Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Gongų užsiėmimus vedanti Greta Balčiūnaitė: „Gongų terapija - tai žodžiais nenusakoma kelionė į save“

Gongų užsiėmimus vedanti Greta Balčiūnaitė: „Gongų terapija – tai žodžiais nenusakoma kelionė į save“

Nors Greta Balčiūnaitė atlieka įvairias grožio procedūras, masažus ir veda jogos užsiėmimus, aktyvi mergina prieš kiek laiko susidomėjo ir grojimu gongais.

Išmokusi įvaldyti šiuos išskirtinius instrumentus, Greta šiandien veda gongų užsiėmimus, kuriuose padeda kitiems žmonėms pažinti save per garsų magiją. Gongų sesijose kviečiama pasinerti į ypatingą garsų kelionę, kurios metu atsipalaiduojama, mokomasi paleisti užspaustas emocijas bei subalansuoti vidinį ritmą. O kaip pati Greta atrado šį Lietuvoje dar ne taip gerai žinomą muzikos instrumentą? Mergina su mumis pasidalins savo asmeninės kelionės į savęs pažinimą per gongų skambesį detalėmis.

Įprasta groti gitara ar pianinu, o štai gongas nėra toks jau dažnas pasirinkimas. Kokia buvo tavo pirmoji pažintis su šiuo instrumentu?

Viskas prasidėjo nuo tibetietiško dubens įsigijimo. Sužinojusi apie šį dubenį staiga pajutau stiprų impulsą, kad man reikia būtent to daikto čia ir dabar. Įsigijusi jį supratau, kad nemoku tinkamai dubens panaudoti, bet jaučiau, kad noriu jį įtraukti į savo vedamas įvairias procedūras. Norėjau, kad žmogus pajaustų neįtikėtiną tibetietiško dubens galią. Tuomet pamačiau, kad yra organizuojamas seminaras „Tibetietiškų dubenų masažas“. Į jį ir užsirašiau. Seminaro užbaigiamasis akcentas buvo gongų sesija, kuri mane tiesiog užbūrė. Akimirksniu pajaučiau, jog tai yra ypatingas potyris. Jaučiausi taip, tarsi kas būtų pabudinęs mano sielą! Gongų garsas, vibracija bei galia yra išskirtinė, jos neįmanoma perteikti žodžiais, ją galima tik patirti visiškai atsiduodant ir įsileidžiant garsą bei vibraciją į save. Po minėtos sesijos supratau, kad norėčiau išmokti kurti intuityvią garso kelionę, todėl užsirašiau į tęstinius garso mokymus.

Greta Balčiūnaitė
Greta Balčiūnaitė
Asm. albumo nuotr.

Tikriausiai gongų, kaip instrumentų, būna daug ir įvairių. Gal galėtum plačiau apie tai papasakoti?

Gongai yra vieni seniausių instrumentų pasaulyje, priskiriami mušamųjų grupei, dažniausiai gaminami iš žalvario ar bronzos ir gali būti plokščios formos arba su užlenktais kraštais. Gongai gaminami visame pasaulyje, tačiau patys moderniausi ir aukščiausios kokybės gongai yra „Paiste“ ir „Tone of Life“, gaminami Vokietijoje. Būtent šie instrumentai yra labiausiai paplitę tarp žmonių, kuriems svarbi grojimo kokybė. „Paiste“ gamintojas yra sukūręs planetarinių gongų liniją – naudodamas vieną iš šios linijos gongų, meistras bando atkartoti planetų dažnį. Būtent vienas iš mano sesijose naudojamų gongų ir yra iš šios kolekcijos. Tai yra Plutonas – sodrus, konkretus, galingas. Kitas turimas gongas yra „Tone of Life“ gamintojo. Šis gongų gamintojas kuria stichijų liniją. Turime Vandens gongą – greičiau „užbanguojantį“, su daugiau „purslų“. Jis toks, koks ir yra vanduo – gali būti švelnus ir ramus, bet tuo pačiu audringas.

Ar Lietuvoje yra daug žmonių, užsiimančių gongų praktikomis? O gal tai – dar palyginus nauja, neatrasta sritis?

