Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kai viena išsiųsta nuotrauka kainuoja labai daug: mąstykime

Kai viena išsiųsta nuotrauka kainuoja labai daug: mąstykime, todėl nesiųskime

Sekstingas – mūsų aplinkoje dar gana naujas, tačiau neretas žodis. Ar tiksliai žinome, ką jis reiškia? Sekstingu vadinamas atvirai seksualaus turinio žinučių, apnuoginto ar nuogo kūno nuotraukų, vaizdo įrašų siuntimas ar gavimas. Išsiųsta nuotrauka ar vaizdo įrašas gali tapti patyčių, keršto, šantažo priemone. Kai paspaudžiamas mygtukas „siųsti“, prarandama kontrolė – medžiaga atsiduria kito rankose ir su ja jis gali daryti bet ką.

Šią temą pradėsiu istorija iš savo mokyklos, įvykusia tada, kai išmaniaisiais telefonais dar nesinaudojome, nuotraukos buvo daromos fotoaparatais, vaizdo įrašai filmuojami kameromis, o vaizdais su kitais dalijomės per „Skype“, prieš tai įrašę į kompaktinį diską ar atmintuką. Medžiagos sklaida buvo nepalyginamai mažesnė nei šiandien. Tačiau vieną dieną mokykla pradėjo ūžti lyg avilys ir visi kalbėjo apie tą patį – apie vaizdo įrašą, kuriame visiškai nuoga mergina nufilmuota tenkinanti save. Įrašą pamatė kone visa mokykla. Jis plito žaibišku greičiu. Mergina buvo aklai įsimylėjusi, visiškai pasitikėjo savo vaikinu, jam ir buvo skirtas tas įrašas. Kai jiedu išsiskyrė, ši medžiaga buvo paviešinta. Tai, kas yra taip privatu ir intymu, tapo taip vieša. Daugelis nežinojo merginos vardo, bet po šio įvykio žinojo kaip „tą“ iš klipo.

Apkalbos ir patyčios buvo tokios stiprios, kad ji su visa šeima gana greitai išsikėlė gyventi į kitą šalį.Tokių istorijų ne viena. Antai gruodį internete ėmė plisti apsinuoginusios Karolinos Meschino vaizdo įrašas. Socialiniame tinkle Karolina rašė: „Šie video buvo skirti mano buvusiam vaikinui Jonui, su kuriuo draugavome beveik trejus metus, o tuo laikotarpiu, kai siunčiau jam video, mokiausi Italijoje ir draugavome per atstumą. Jaučiausi įsimylėjusi, planavau su žmogumi likti visą gyvenimą, dėl to pasitikėjau ir net nebūčiau pagalvojusi, kad kada nors liksiu tokia įskaudinta ir pažeminta. <...> Širdis plyšta pagalvojus, kaip tai yra baisu, pusdienį praverkiau, nežinau, kaip pajėgčiau išgyventi šią situaciją jei ne mano artimieji, kurie mane besąlygiškai palaiko. Manau, šiais laikais dauguma porų savo telefonuose turi intymių nuotraukų, kurias siunčia vienas kitam, kai būna toli, bet merginos būkit budrios! Neleiskite savo jausmų užplūstos padaryti tokių klaidų, nedarykite nieko, dėl ko vėliau kažkas galėtų jus įskaudinti ir pažeminti, kaip atsitiko man su Jonu! Pasimokiau iš klaidų ir dalinuosi istorija, kad jūs jų nedarytumėt ir niekada netektų atsidurti tokioje situacijoje, kokioje šiandien atsidūriau aš.“

Sekstingas
Sekstingas
Shutterstock

Mąstau, todėl nesiunčiu

2017 m. Paramos vaikams centras vykdė socialinę kampaniją „Mąstau, todėl nesiunčiu“. Kampanijos plakatai skelbė: „Viena nuotrauka – tūkstantis žodžių“. Kalbamės su psichologe Ieva Daniūnaite.

Kodėl buvo nuspręsta vykdyti tokią kampaniją?

