Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Paslaptingasis rožinis triukšmas: kodėl jis padeda atsipalaiduoti ir užmigti?

Paslaptingasis rožinis triukšmas: kodėl jis padeda atsipalaiduoti ir užmigti?

Buityje baltuoju triukšmu vadiname įvairius, raminančiai veikiančius, geriau miegoti padedančius foninius garsus. Tačiau ar esi girdėjusi apie rožinį triukšmą?

Rožinis triukšmas – kas tai?

Kaip ir baltasis, taip ir rožinis triukšmas yra foninis garsas, padedantis atsiriboti nuo išorinio pasaulio. Tačiau pagrindinis skirtumas tarp jų – tai dažnis.

Baltasis triukšmas pasižymi vienodai skambančiu šnypšiančiu garsu, kaip siurblio, kondicionieriaus veikimas ar statinis televizoriaus šnypštimas pasibaigus programai. Rožiniam triukšmui būdingi besikeičiantys žemi garsai, tokie kaip vandenyno ošimas ar lietus.

Rožinis triukšmas padeda atsipalaiduoti ir užmigti

Foniniai garsai padeda mūsų smegenims susikoncentruoti į vieną dalyką ir nesiblaškyti, o tai nuramina ir tuomet mes greičiau užmiegame. Maža to, jie užgožia išorinius trukdžius – eismo garsus už lango, muziką ar pokalbius kaimyniniame bute už sienos ir panašiai.

Ilgą laiką buvo manoma, kad užmigti padeda baltas triukšmas – ir tai tiesa. Tačiau prieš kelis metus mokslininkai nustatė, kad baltasis triukšmas dėl savo aukštų dažnių turi įtakos greitesniam smegenų senėjimui. O štai rožinio triukšmo dažniai yra labiau subalansuoti ir mums natūralesni, todėl malonesni ir naudingesni kiek ausims, tiek ir smegenims. Kai kurie mokslininkai teigia, kad rožinis triukšmas netgi gerina atmintį.

Įvairios triukšmo spalvos

Baltas triukšmas apima įvairaus dažnio tačiau vienodo intensyvumo garsus. Pavyzdžiui statinis televizoriaus garsas, plaukų džiovintuvo ūžimas.

Rožinis triukšmas apima įvairius, tačiau žemesnius ir intensyvesnius dažnius. Pavyzdžiui krioklio vandens šniokštimas ar jūros bangų mūša.

Rudas arba raudonas triukšmas apima įvairius žemesnius ir intensyvesnius dažnius, tačiau yra gerokai galingesnis už rožinį triukšmą. Pavyzdžiui, garų lygintuvo šnypštimo garsas.

Juodas triukšmas apima nulinio dažnio garsą, t. y. visišką tylą.

Rožinio triukšmo minusai

Ir nors kol kas neatrasta, kad rožinis triukšmas būtų žalingas, mokslininkai įspėja, kad gali išsivystyti priklausomybė. O tai reiškia, kad ilgainiui be šio foninio garso nebus įmanoma užmigti išvis. Jei kasnakt atsigulusi įsijungsi rožinį triukšmą prieš miegą, smegenys ims tai traktuoti kaip signalą, kad laikas miegoti. Be šio signalo ateityje, galimai, jos nebegalės to padaryti.

Mano išsaugoti straipsniai