Visame pasaulyje jau seniai yra grojama gongais bei domimasi gongų terapija, o Lietuvoje jie dar tik populiarėja. Vis dėlto, aš džiaugiuosi, kad grojančių gongais žmonių „šeima“ nuolat plečiasi, kadangi garsas apie gongų terapiją sklinda po visą šalį. Kasmet yra organizuojami įvairūs mokymai, kuriuos rengia bei veda Alicija ir Ričardas Eiliakai. Šie žmonės yra garso terapeutai, gongų meistrai, studijos „Menas Būti“ įkūrėjai ir gongų sesijos Lietuvoje pradininkai. Žinau, kad vis daugiau žmonių išgirsta apie tai, kas yra gongų sesija ir vis dažniau pasiryžta sudalyvauti joje bei tampa nuolatiniais klausytojais – atsiduoda garsui, jo galiai. Žmonės pajunta teigiamą šio instrumento terapijos efektą savo dvasiai ir kūnui – gongų vibracija stiprina organizmą, šalina stresą bei skausmus ir teigiamai veikia psichiką. Dėl vibracijos, sklindančios iš šių instrumentų, didėja savaiminio sveikimo gebėjimai, ištirpsta blokai, sustiprėja organizmo imunitetas. Vis dėlto, tik nedaugelis pajaučia impulsą, kad norėtų išmokti groti gongais ir dalintis šio instrumento suteikiama galia su kitais.

Gongų užsiėmimus vedanti Greta Balčiūnaitė: „Gongų terapija - tai žodžiais nenusakoma kelionė į save“
Gongų užsiėmimus vedanti Greta Balčiūnaitė: „Gongų terapija – tai žodžiais nenusakoma kelionė į save“
Asm. albumo nuotr.

Papasakok, ko gali tikėtis į gongų sesiją atvykęs žmogus?

Gongų sesija prasideda įsitaisius gulimoje padėtyje „Shavasana“ (ji naudojama jogoje norint apibrėžti tobulą atsipalaidavimo padėtį – gulima ant nugaros, kojos – plačiau, leidžiant pėdoms svirti į šalis, rankos patrauktos toliau nuo kūno, delnai nukreipti į viršų, o akys užmerktos). Kaip ir minėjau, kiekvieno žmogaus vedama gongų sesija yra savita bei individuali, todėl kiekvienas perteikia tai, kas jam svarbu. Tad vieni sesijų vedėjai pradžioje žmones įveda į meditacinę būseną per istoriją ar viziją, kiti per susikoncentravimą į kūną, o štai likę be ilgų įžangų pradeda groti. Intuityvaus grojimo metu yra naudojami ne vien gongai, bet ir kiti įvairūs instrumentai, kuriuos grojantysis labiausiai mėgsta. Įdomu tai, kad tas pats instrumentas skirtingų žmonių rankose gali skambėti visiškai kitaip. O ir pačios sesijos būna labai skirtingos, nes naudojami nevienodi instrumentai, skiriant daugiau ar mažiau laiko jiems suskambėti. Tad geriausia nieko iš anksto nesitikėti iš gongų terapijos ir paprasčiausiai atsiduoti garso kelionei.

O kokie pojūčiai dažniausiai aplanko žmones per ar po gongų sesijos?

Patirtys gali būti labai skirtingos. Vieni patiria vizijas bei pakylėtą būseną, kiti, atėję su kokiu nors konkrečiu klausimu, į jį suranda atsakymą, dar kiti vos gali išbūti sesiją, nes juos aplanko didelė baimė ar kitos stiprios, bauginančios emocijos… Yra ir žmonių, kurie pradeda jausti fizinius pojūčius, pavyzdžiui, rankų ar kojų tirpimą, o dar kiti tiesiog saldžiai užmiega. Kiekviena patirtis yra unikali, nes kitas kartas gongų terapijoje gali būti visiškai kitoks, kadangi paties žmogaus vidinė būsena visuomet kinta. Patiriant ne tokius malonius pojūčius visada nuraminame žmones, kad taip nutinka, nes garsas ir vibracijos iškelia tai, kas mūsų viduje yra prikaupta ir užslopinta. Tuo nepatogiu metu patariame tiesiog išbūti toje būsenoje ir koncentruotis į kvėpavimą. Jei pradeda gąsdinti galūnių aptirpimas – reikia pajudinti rankų ir kojų pirštus, kad pajaustume savo kūną, įsižemintumėme. Taip pat galima atsimerkti ir įsitikinti, kad šioje erdvėje saugu. O jei pojūtis yra labai stiprus, visada vienas (jei tik grojama dviese) iš vedančiųjų ateis pabūti šalia žmogaus ir jį nuramins. Tik patiriant ne tokias malonias ir patogias būsenas galima pažvelgti, kas slepiasi už tų neigiamų išgyvenimų, priimti tai ir paleisti. Tai, kas apleista, baugina ir skaudina, su laiku tik stiprėja ir trukdo pilnavertiškai gyventi.

Ar gongų sesija gali padėti numalšinti kylantį nerimą, stresą, pažaboti blogą nuotaiką, galbūt net pagerinti sveikatą, miegą?

