NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
skaičiai
3

Lapkričio 3 d.: vardadieniai, įvykiai

Lapkričio 3 diena – ypatinga data, kai prisimename vardadienius švenčiančius žmones, svarbius istorinius įvykius ir kitus įsimintinus momentus, nutikusius šią dieną. Paskaitykite apie šios dienos vardadienius, istoriją ir įvykius, kurie daro lapkričio 3-ąją išskirtine data.

Vardadieniai

Lapkričio 3 d. vardadienius švenčia:

  • Hubertas – šio vardo reikšmė yra „šviesus širdyje“ arba „proto šviesa“. Huberto vardas laikomas kilniu ir dažnai siejamas su dvasingumu ir kilnumu.
  • Silvestras – vardas reiškia „miškinis“ arba „gyvenantis miške“. Tai simbolizuoja ryšį su gamta, dvasinį švarumą ir vidinę ramybę.
  • Martynas – vardas kilęs iš lotyniško žodžio „Martinus“, reiškiančio „Marsi“ arba „karo dievo Marso pasekėjas“. Martynas yra energingas, ryžtingas ir stiprus vardas.
  • Kastytis – šio vardo šaknis siejama su senovine lietuvių kultūra, dažnai asocijuojasi su pasakojimais apie Baltijos jūrą. Kastytis reiškia drąsą ir tvirtybę.

Jei turite pažįstamų vardu Hubertas, Silvestras, Martynas ar Kastytis, nepamirškite jų pasveikinti ir padovanoti mažą dovanėlę ar gerą žodį.

Svarbūs įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

Lapkričio 3 d. pasižymi įvairiais istoriniais įvykiais, kurie pakeitė pasaulį ir paliko ženklą istorijoje. Čia – keletas įdomiausių momentų, nutikusių lapkričio 3-ąją.

1. 1957 m. – Sovietų Sąjunga paleido pirmąją gyvą būtybę į kosmosą

Šią dieną Sovietų Sąjunga į kosmosą paleido šunį Laiką. Tai buvo pirmoji gyva būtybė, patekusi į Žemės orbitą. Nors Laika neišgyveno misijos, jos kelionė į kosmosą tapo svarbiu moksliniu žingsniu, atveriančiu kelią žmogaus skrydžiams į kosmosą.

2. 1868 m. – Japonijoje paskelbtas Meidži laikotarpis

Lapkričio 3 d. Japonijoje prasidėjo Meidži laikotarpis, kurio metu šalis pradėjo modernizaciją ir pramonės plėtrą. Tai laikotarpis, kai Japonija perėjo nuo feodalinės valstybės prie modernios imperijos ir tapo pasaulio galybe.

3. 1992 m. – Bilas Klintonas išrinktas JAV prezidentu

Šią dieną JAV prezidento rinkimuose nugalėjo Bilas Klintonas, tapdamas 42-uoju JAV prezidentu. Jo prezidentavimo laikotarpiu JAV ekonomika patyrė augimo bangą, o jo politika paliko ryškų pėdsaką šalyje ir už jos ribų.

4. 1986 m. – Australija priėmė įstatymą dėl piliečių nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos

Lapkričio 3 d. Australijoje buvo priimtas Australijos aktas, kuriuo buvo visiškai atskirtos Australijos ir Didžiosios Britanijos teisės. Tai reiškė visišką Australijos nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos, išskyrus simbolinį ryšį per bendrąją karalienę.

5. 1493 m. – Kristupas Kolumbas atrado Dominiką

Per antrąją savo kelionę į Ameriką, Kristupas Kolumbas lapkričio 3 dieną atrado Dominikos salą. Ši data tapo istorine, nes šis atradimas sustiprino Europos susidomėjimą Naujojo pasaulio teritorijomis.

Lapkričio 3 d. gimę žymūs žmonės

  • 1793 m. gimė Stefanas Batoras, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis.
  • 1900 m. gimė Adolfas Hiltleris, Vokietijos nacistų lyderis (tiktai istorinis faktas).
  • 1957 m. gimė Dolores O’Riordan, airių dainininkė ir pagrindinė grupės „The Cranberries“ vokalistė, garsėjusi savo ypatingu balsu ir dainomis, tokiomis kaip „Zombie“ ir „Linger“.
  • 1963 m. gimė Ian Wright, britų futbolininkas, garsus kaip „Arsenal“ klubo puolėjas, o vėliau – populiarus futbolo komentatorius ir laidų vedėjas.
  • 1973 m. gimė Monika Lewinsky, amerikiečių aktyvistė ir mados dizainerė, tapusi plačiai žinoma po skandalingo prezidento Bilo Klintono skandalo.

Lapkričio 3-osios tradicijos ir šventės

Šią dieną kai kurios kultūros ir religijos mini ypatingas šventes ar įvykius. Nors lapkričio 3 d. nėra plačiai žinoma kaip šventinė diena, tam tikrose šalyse vyksta religinės ar kultūrinės ceremonijos.

  • Šv. Huberto diena: lapkričio 3 d. kai kuriose Europos šalyse, ypač Belgijoje ir Prancūzijoje, minimas Šv. Hubertas – medžiotojų globėjas. Šią dieną medžiotojai prašo sėkmės ir apsaugos, švenčia gamtos dovanas ir pagerbia tradicijas.
  • Kultūros diena Japonijoje: lapkričio 3 d. Japonijoje minima Kultūros diena (Bunka no Hi). Šios šventės metu skatinama kūrybiškumo išraiška, gerbiami menininkai, rengiami kultūriniai renginiai ir apdovanojami menininkai bei mokslininkai už jų pasiekimus.
Mano išsaugoti straipsniai