Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kokios mobiliosios programėlės šiandien populiariausios ir kodėl?

Kokios mobiliosios programėlės šiandien populiariausios ir kodėl?

Laikui bėgant susiformavo lengvai atskiriami ir identifikuojami skirtingų kūrinių žanrai. Pavyzdžiui, knygos, filmai ar serialai gali būti skirstomi į dramas, komedijas, trilerius ir t.t. Panašus procesas vyksta ir su programėlėmis, skirtomis išmaniesiems įrenginiams. Iš pradžių turėjome pirmines jų kategorijas arba „žanrus“ – piniginių operacijų programėlės, socialiniai tinklai arba telefoniniai žaidimai. Kita vertus, tokių programėlių žanrų nuolat daugėja ir šiandien jų yra labai įvairių. Kokie iš jų naujausi ir kaip juos atskirti?

„Dažnai naudojantis išmaniuoju telefonu gali pastebėti, kad šiandien įvairių programėlių gali atsisiųsti kur kas daugiau nei, pavyzdžiui, prieš 5 metus. Jos išleidžiamos praktiškai kasdien, todėl ilgainiui gali kilti klausimas – apie ką visos šios naujos programėlės ir kaip iš jų atsirinkti aktualiausias sau? Iš tikrųjų, nors pačių programėlių šiandien ir sukuriama bei išleidžiama daugiau, jų žanrų nėra tiek daug, tad juos pažįstant galima net ir šiandien visas naujas programėles lengvai sukategorizuoti. Pavyzdžiui, programėlės-pokštai, kurios dažniausiai neturi jokios pridėtinės vertės, bet kurias galime atsisiųsti dėl vienkartinio juokelio bei vėliau jį parodyti draugams“, – sako Audrius Granickas, „Huawei Mobile Services“ verslo vystymo ir operacijų vadovas.

1. Programėlės-chameleonai: nesunku atpažinti, dažniausiai naudingos

Šis programėlių žanras pradėjo formuotis jau prieš kurį laiką, pasirodžius socialiniam tinklui „Instagram“, bet šiandien, jei tikrinate programėlių parduotuves, pastebėsite, kad jis – gana dažnas.

„Programėlėmis-chameleonais gali būti laikomos visos programėlės, kurios prisitaiko prie tuo metu garsiausių kitų programėlių ir pasiūlo praplėsti jų funkcionalumą ar suteikia papildomą turinį. Pavyzdžiui, turint vieną populiariausių šiuo metu programėlių „TikTok – Make Your Day“, paieškoje galima rasti daug su ja susijusių kitų programėlių – „Zoomerang“, kuri siūlo dar patogesnį vaizdo įrašo apdorojimo įrankį būtent „TikTok“, „Guess the Tik Tok Star“, kuri siūlo paspėlioti, ar gerai pažįstame šio socialinio tinklo žvaigždes ir t. t. Todėl jei anksčiau kiekvieną populiarią programėlę ar socialinį tinklą palydėdavo kelios susijusios programėlės, šiandien tai tapo norma ir nors atskiros kategorijos oficialiose parduotuvėse nėra, visas tokias bei panašias programėles-chameleonus galime kategorizuoti į atskirą žanrą. Be to, dažniausiai tokios programėlės išties suteikia naudingų funkcijų arba praplečia pagrindinės programėlės galimybes“, – pasakoja A. Granickas.

2. 1 funkcijos programėlės: labai paprastos, bet naudingos

Pirmosios programėlės išmaniesiems įrenginiams būdavo kuriamos kuo funkcionalesnės ir didesnės, kad vartotojai jomis naudotųsi ilgai ir kasdien. Šiandien programėlių jau yra tiek daug, jog konkuruoti su didžiausiomis ar naudingiausiomis nėra prasmės, todėl populiarios ir tiesiog 1 funkcijos programėlės.

„Dažniausiai visos programėlės, kurios pasižymi vos viena funkcija, yra skirtos atstoti vieną labai konkretų veiksmą, kurio mums gali bet kada prireikti gyvenime. Pavyzdžiui, ką nors staiga pamatuoti. Tam, šiuo atveju, yra daug programėlių, kurios net pavadinime ir siūlo vieną šią funkciją, tarkime, programėlė „Ruler“. Kitas pavyzdys – skubus dokumentų skenavimas. Tais atvejais, kai mums prisireikia ką nors greitai atskenuoti ir turime gauti konkretų failą – tarkime, PDF – mums gali pasitarnauti taip pat ne vieną programėlė, siūlanti vien šią funkciją. Pavyzdžiui, „Document Scanner“. Tai rodo, kad šiais laikais išmanusis telefonas iš tikrųjų yra universalus įrenginys, galintis išspręsti bet kokią problemą. Tam užtenka įrašyti vos vieną paieškos žodį oficialioje programėlių parduotuvėje, pavyzdžiui, „Huawei AppGallery“, ir mes gausime daug 1 funkcijos programėlių pasiūlymų“, – sako A. Granickas.

