Į „NBA“ krepšinio lygą pretenduojantis kaunietis Martynas Pacevičius (17 m.) Niujorke tikėjosi svajonių gyvenimo, bet pateko į sugriežtinto auklėjimo mokyklą, kurioje jaučiasi beveik lyg kalėjime.
BŪSIMA ŽVAIGŽDĖ
Amerikiečiai krepšinio agentai, ieškantys naujų žaidėjų stipriausiai pasaulyje krepšinio lygai „NBA“, yra akylesni už grobio tykančius vanagus. Talentų gaudymo tinklus jie mėto visur: tiek JAV didmiesčiuose, tiek tarp Afrikos genčių. Taip pat ir Europos krepšinio sostinėje – Lietuvoje.
Praėjusią vasarą į jų akiratį pakliuvo aukštaūgis (204 cm) kaunietis Martynas iš Sabonio krepšinio mokyklos. Ekspertai šiam dar vidurinės nebaigusiam sunkiajam krašto puolėjui garantavo nerealias karjeros aukštumas, šlovę ir turtus. Tik visa tai su viena sąlyga – reikia išvykti mokytis arčiau NBA, į šalia Niujorko esantį Naująjį Džersį.
Čia Martyną, tokį nelabai laimingą, „Panelė“ ir sutiko. Prieš pat pirmų mokslo metų pabaigą, kurios jis troško labiau už bet ką. „Niekas Lietuvoje net neįsivaizduoja, kur aš papuoliau… Po šitų išbandymų jokie mokytojai, net ir patys pikčiausi, man nebeatrodys baisūs“, – guodėsi jis.
BRANGUS PRESTIŽAS
Religinę pakraipą turinti Švento Benedikto berniukų parengiamoji mokykla visoje Amerikoje žinoma kaip talentų kalvė. Ją baigė dešimtys pasaulinio garso krepšinio, futbolo ir imtynių sporto žvaigždžių. Tad nieko keisto, kad norinčių įstoti – didžiulės eilės. Kiekvienam tenka praeiti stojamąjį egzaminą, o jeigu pavyksta – paruošti apvalią sumą pinigų. Vieneri mokslo metai čia kainuoja beveik 20 tūkstančių dolerių (Martynui mokslą apmoka jį sumedžioję agentai). Visa tai – vieša informacija, kurią nesunkiai galima rasti internete. Tačiau kas darosi už uždarų durų, kaip ruošiamos sporto žvaigždės?
Martynas atskleidžia tai, kas turėjo likti nepaviešinta, nes gali būti, kad po šios vaikino išpažinties daug kam atkris noras ten stoti. „Maniau, kad baisiausia man bus visus mokslo metus neturėti kontakto su merginomis, tačiau tai tik juokai… Mažiausiai aštuonis kartus dalyvavau muštynėse, du kartus jas suorganizavo patys mokytojai, kurie man ir priešininkui leido daužytis iki kraujų“, – atskleidžia krepšininkas.
ATSKIRTI NUO PASAULIO
„Visi mokiniai apgyvendinami mokyklos teritorijoje esančiame bendrabutyje – kambaryje po du. Nuo išorinio pasaulio Švento Benedikto kompleksas yra apsaugotas tvoromis, užrakintais vartais ir durimis. Išeiti negalima nei ryte, nei vakare. Tik kartą per mėnesį savaitgaliais su raštišku leidimu mokinį daugiausiai dviem parom gali pasiimti šeimos nariai, giminės arba jų įgalioti asmenys. Sekmadienio vakare visi turi būti savo vietose, be jokių išlygų. Pirmadienio rytas turi prasidėti pagal minutėmis sudėliotą režimą. (Koks jis?) 6 ryto keltis ir praustis, 7 pusryčiai, tada pirma pamoka, po jos – visi suvaromi į didelę patalpą, kur direktoriaus įgaliotiniai apžiūri, kaip kiekvienas atrodome, ar tvarkingai apsirengėme, susišukavome, ar niekas keistai neapsikirpo, tatuiruotės nepasidarė. (O jeigu?) Neee, jokių jeigu negali būti – iškart išmestų. Po patikrinimo vyksta privaloma malda ir tik tada galima tęsti mokslus. (Kiek pamokų kasdien?) Keturios, bet dvigubai ilgesnės nei Lietuvoje, po valandą dvidešimt minučių. Joms pasibaigus prasideda sportinė dalis – trijų valandų treniruotė. Lygis tikrai labai aukštas, treneriai iš žaidėjų išspaudžia viską, kiek galima. Po treniruotės, 18 valandą, – vakarienė, tada keturiasdešimt penkios minutės laisvo laiko – kas eina į tualetą, kas į vonią, bet dauguma užsidaro kambariuose artimiesiems. 20 valandą visi suvaromi į didelę, namų darbų ruošimo salę. Joje uždrausta kalbėti, juoktis, naudotis telefonais ir kompiuteriais. Turi sustingęs it statula ruošti pamokas. Tam skirta pusantros valandos, greičiau susisukti negalima, nes ims klausinėti kodėl esi neatsakingas ir pan.“
PASMERKTŲJŲ VALANDA
„Labiausiai mokiniai nelaukia vakarinio suvarymo 21.30 laiku. (Kodėl?) Ten pat, kur ryte šventai meldžiamės, vakare patiriame psichologinį smurtą. Mokytojai kiekvieną dieną randa prie ko prisiknisti ir skaito ilgus moralus. Pavyzdžiui, pavalgęs pamiršau nusinešti lėkštę – viskas, vadinasi esu baisiausias tinginys, neatsakingai žiūrintis į kitų žmonių darbą, negerbiantis valgyklos darbuotojų… Jeigu kas nors pagal grafiką pavėluoja – iškart paskaita apie punktualumą. Ginčytis draudžiama – jeigu sakai nors vieną žodį prieš – dvigubai ar net trigubai gausi moralo, būsi rodomas lyg neigiamas pavyzdys kitiems. Vyksta savotiškas žeminimas…“ (straipsnio tęsinį rasi birželio mėnesio „Panelėje“)