Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

Kuo gardinamas hiphopas, arba receptas iš Estijos

Hiphopo gerbėjai Lietuvoje vis dažniau turi progų išvysti gana ryškiai pasaulinėje muzikos padangėje spindinčių žvaigždžių pasirodymus („Afu-Ra“, „Killah Priest“, „Ugly Duckling“, „Looptroop“), ir tai įrodo, kad mes nesame užmirštas užkampis. Hiphopo kultūra mūsų šalyje tik įgauna pagreitį.
Pasaulyje žinomi hiphopo atlikėjai beveik kas mėnesį lipa ant Lietuvos scenos, o ką mes žinome apie savo kaimynus latvius ir estus? Hmmm… Tikriausiai ne tiek ir daug…

Tad prieš porą mėnesių Vilniuje vykusioje tarptautinėje „Baltic Music Industry“ konferencijoje išvydę originalų „urban“ muzikos atstovų „Def Räädu & J.O.C“ iš Estijos pasirodymą, nutarėme būtinai juos pakalbinti.


– „Def Räädu“ yra dviejų prodiuserių – Ariano Levino ir Remio Prualo aka DJ Gee – projektas iš Estijos, susikūręs 1999 metais.


Mes abu kilę iš nedidelio Estijos miesto Rakvere, esančio maždaug 100 km nuo Talino. Tiesą sakant, didžėjauti, prodiusuoti ir bendradarbiauti su vietiniais MC pradėjome apie 1990-uosius.


Mūsų karjeros pradžioje didelį žingsnį į priekį padėjo žengti Estijos kompiuterizacija ir muzikinių kompiuterinių programų (tokių kaip „SoundClub“, „FastTracker“ ir „ImpluseTracker“) atsiradimas mūsų šalyje. Dirbdami su šiomis programomis, vystėme savo muzikines žinias ir įgūdžius, ieškojome idėjų, muzikinių sąskambių.


Šiandien dviejų žmonių projektas „Def Räädu“ išaugo iki nemažos organizacijos „Def Räädu Massive“, vienijančios ne tik prodiuserius, didžėjus ir vokalistus, bet ir aktorius, kino kūrėjus, fotografus ir kitus aktyvistus.


Mes palaikome vieni kitus, bendradarbiaujame. Žodžiu, laikomės išvien. Beje, mes taip pat nemažai prisidėjome prie Rakverės elektroninės šokių muzikos kultūros plėtros, savo pačių įkurtoje leidybinėje kompanijoje „Lejal Genes“ išleisdami daugiau nei 35 įrašus vinilinių plokštelių ir kompaktinių diskų pavidalu.


Taip pat jau daugiau nei dešimt metų organizuojame „urban“ muzikos vakarėlius. Viso to rezultatas – Rakverės scena gerai žinoma ir gerbiama Estijoje. Mūsų gimtasis miestas tituluojamas Estijos elektroninės muzikos sostine, kadangi čia kuria daugiau nei 30 gerai mūsų šalyje žinomų „urban“ kultūros atstovų.


– Prieš porą mėnesių Vilniuje vykusioje tarptautinėje „Baltic Music Industry“ konferencijoje Lietuvos publika jus turėjo progą išvysti trise – bendrą „Def Räädu“ ir MC J.O.C projektą. Papasakokite apie šią kolaboraciją.


– „Def Räädu“ – tai mudviejų (Ariano Levino ir Remio Prualo aka DJ Gee), kaip muzikos prodiuserių, dueto pavadinimas, tačiau nuo 90-ųjų bendradarbiaujame su J.O.C., kuris yra mūsų gyvų pasirodymų dalis nuo pačios „Def Räädu“ susikūrimo pradžios.

J.O.C. kuria žodžius ir atlieka MC vaidmenį, repuodamas koncertuose, o mes kuriame J.O.C. garso takelius, kurie „paskaninti“ hiphopo ir reaggae-dancehall stilių priemaišomis.


Taigi mes esame viena komanda, bet turime skirtingus vardus, kadangi J.O.C. taip pat yra žinomas Estijos MC, reziduojantis įvairiuose hiphopo vakarėliuose. Jis taip pat veda vienos populiariausių Estijos radijo stočių „Raadio 2“ laidą „Meet The Mixer” ir dalyvauja įvairiuose menininkų projektuose.


