, iš užsienio atlikėjų labiausiai žavisi Eminemu. „Tai, ką pasiekė šis baltaodis yra nerealu. Jis – talentas, nes repuoti taip, kaip tą daro juodaodžiai, nepaprastai sunku“, – Eminemui pagyrimus žėrė Valdas.

Pradėjęs kurti šią muziką, jis bandė kopijuoti ne vieną garsų atlikėją. „Tik kartodamas tai, ką pdarė kiti, gali save atrasti, – neabejojo vaikinas. – Klausaisi vieno, kito, o visą informaciją kaupi galvoje, kol po truputį suvoki, kas tau pačiam arčiausiai širdies.“

Artimiausi Valdo planai – ne tik sėkmingai baigti studijas, bet ir išleisti muzikos albumą. Šiuo metu savo kūriniais vaikinas džiugina tik draugus, kurie, beje, dalija ne vien pagyrimus. „Bet kritika kur kas vertingesnė, – nenusimena reperis. – Be jos negali artėti savo idealo link.“

Mano išsaugoti straipsniai