Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

Mados industrijos kuriamos svajonės žaloja jaunų merginų kūnus

Mielo veido, išskirtinės charizmos, išskirtinių bruožų neužtenka, kad mergina taptų sėkmingu modeliu. Vienas pagrindinių aspektų, patraukiantis modelių agentūrų dėmesį, yra tinkami kūno išmatavimai. Ir nors keliami grožio standartai, atrodo, laisvėja, tačiau badavimas, kitoks kūno alinimas ir valgymo sutrikimai dar vis yra labai didelė nematoma modelių gyvenimo dalis. 

Karjeros pradžia pro rožinius akinius

Vienos merginos figūros standartus palaiko sportuodamos ir savo sunkiu darbu sporto salėje ryškindamos raumenis, kitos taip sutvertos genetiškai, o trečioms, kad išlaikytų reikiamus išmatavimus, reikia pereiti kelią, kuriame ligos jau yra neišvengiamos. Trečio pavyzdžio istoriją išgyvena ir Saulė (vardas pakeistas), kuri mados pasaulyje sukasi ir modeliu dirba daugiau nei 8 metus. 

Savo modelio karjerą ji pradėjo būdama dvylikos metų, visai netikėtai mieste pastebėta modelių agentūros agentės. Pradžia atrodė visai nesunki, svajonių ir tikslų pilna širdis, matavimus 90 cm per krūtinę, 60 cm per liemenį, 90 cm per klubus Saulė atitiko puikiai: „Neturėjau jokių kompleksų, dar visai jaunutė buvau, paauglystės brendimas dar nebuvo įsibėgėjęs, tokių metų tik ir duok pasimaivyt. Laukiau, kol man sueis 15 metų, kad galėčiau legaliai keliauti dirbti į užsienį.“

Svajonė – „Vogue“ žurnalo viršelis

Dabar su darbu apkeliauta Korėja, Milanas, Indija, Malaizija, Turkija, Taivanas ir Japonija tuo metu jaunai mergaitei Saulei atrodė tik kaip svajonė. „Pamenu, kaip prieš vieną iš pirmųjų savo kastingų, priėjau prie labai garsaus modelio iš mano agentūros, jai tuo metu buvo dvidešimt vieneri, ir paklausiau, kaip ir ką čia daryti. Ji nusijuokė, kad aš dar tik vaikas, o man viskas prieš akis. Nuo tada mano svajonė buvo aiški – aš noriu būti ant „Vogue“ žurnalo viršelio“, – atvirauja pašnekovė. Nors svajonė ir neišsipildė, ji džiaugiasi, kad dabar kartais atsiduria to garsaus modelio pozicijoje, kuris gali duoti patarimų jaunoms mergaitėms. 

Lengvas kelias į valgymo sutrikimus

Saulei sulaukus penkiolikos, agentūra pradėjo planuoti pirmą kelionę į užsienį. Tuo metu jaunos merginos klubai siekė 91 cm, todėl agentūra pateikė ultimatumą – jei pavyksta numesti 1 centimetrą nuo klubų, Saulė išvažiuoja vasarai į Korėją. „Niekas manęs nevertė to daryti, bet aš buvau tokia užtikrinta, kad noriu būti manekenė ir man to reikia, kad nuo to laiko kardinaliai pakeičiau savo mitybą ir labai skaudžiai pradėjau mesti svorį. Psichologiškai nesupratau, kad kažką darau blogai. Pradėjau eiti į sporto salę, lankyti jogą, mažinti maisto porcijas. Atsisakiau bandelių, sausainių, traškučių, saldžių gėrimų. Ir tik šiais metais po ilgo laiko leidžiu sau valgyti tokį maistą, nors praėjo penkerii metai ir man jau dvidešimt“, – pasakoja mergina.

Mesdama svorį ji vadovavosi sporto trenerės sudarytu sporto ir mitybos planu, nors specialistė patarė nemesti svorio, kadangi tik atėjusi Saulė jau tada vos siekė minimalų svorį, kuris buvo normalus jos ūgiui. Taip mėgstamas bandeles pakeitė morka arba obuolys, pusryčių košė buvo valgoma be sviesto, mažinamos porcijos nebeleido kūnui pilnai funkcionuoti: „Gyvenau nuolatiniame alkyje, jis buvo toks didelis, kad negalėjau naktimis miegotis. Visuomet buvau pikta, negalėjau ramiai gyventi, eiti į mokyklą. Net mažos riešutų dėžutės kalorijas skaičiuodavau, kad neduok Dieve, nebūtų per daug. Jei buvau labai alkana, o vieną obuolį jau buvau suvalgiusi, antro tikrai neleisdavau sau valgyti. Tas svorio metimas nesijautė natūraliai, o per du mėnesius pasiruošimo kelionei aš numečiau 7 kilogramus.“

Mados industrijos kuriamos svajonės žaloja jaunų merginų kūnus
Modelių industrijos standartai ant podiumo
Vida Press

Drąstiško svorio metimo pasekmės

Tokios drastiškos priemonės merginą veikė ne tik psichologiškai, emociškai, bet ir fiziškai. Dingusios menstruacijos signalizavo, kad sutriko organizmo veikla, o vizitas pas ginekologę baigėsi gydytojos prognoze, kad jei mergina ir toliau badaus, niekada negalės turėti vaikų. „Aš tuo metu iki galo nesupratau situacijos, man atrodė, kad neturėsiu, tai neturėsiu. Išvažiavimas į kelionę man atrodė svarbesnis, atveriantis daugiau galimybių, padedantis priartėti prie mano svajonės. Bet visą tai labai stipriai priėmė mano mama. Pirmą kartą gyvenime mačiau ją taip stipriai verkiančią“, – atvirauja Saulė. 