Nors Lietuvoje sekstingo problemai išmatuoti tyrimų nėra atlikta, tačiau užsienio šalių tyrimų rezultatai rodo, kad viena iš penkių paauglių yra siuntusi tokių nuotraukų, didelė dalis – gavusi. Socialinės kampanijos „Mąstau, todėl nesiunčiu“ plakatuose buvo nurodytas telefono numeris, juo kreipėsi daug mokyklų, specialistų, dirbančių su jaunimu. Sprendžiant iš skambučių skaičiaus, akivaizdu, kad sekstingo tema Lietuvoje opi. Tai patvirtino ir pokalbiai su jaunimu. Skaudžiausi atvejai, kai tokia medžiaga paviešinama, kai dėl to atsiranda patyčios. Paaugliai spontaniški, gyvybingi, jie dažnai nesusimąsto, kas bus po to, kai nuotrauką ar vaizdo įrašą išsiųs, jie nepagalvoja, kad tai gali atsidurti bet kur. Išsiuntęs nebegalėsi sukontroliuoti.

Kodėl jauni žmonės tokius dalykus siuntinėja?

Būna, kad patiria spaudimą, todėl siunčia. Būna, kad kitas asmuo reikalauja vis daugiau nuotraukų, t. y. iš pradžių paprašo, pavyzdžiui, atsiųsti nuotrauką apnuoginta krūtine, tada prašo atsiųsti viso nuogo kūno nuotrauką. Jei atsisakoma tai daryti, pradedama grasinti sakant: jei atsiuntei vieną, atsiųsk daugiau, antraip paviešinsiu. Į Paramos vaikams centrą kreipiasi nukentėję vaikai ir jaunuoliai, jų šeimų nariai, jie ieško pagalbos, kaip išbristi iš susidariusios sudėtingos situacijos, kaip atsigauti emociškai. Svarbu tai, kad nuotraukų gali prašyti suaugęs žmogus, turintis savų interesų, pavyzdžiui, jas parduoti, įtraukti paauglį į seksualinės prievartos ar net prekybos žmonėmis aplinką.

Kuri amžiaus grupė yra labiausiai pažeidžiama?

Visų amžiaus grupių asmenys, kurie pradeda naudotis internetu, gali būti pažeidžiami. Paaugliai kiek labiau pažeidžiami tampa dėl didesnio domėjimosi seksualiniais dalykais – tai amžiaus periodas, kai kyla seksualiniai impulsai, taigi ir noras matyti tokias nuotraukas. Tačiau Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad ir mažamečius vaikus internete dažnai kalbina nepažįstami žmonės. Yra buvę atvejų, kai pradinių klasių mergaičių yra prašę nusifotografuoti nuogoms ir atsiųsti nuotraukas.

Tikrai nėra kokios nors specifinės paauglių grupės, kuri dažniau įkliūva, o kuri – ne. Įkliūti gali bet kas, nesvarbu, ką mėgsta, kaip elgiasi, su kuo bendrauja. Paaugliams per retai kalbama apie tai, kad jie nebūtinai turi daryti viską, ko jų prašoma, kad jei vaikinas labai gražus, nebūtinai jis ir elgiasi gražiai, ir apskritai, kad žmogus nebūtinai yra tas, kuo jis prisistato internete.

Kokios situacijos pačios skaudžiausios?

Kai jaunas žmogus apsigauna. Kai galvoja, kad siunčia pažįstamam žmogui, kuriuo tiki, o šis pradeda grasinti, išplatina nuotrauką. Tada išgyvenama didžiulė gėda, o jei apie tai niekam nesakoma – situacija tik blogėja. Pavyzdžiui, nuotrauką kas nors įkelia į feisbuko uždarą grupę, vaizdo įrašą patalpina jutube, suaugusieji tą nebūtinai pamato, prasideda patyčios, jos tęsiasi ir tai išauga į didžiulę problemą. Kiekvienas, patekęs į tokią situaciją, turi pranešti apie tai suaugusiam, kuriuo pasitiki, nes būtent suaugusiojo įsikišimas gali padėti sustabdyti tai, kas vyksta ir kas dar gali įvykti. Padedant tinklų administratoriui, turinį galima panaikinti, komentarus blokuoti ir taip išspręsti situaciją. Be to, jaunuoliai visada gali skambinti ar rašyti į Jaunimo liniją (www.jaunimolinija.lt), Vaikų liniją, kreiptis į Paramos vaikams centrą. Susidūrus su netinkamu turiniu ar jo panaudojimu, svetainėje www.draugiskasinternetas.lt galima užpildyti specialią formą. Tada ryšių reguliavimo tarnyba sprendžia, ką konkrečiu atveju daryti, atsižvelgiant į aplinkybes, informacija gali būti perduota specialioms tarnyboms. Netylėjimas, ieškojimas pagalbos – pirmas žingsnis problemos sprendimo link.