Praėjusiais metais mes nutarėme išleisti bendrą albumą „Succiety“, tad taip ir pavadinome mūsų trijų bendrą projektą – „Def Räädu & J.O.C“.



– Ką galite pasakyti apie muziką, kurią kuriate ir atliekate? Kokia ji?

– Mes savo muzikai nelinkę klijuoti etikečių ar sprausti ją į konkrečius stilistinius rėmus, kadangi mūsų garso takeliuose galima išgirsti įvairių muzikinių stilių.


Galima sakyti, kad mes kuriame savitą ir tik „Def Räädu“ būdingą stilių, kurio nesumaišysi su jokios kitos grupės kūryba.

Naujausiame mūsų albume „Succiety“, įrašytame kartu su J.O.C., susimaišo hiphopas, reggae-dancehall, uk garage, dub, oriental ir net folkloras. Taigi tai savotiškas naujų ir senų stilių mišinys, kas ir daro mus unikaliais.



– Papasakokite apie savo naująjį albumą „Succiety“, kurį išleidote kaip „Def Räädu & J.O.C“.

– Pirmiausia albumo pavadinimas „Succiety“ – tai dviejų žodžių „success” ir „society” (liet. „sėkmė“ ir „visuomenė“) sandūra.


Šiame albume J.O.C. repuoja apie šiuolaikinės visuomenės trūkumus (kad ir tokį, kaip visi šiais laikais siekia sėkmės). J.O.C. savo tekstais išlieja gan aštrią kritiką taisyklių ir ribojimų bei įstatymų atžvilgiu.

Kalbame apie tai, kad toli gražu ne viskas yra tobula, bet daugelis žmonių laikosi taisyklių, lyg tai būtų gryniausia tiesa. Piktinamės, kad šiandieniniame pasaulyje ignoruojami žmonių poreikiai ir kitoks nei masėms priimtinas gyvenimo būdas, o pamirštamos svarbiausios žmogiškosios vertybės – taika, laisvė, meilė.


Albumą išleidome praėjusių metų pabaigoje, o šių metų gegužę pasirodė ir albumo remiksų rinkinys „Succiety 2“. Albume yra 11 garso takelių. Čia J.O.C. repuoja estų ir anglų kalbomis.



– Kuo užsiimate, kai nesate panirę į muziką?


– Na, mūsų gyvenime išvengti muzikos jau nebeįmanoma – mūsų veikla vienaip ar kitaip su tuo susijusi. „Laisvu“ nuo muzikos metu Arianas studijuoja kino meno magistrantūroje ir vadovauja žiniasklaidos kompanijai „Kinky Kong“, o Remis (aka Dj Gee) studijuoja informacijos vadybos magistrantūroje ir vadovauja savo įrašų kompanijoms „Lejal Genes” ir ką tik įkurtai „Lejal Globe”, kuri šį mėnesį išleis Kubos hiphopo ir reggaeton atlikėjo Norlan debiutinį albumą „El Misionario”.

J.O.C. yra laisvai samdomas šiuolaikinio šokio choreografas ir šokėjas. Ši veikla jam, beje, sekasi gana neblogai – prieš keletą metų jis laimėjo „Metų geriausio Estijos šiuolaikinio šokio šokėjo“ titulą ir savo pasirodymus surengė įvairiose Europos šalyse.


– Kaip esate susiję su hiphopo muzika ir kultūra


– Nuo mūsų muzikinės karjeros pradžios nuolat bendradarbiaujame su skirtingais Estijos ir užsienio hiphopo meistrais, prodiusuodami jiems garso takelius ir kurdami remiksus. Taip pat dažnai koncertuojame kartu su pagrindiniais Estijos hiphopo scenos atstovais.


Kaip jau minėjome, J.O.C. yra gerai Estijoje žinomas hiphopo MC, o Dj Gee (vienas iš „Def Räädu“ dueto narių) praeityje taip pat koncertavo kaip hiphopo atlikėjas.

