NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
„ReSet the Trend“: kaip pakartotinis naudojimas ir kūrybiškumas gali pakeisti madą

„ReSet the Trend“: kaip pakartotinis naudojimas ir kūrybiškumas gali pakeisti madą

Pavargote pirkti drabužius, kurie plyšta vos kelis kartus apsivilkus? Norite sumažinti savo poveikį aplinkai ir pakeisti pasaulį? Tuomet prisijunkite prie ES kampanijos „ReSet the Trend“ ir pažvelkite į madą kitaip!

Europos tekstilės sektoriaus poveikis aplinkai ir klimato kaitai yra ketvirtas pagal dydį po maisto, būsto ir transporto. Tai viena iš trijų daugiausiai vandens ir žemės sunaudojančių ir viena iš penkių daugiausiai žaliavų sunaudojančių ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetančių pramonės šakų. Užuot pirkę daugiau drabužių, geriau pagalvokime apie turimų pakartotinį naudojimą.

Norėdama apsaugoti vartotojus nuo ekologinio manipuliavimo, Europos Komisija neseniai pasiūlė naujus kriterijus , kad įmonės negalėtų teikti klaidinančių teiginių apie savo gaminių ekologines savybes. Mes visi taip pat galime reikšmingai prisidėti šioje srityje. Savo kasdieniais pasirinkimais galime padėti pakeisti tekstilės sektorių, kad jis būtų tvaresnis.

Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius pažymėjo, kad būtent tam Europa pasiūlė naują tekstilės strategiją.

“Norime būti sprendimo dalimi ir turime vieną tikslą – užtikrinti, kad ateityje Europos rinkoje būtų galima įsigyti tik pačius tvariausius gaminius. Norime, kad visi prisidėtų prie šių pokyčių ir atsirastų nauja mada – tvarios tekstilės mada”, – sakė Komisijos narys.

Komisijos nario nuotrauka
Komisijos nario nuotrauka
Organizatorių archyvas

COVID-19 pandemija ir įvesti judėjimo suvaržymai neabejotinai pakeitė mūsų gyvenimo būdą. Sėdėdami namuose supratome, kad nereikia nuolat pirkti naujų drabužių. Anglies dioksido pėdsaką planetoje galima sumažinti paprastomis priemonėmis: vakare pakabinant drabužius, dėvint drabužius tol, kol jie susidėvės, ir sumažinant skalbyklės temperatūrą, kad būtų išmetama mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir neišbluktų drabužių spalvos.

Tačiau ką daryti su drabužiais, kurių nebedėvime? Atėjo laikas susitvarkyti spintą ir suteikti seniems drabužiams antrą gyvenimą – parduokite juos arba paaukokite labdarai. Savo senus drabužius taip pat galima pataisyti, pakeisti jų stilių ar net paskirtį. Metas pasitelkti savo kūrybiškumą ir aksesuarus!

O jei jau reikia įsigyti ką nors naujo, verta investuoti į geros kokybės, ilgaamžius drabužius. Norėdami įsitikinti, kad drabužis tarnaus ilgiau, patikrinkite, ar jis turi ES ekologinį ženklą. Šiuo ženklu užtikrinamas mažesnis poveikis aplinkai per visą gaminio gyvavimo ciklą, nes jis suteikiamas tik tiems gaminiams, kurie pasižymi aukštomis eksploatacinėmis savybėmis. Taip sutaupysite ir ilgainiui sumažinsite atliekų kiekį.

Ar kada nors pirkote vintažinių drabužių? Jie ne tik stilingai atrodo, bet ir dažnai yra geresnės kokybės bei pasižymi detalėmis, kurių neturi šiuolaikiniai drabužiai. Vintažiniai rūbai buvo pasiūti taip, kad ilgai tarnautų ir būtų perduodami, o ne tiesiog suirtų. Kiekvienas vintažinis daiktas turi savo istoriją. Pirkdami vintažinius drabužius tampate šios istorijos dalimi.

Nerealių mados pasiūlymų taip pat galima ieškoti internetiniuose aukcionuose, kuriuose parduodami „likučiai“ – drabužiai, kurie niekada nebuvo parduoti dėl nedidelių defektų ar per didelės pasiūlos. O internete arba labdaros parduotuvėse pasitaiko drabužių iš praėjusio sezono kolekcijų. Jei perkate internetu, rinkitės tik tuos drabužius, kuriuos ketinate pasilikti. Grąžintos prekės gali būti deginamos, kad nereikėtų mokėti tvarkymo mokesčio.

Visi kartu galime užkirsti kelią greitajai madai, tad kodėl gi neprisijungus prie kampanijos „ReSet the Trend“ ir netapus tvarios ir žiedinės tekstilės ekonomikos pavyzdžiu? Skatinkime naują požiūrį į madą: pakartotinai naudokime, o ne pirkime daugiau drabužių. Kartu mes galime prisidėti prie teigiamų pokyčių tekstilės sektoriuje.

Mano išsaugoti straipsniai