Kai netenki kontrolės

Komentuoja psichologė Rūta Julija Klovaitė

Ką daryti, jei sulauki prašymo atsiųsti intymių nuotraukų ar vaizdo įrašų?

Tokio pobūdžio nuotraukų ar vaizdo įrašų gali prašyti pažįstami ir nepažįstami. Jaunuoliai pasakoja, kad „taip bendrauti dabar tapo beveik įprasta“, „parašai žinutę, tau atrašo, ir jau, žiūrėk, apsikeiti erotinėmis nuotraukomis“. Tad reikia būti akyliems. Niekas neturi teisės prašyti ir tuo labiau platinti tavo intymių nuotraukų. Jokiu būdu nesidalink savo nuogo kūno vaizdais su nepažįstamais ar mažai pažįstamais asmenimis. Informacija internete sklinda labai greitai, kai išsiunti žinutę ar nuotrauką, jau nebe tavo valioje, kaip ji bus panaudota ir kaip tai paveiks tavo reputaciją. Jeigu kyla jausmas, kad čia kažkas negerai, pasitikėk savo jausmu. Vos atpažinusi sekstingą, būk drąsi ir nenuolaidi. Prašymas (ar reikalavimas) atsiųsti savo nuogo kūno nuotraukų yra netinkamas elgesys ir tu turi pasakyti tvirtą „ne“.

Kaip elgtis, kai neprašydamas gauni apnuoginto kūno ar kokios nors dalies nuotrauką ar vaizdo įrašą?

Jeigu jau tave pasiekė kažkieno nuotrauka ar vaizdo įrašas su nuogu kūnu, neplatink toliau. Gali atsirasti žmonių, kurie turi piktų interesų. Apie juos informuok socialinio tinklo administraciją. Gali atsitikti ir taip, kad ta nuotrauka bus nepilnamečio asmens. Būna, kad nepažįstami žmonės prašo jų kūno vaizdų, tai įvardydami kaip tam tikrą žaidimą ar būdą saugiai tyrinėti savo seksualumą, tačiau gavę nuotraukų archyvuoja arba platina jas internete. Lietuvoje nuogo ar apsinuoginusio vaiko ar paauglio nuotraukų platinimas yra vertinamas kaip nusikalstama veika, prilyginama pornografijos siuntimui ir laikymui. Jeigu susidursi su kažkuo panašiu, būtinai kreipkis į teisėsaugą, skambink 112 ir apie tai informuok.

Mergina
Mergina
Shutterstock nuotr.

Kodėl žmonės taip elgiasi (prašo ar neprašomi siunčia)?