Kitas mūsų tandemo narys, Arianas, prisidėjo prie vieno sėkmingiausių populiarios estų hiphopo grupės „Toe Tag“ albumo „Legendaarne“ prodiusavimo. Taigi mūsų veikla ir kuriama muzika labai susijusi su hiphopu ir jo kultūra Estijoje.


– Ar populiarūs esate Estijoje?

– Estijoje mes gana gerai žinomi. Mūsų kūryba ne kartą pasiekė aukščiausias radijo stočių topų vietas. Esame du kartus nominuoti muzikiniuose Estijos apdovanojimuose hiphopo/R&B kategorijose.

Mūsų muzika yra naudojama TV ir radijo reklamose, albumų perkamumu taip pat nesiskundžiame. Mūsų gerbėjų ratas nuo pat susikūrimo pradžios yra gana solidus ir sparčiai didėja. Kadangi į „Def Räädu“ pasirodymus susirenka sausakimšos salės žmonių, galime sakyti, kad mūsų padėtis Estijos muzikinėje sferoje yra nebloga. Bet, žinoma, visada yra kur tobulėti, reikia judėti į priekį…


– Kur dažniau grojate – Estijoje ar svetur?

– Estija – pagrindinė mūsų rinka, bet tikimės, kad ateityje nemažai koncertuosime ir užsienyje. Taigi laukiame pakvietimų ir į Lietuvą.


– Ar bendradarbiaujate tik su Estijos muzikantais, ar ir su kūrėjais bei atlikėjais iš užsienio?


– Esame dirbę su atlikėjais iš Amerikos, Kubos, Švedijos, Suomijos ir kitur. Tiesą sakant, prieš keletą metų net esame „padarę gabalą“ kartu su lietuviais MC Kunigu ir „Def-One“. Mes esame atviri bendradarbiavimui ir visada laukiame pasiūlymų bendriems projektams. I

ki šiol bene sėkmingiausias mūsų bendras projektas yra su Niujorke kuriančiu prodiuseriu ir didžėjumi Antonijumi Ocasio – jo dėka mūsų daina „Eesti“ paplito visame pasaulyje, kadangi atsidūrė tokių diskžokėjų kaip „Dimitri From Paris“, Kennio Dope’o, Francoiso Kevorkiano ir kt. grojaraščiuose.



– Kas šiuo metu vyksta Estijos hiphopo scenoje?

– Hiphopo kultūra Estijoje iš tiesų didelė ir gana pažangi. Tokiuose miestuose kaip Talinas, Tartu, Parnu, Rakverė ir kt. turime stiprias hiphopo bendruomenes. Kadangi Estija – nedidelė šalis, žmonės iš skirtingų bendruomenių bendradarbiauja vieni su kitais. Neminėsime konkrečių Estijos hiphopo atlikėjų vardų, kadangi jų išties daug, tačiau mūsų šalyje gerai žinomos tokios hiphopo įrašų kompanijos kaip „MindNote“, „Legendaarne“, „Insomniac“ ir, žinoma, „Lejal Genes“ bei „Lejal Globe“.


– Ką teko girdėti apie lietuvišką hiphopą?

– Kaip jau minėjome, prieš keletą metų mums teko dirbti su lietuviais beatboxer’iu „Def-One“ ir MC Kunigu, tad esame neblogi pažįstami. Žinoma, esame girdėję ir matę „G&G Sindikatą“, kurie gegužės pradžioje koncertavo Taline.


Dj Mamania taip pat yra grojęs Estijoje. Kai lankėmės Vilniuje, įsigijome keletą lietuviško hiphopo rinkinių, taigi esame šiek tiek susipažinę su tuo, kas vyksta MC ir prodiusavimo srityje Lietuvoje.



– Ko palinkėtumėte mūsų žurnalo skaitytojams ir visiems hiphopo gerbėjams Lietuvoje?

– Linkime Lietuvos hiphopo puoselėtojams neišblėstančio užsidegimo ir sėkmės skleidžiant šią kultūrą! Tikimės greitu metu ir vėl pasirodyti jūsų šalyje. Peace!

Mano išsaugoti straipsniai