Tikrai taip. Gyvenant intensyviu gyvenimo ritmu, padidėjus protiniam aktyvumui bei kasdien susiduriant su dideliu informacijos srautu, mūsų nuolatiniais palydovais tampa nerimas ir įtampa. Daugiau nei įprastai išbūname ne „Beta“ (budrumo ir mąstymo fazė), o „Gama“ bangose (intensyvi protinė apkrova, stresas) ir tai daro įtaką mūsų blogai nuotaikai, todėl pradedame jausti pyktį, agresiją, nerimą, stresą. Taip pat labai pablogėja miego kokybė, kadangi negalime kokybiškai atsipalaiduoti, nes per ilgai išbuvus „Gama“ bangose sunkiau pasiekti „Delta“ bangas (gilaus atsipalaidavimo būseną). Tad gongų sesijoje užmigus keletui ar keliolikai minučių arba net ir neužmigus, smegenys yra veikiamos garsų, kurie ramina ir veda į „Delta“ būseną, o tai yra pagalba ir savotiška treniruotė žmogaus smegenims. Gongų garsai padeda atsipalaiduoti, subalansuoti save ir atrasti vidinę harmoniją, sustiprinti kūną bei sielą. Po gongų garsų terapijos žmonės jaučiasi pailsėję, nusiraminę, tarsi sugrįžę į save.

Gongų užsiėmimus vedanti Greta Balčiūnaitė: „Gongų terapija - tai žodžiais nenusakoma kelionė į save“
Gongų užsiėmimus vedanti Greta Balčiūnaitė: „Gongų terapija – tai žodžiais nenusakoma kelionė į save“
Asm. albumo nuotr.

Yra organizuojamos maudynės gongų garse. Gal galėtum trumpai nupasakoti, kuo išskirtinė ši patirtis?

Gongų maudynės – tai intuityvi garso sesija, kurioje naudojami ne vien gongai, bet ir įvairūs kiti instrumentai. Ši sesija trunka 1-1,5 valandos. Tai daugiau procesas, kurio metu išgyvenamos įvairios emocijos, jausmai, paleidžiama giliai užslopinta psichinė įtampa. Tai garso kelionė į save. Daugiausia grojama gongais, kuris pasižymi stipriomis vibracijomis ir visą kūną smelkiančiu garsu. Maudynės gongų garsuose yra galimybė pasinerti į gongo garso lauką bei kiekviena savo kūno ląstele patirti jo atpalaiduojamą poveikį, o tuo pačiu ir paleisti susikaupusias įtampas, nuovargį, baimes. Po šios sesijos dažniausiai juntamas poilsis nuo kasdienybės, ramybė viduje ir naujos patirties džiaugsmas. Taip pat yra organizuojama „Gong Puja“ – gongų naktis, kuomet visą naktį skambinama šiais instrumentais. Jų garsas tampa tarsi lopšinė, stipriai veikianti mūsų organizmą bei smegenų veiklą. Ši naktis yra ypatinga ir organizuojama dažniausiai per tokias dienas metuose kaip lygiadieniai, saulėgrįža ar per trumpiausią naktį – Rasos šventę (Jonines).

Ar pati, vesdama gongų sesijas, taip pat pajauti teigiamą efektą savo kūnui ir sielai?

Tikrai taip, gongų garsas iš esmės pakeitė mano gyvenimą, į jį atėjo daugiau sąmoningumo, atidumo, darnos, savęs bei kitų priėmimo ir ramybės. Pasaulyje muzika ir garsas plačiai naudojamas kaip savigydos instrumentas. Net moksliniai tyrimai įrodo, kad garsas teigiamai veikia žmogaus kūną ir organizmą. Tad jaučiu, kad šis garsas mano gyvenime padeda mažinti stresą, atrasti vidinę harmoniją, šalina susikaupusią įtampą. Pradėjus pačiai vesti garso sesijas pastebiu, kad vis dažniau pasitikiu savo intuicija ir ji nebūna klaidinga. Žinau, kad pasitelkusi garsą ir vibracijas galiu suteikti kitiems žmonėms impulsą pastebėti savyje tai, kas reikalauja dėmesio, o tai mane labai džiugina, daro pilnaverte. Tad gongas yra nuostabus įrankis, kurį naudojant gaunama visokeriopa nauda – tiek pačiam grojančiajam, tiek klausančiajam. O aš pati pastebėjau, kad po garso sesijos grojimo, mano emocinė būsena tampa žymiai geresnė, jaučiuosi ramesnė, harmoningesnė, labiau atsipalaidavusi.

Mano išsaugoti straipsniai