Priežasčių yra labai daug. Dažniausiai intymūs vaizdai būna nufotografuoti sąmoningai, norint pamatyti save iš šalies. Tokie vaizdai siunčiami tuomet, kai žmogus didžiuojasi savo kūnu ir nori parodyti kitiems arba siunčia savo partneriui ar draugui, su kuriuo bendrauja, norėdamas jį nustebinti. Paprastai, skelbdami tokias nuotraukas, žmonės nori patikti, atkreipti kitų dėmesį ar tokiu būdu susipažinti. Taip jie flirtuoja, kad užmegztų glaudesnius ir intymesnius ryšius, siekia pripažinimo. Taip pat tai gali būti būdas išlaikyti santykius, kai su partneriu bendraujama per atstumą. Kai kuriems gali atrodyti, kad siųsti seksualinio pobūdžio nuotraukas ir vaizdo įrašus yra populiaru ir kad visi taip daro. Vieni siuntinėja, nes jiems tiesiog smagu, ir net nenumano, kad tai gali būti pavojinga, kiti sako, kad gavę erotinę nuotrauką jaučia spaudimą atsakyti tuo pačiu. Kai kuriems paaugliams atrodo, jog mobiliajame telefone turėti apsinuoginusio savo vaikino ar panelės nuotrauką – tarsi savo seksualumo įrodymas. Kai kas mano, kad tai netgi prilygsta saugiam seksui: „nuo to nepastosi“ ir „neužsikrėsi lytiškai plintančia liga“. Galima pastebėti ir lyčių skirtumų, merginos labiau jaučiasi spaudžiamos siųsti, o vaikinai labiau jaučiasi spaudžiami rinkti nuotraukas ir jomis dalintis. Merginoms norisi būti gražioms ir patikti. Tokiais atvejais jos naudojamos kaip pasitenkinimo objektai. Ir tai labai pavojinga savo kūno suvokimui bei bendram asmenybės vystymuisi. Vaikinai dalinasi nuotraukomis, varžosi tarpusavyje. Kartais jie siunčia savo nuotraukas norėdami sugundyti arba sutrikdyti merginą. Dabartinėje visuomenėje yra išaukštinta vertybė būti seksualiu. Žymūs pramogų pasaulio atstovai labai drąsiai demonstruoja savo seksualumą. Nebrandūs asmenys tapatinasi su jais ir taip pakliūva į savo pačių pinkles.

Kokios pasekmės gali lydėti žmogų, patekusį į tokią situaciją?

Dažniausiai sulaukiama patyčių. Bet kokios patyčios, o ypač – stiprios, tikrai blogina savijautą. Tokiais atvejais lydi didelis nerimas, nepasitikėjimas savimi, sunkumai atliekant įprastinę veiklą. Pakliuvęs į sekstingo nasrus žmogus gali susirgti depresija ar, siekdamas nusiraminti, gali pradėti vartoti įvairias psichotropines medžiagas. Dėl nuotraukų išplitimo dažnai būna kaltinamas pats žmogus, kuris jose užfiksuotas. Tokiais atvejais išgyvenama kaltė, gėda, bijoma aplinkinių pasmerkimo ir dėl to nedrįstama kreiptis pagalbos. Žmogus lieka vienas su stipriais negatyviais išgyvenimais. Jeigu tai jautrus, pažeidžiamas jaunuolis, laiku negavus pagalbos, gali kilti savižudybės grėsmė.

Kaip išgyventi tą laiką, jei apsisaugoti nepavyko ir tai jau atsitiko?

Tai labai jautrios istorijos, kurias lydi skausmingi išgyvenimai. Dažniausiai tai nutinka, kai poros santykiai iš pradžių būna romantiniai, o jiems nutrūkus viena iš pusių labai supyksta ir kerštaudama asmeniškai siųstas nuotraukas išplatina internetinėje erdvėje. Tuomet kas tik nori jas toliau platina smagumo dėlei arba norėdami išjuokti asmenį. Reikia suprasti, kad net jeigu artimai bendraujate ir tarpusavyje dalinasi intymiomis nuotraukomis, kada nors jos gali išplisti platesniame rate.

Jei pamatei savo intymių nuotraukų kažkur internete, kuo skubiau pašalink jas iš matomos aplinkos. Tik iš pradžių išsaugok „print screenus“ tam atvejui, jei reikėtų tolesnio situacijos tyrimo. Kuo skubiau pranešk apie įvykį socialinio tinklo administracijai ir pareikalauk nuotraukas pašalinti. Jei esi bauginama ir šantažuojama, kuo skubiau ieškok pagalbos. Rask patikimų žmonių, su kuriais galėtum pasidalinti tuo, kas nutiko.

Jeigu artimas žmogus pakliuvo į tokią situaciją, palaikyk ir atjausk, pasikalbėk. Nuramink, kad nors nuotraukų neįmanoma pašalinti iš visų įmanomų vietų internete, greitai jas užgoš nauja informacija ir nuotraukos nukeliaus toli į interneto istoriją.

Ir pabaigai, visoms siūlau pagalvoti apie tai, kaip kitaip galima parodyti savo šiltus jausmus ir įsimylėjimą, nesiunčiant erotinių nuotraukų?

Mano išsaugoti straipsniai