Per tiek metų sukaupta patirtis įvairiuose pasaulio kampeliuose leidžia suprasti, kad iki dabar grožio standartai mados industrijoje išlieka tokie pat griežti. „Nuvykusi į Korėją supratau, kad sergančių panelių yra pilna. Mačiau, kaip akivaizdžiai sirgo kelios mano artimiausios draugės. Galima pastebėti iš modelių kūnų, kad jos serga, bet dažniausiai merginos net to pačios nesupranta. Kuo toliau, tuo daugiau pamačiau žmonių, kurie aukoja savo sveikatą dėl šios karjeros“, – teigia modelis. 

Modelių industrijos subtilybės kituose kraštuose

Labiausiai šita tema šokiruojanti šalis pašnekovei pasirodė Kinija. Šiame krašte modeliai ne tik badauja, bet ir geria liekninančias arbatas, kurios išvaro visus skysčius iš žmogaus organizmo ir šis pasiekia rimtą dehidratacijos lygį. Tokia arbata geriama kelis kartus per dieną (nors ant pakuotės rekomenduojama vieną), sumažinamos maisto porcijos, o paskutinę dieną prieš primatavimus iš viso negeriama vandens. „Net kai dabar apie tai pagalvoju, šiuo metu jeigu reikėtų, visą savaitę vėl daryčiau tą patį. Tuo metu galimybės buvo per daug didelės, kad savaitei nepaaukočiau savo sveikatos. Nors ir atrodė, kad nuolatos sirgau, o paskutinį vakarą ant kažkokio kalno viduryje Kinijos skambinau draugui ir prašiau, kad daugiau neleistų man taip elgtis, nes aš nebegaliu. Iki dabar mano kūnas gydosi, – skaudžiomis patirtimis dalinasi Saulė, – ir net tada, kai keliavau gal 10 kartą ir man atrodė, kad niekas manęs nebepalauš, tai vis tiek įvyko. Pamenu, kaip kartą mano agentė iš Kinijos agentūros mane sugėdino prie visos komandos. Aš pasilenkiau per pietus prie stalo pasiimti brokolio gabaliuką ir mane ji sustabdė ir pasakė, kad aš negaliu valgyti, nes esu per stora. Aš sustingau, padėjau brokolį atgal ir išėjau žliumbdama kruvinomis ašaromis. Šita istorija mane visiškai emociškai palaužė.“

Mados industrijos kuriamos svajonės žaloja jaunų merginų kūnus
Grožio standartai emociškai paveikia ypač jauno amžiaus žmones
Vida Press

Gyvenimo būdas, paliekantis žymę visam gyvenimui

Nors modelis šiuo metu nekeliauja, bet teigia, kad nuo šios profesijos emociškai pabėgti yra neįmanoma. Rutina tapęs maisto, sporto režimas ir pasąmonės balsas neleidžia priaugti daugiau svorio, o idėja, kad dar iškeliaus dirbti į užsienį, nepalieka. Net kai ji agentūrų nėra įsprausta į kūno išmatavimų rėmus, mintis suvalgyti bandelę šiandien, ar pasilikti rytojui, nuolatos psichologiškai persekioja. „Atrodo, kad modelis turėtų pasitikėti savo kūnu, galėtų eiti dėvėdama kokį nors maudymosi kostiumėlį ir visiškai nesigėdyti. Man yra visiškai priešingai, aš savo kūne nesijaučiu pakankama. Galbūt dėl to, nes man buvo kartota, kad tavo per storos rankos, o klubai per platūs ir pan. Agentūra Lietuvoje mane labai palaikė ir žinojo mano poziciją dėl kūno proporcijų, todėl nebuvau taip griežtai įsprausta į rėmus, tačiau užsienyje kur kas sunkiau“, – pasakoja modelis.

Valgymo sutrikimai, tokie kaip nervinė anoreksija arba nervinė bulimija, yra ligos, kurias labai sunku įveikti be specialistų pagalbos. 5–20 procentų sergančiųjų anoreksija miršta dėl išsekimo sukeltų komplikacijų, kai sutrinka organų veikla. 2006 m. modelis Luisel Ramos Urugvajuje mirė dėl anoreksijos sukelto širdies smūgio ant podiumo, jos sesuo Eliana Ramos mirė dėl tos pačios priežasties, būdama vos 18 metų. Ir tai yra tik keli pavyzdžiai, kuriems įtaką padarė mados industrijos keliami standartai. 

Mano išsaugoti straipsniai