3. Programėlės-pokštai: 0 naudos, bet leidžia prastumti laiką

Anksčiau vienintelės pramoginėmis laikytos programėlės galėjo būti nebent telefoniniai žaidimai. Šiandien viskas gerokai pasikeitę ir galime surasti ne vieną programėlę, kurioje tebus vienas vienintelis pokštas arba keista funkcija, skirta pakelti nuotaiką ar prastumti laiką.

„Kartais aplanko tokios akimirkos, kai norime pralinksminti tiek save, tiek draugus, bet visos idėjos ar pokštai jau seniai išbandyti. Ką daryti tokiais atvejais? Pasitelkti programėles, kurios turi nors ne oficialią, bet atskirą kategoriją – pokštai arba vienkartinės pramogos. Pavyzdžiui, programėlė „Voice Changer With Effects“. Jeigu norite pralinksminti pasikeitusiu balsu iš pradžių save, o paskui draugus – puiki proga, bet po vieno vakaro ši pramoga atsibosta. Kitas pavyzdys – programėlė „Explosion screen simulator prank“. Ji leidžia ant telefono ekrano uždėti tokią užsklandą, kuri, palietus telefono ekraną, virstu dideliu sprogimu su garsu. Toks pokštas taip pat smagus norint nustebinti draugus, pasijuokti ar stebėti jų reakcijas. Arba, pavyzdžiui, programėlė „Fireworks – simulator“, kuri leidžia skirtingais fejerverkais – tiek vaizdu, tiek garsu – mėgautis tiesiog telefono ekrane. Bet kaip ir kitų programėlių-pokštų atveju, tokios pramogos pasitarnauja ne daugiau nei vienam vakarui“, – išskiria A. Granickas.

4. Meniškos programėlės: kūrybiškumo lavinimui

Bėgant laikui atsirado ne viena programėlė, susijusi su meniškais dalykais – nuo galimybės paversti savo nuotraukas tapytais paveikslais iki galimybės telefono ekrane mokytis netgi keramikos meno.

„Jeigu į oficialią programėlių parduotuvę, pavyzdžiui, „AppGallery“, įvesite žodį „art“ (liet. menas), pamatysite daugybę skirtingų programėlių šia tema. Oficialiai, tokios atskiros programėlių kategorijos nėra, bet norint galima rasti ne vieną tokių programėlių pavyzdį. Norint virtualiais meno kūriniais paversti savo darytas nuotraukas, galima atsisiųsti programėlę „PicsArt Color Paint“. Tuo metu norintys tiesiog savo telefono ekrane gali užsiimti net keramika – tereikia atsisiųsti „Pottery Art“. Egzistuoja netgi programėlė „Art Leaf Design“, kurioje galime pasimokyti, kaip meniškus dalykus galime kurti tiesiog iš medžių lapų“, – sako A. Granickas.

5. Saviugda: programėlės, nukreiptos į asmenybės augimą

Su sportu susijusių programėlių yra jau seniai, tačiau pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau programėlių, kurios skirtos mūsų vidiniam augimui.

„Kalbant apie saviugdą, šiandien taip pat nebereikia storiausių knygų ar valandų valandas naršyti internete – pakanka įsijungti išmanųjį telefoną. Pavyzdžiui, programėlė „Self Love“, kurioje įvairiomis temomis išdėstyta informacija norintiems labiau pamilti save bei tobulėti. Norintiems sužinoti bei išmokti daugiau apie pasitikėjimą savimi, galima išbandyti programėlę „Build Self Confidence“. O programėlė „Sintelly – Self Education & Improvement“ tiesiog siūlo rinkinį mokymų bei patarimų, kaip kasdien didinti savo gebėjimus, įsikvėpti ar sužinoti ką nors naujo“, – teigia „Huawei“ ekspertas.

Nepamirškite saugumo

Nors programėlių – kaip ir jų žanrų – nuolat daugėja, A. Granickas ragina neprarasti budrumo iš pradžių dėmesį skirti saugumui, o tik po to – programėlių įdomumui.

„Net jei susiviliojame programėlės funkcijomis, visuomet verta atkreipti dėmesį į tai, kur ją radome. Pavyzdžiui, programėlių nuorodos elektroniniuose laiškuose, įvairiose interneto svetainėse yra labai rizikingos ir jų nereikėtų siųstis. Visada geriau nusirašyti programėlės pavadinimą ir patikrinti, ar ji yra oficialioje programėlių parduotuvėje, pavyzdžiui, „AppGallery“. Gamintojai visada teikia programėlių atrankai padidintus saugumo kriterijus, o „Huawei“ programėlių parduotuvėje taikomas net keturių sluoksnių apsaugos procesas. Šioje parduotuvėje saugumo lygis toks aukštas, kad vien 2019 metais buvo atmesta net 37 proc. programėlių, kurios neatitiko mūsų keliamų saugumo reikalavimų“, – apibendrina specialistas.

Mano išsaugoti straipsniai