Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Aurora borealis

Skaitytojų užfiksuotos aurora borealis akimirkos: kodėl šis reiškinys Lietuvoje matomas taip retai?

Jau kelias pastarąsias naktis Lietuvoje buvo galima matyti šiaurės pašvaistę. Tačiau bene ryškiausiai ir plačiausioje Lietuvos teritorijoje aurora borealis buvo matomas vakar (spalio 10-osios naktį). Savo užfiksuotomis akimirkomis pasidalino Panele.lt skaitytojai.

Kodėl pašvaistė Lietuvoje matoma retai?

Pašvaistė Lietuvoje yra retai matoma dėl kelių priežasčių, daugiausiai susijusių su geografine padėtimi ir magnetinių audrų intensyvumu.

  1. Geografinė padėtis: Lietuva yra palyginti toli nuo Arkties, kur pašvaistės (aurora borealis) dažniausiai pasitaiko. Pašvaistės labiausiai matomos poliariniuose regionuose, nes ten Žemės magnetinis laukas yra stipriausias. Šiaurės pašvaistė dažniau pasirodo aukštesnėse platumose, pavyzdžiui, Šiaurės Norvegijoje, Suomijoje ar Islandijoje.
  2. Magnetinių audrų stiprumas: pašvaistė susidaro, kai saulės vėjo dalelės sąveikauja su Žemės magnetiniu lauku. Tam, kad pašvaistė būtų matoma Lietuvoje, būtina stipri geomagnetinė audra. Tik esant itin galingoms saulės audroms, pašvaistė gali plisti į pietus ir būti pastebima Lietuvoje.
  3. Oro sąlygos: norint stebėti pašvaistę, reikalingas giedras dangus ir mažas šviesos taršos lygis. Debesuotumas, miesto šviesos ir kitos atmosferos sąlygos gali trukdyti pamatyti pašvaistę net jei ji atsiranda.

Sąlygos pašvaistei Lietuvoje stebėti:

  • Stipri geomagnetinė audra (Kp indeksas turi būti mažiausiai 6-7).
  • Giedras dangus, geriausia – tamsus nakties metas su minimalia šviesos tarša.
  • Toliau nuo miesto – pašvaistė dažniau pastebima kaimiškose, nuo miestų nutolusiose vietose, kur nėra tiek daug dirbtinės šviesos.
Mano išsaugoti straipsniai