Jau ne tik Holivudo filmuose, bet ir mokykloje rugsėjį pasirodyti be savo kitų metų norų sąrašo darosi nejauku. Vieni svajoja apie dešimtukus, kiti planuoja keliones, o treti jau rengia unikalias verslo idėjas. Nėra laiko laukti, kol baigsi mokyklą, kalnus galima nuversti ir po pamokų. Visos trys mūsų kalbintos pašnekovės atestatą atsiėmė jau būdamos savo srities profesionalėmis. Manai, kad tu negalėtum? Pažiūrėk į savo norų sąrašą, galbūt pats metas susitvarkyti svajones.
Jei tik dabar susigriebei, rudens sezonas yra puikus metas išsiaiškinti savo slapčiausias svajones, o pirmasis naujos užrašinės puslapis – geriausia vieta joms apgyvendinti. Nepamiršk, kad į norų sąrašą (angl. Bucket List arba To Experience List) įtraukiami visi dalykai, kuriuos trokšti išbandyti, tikslai, kuriuos nori pasiekti, ir visos patirtys, kurias nekantrauji išgyventi.
Psichologai įvardija keletą priežasčių, kodėl tokį sąrašą kiekvienas privalome turėti. Jis priverčia sustoti ir pagalvoti, ką iš tikrųjų nori iš gyvenimo pasiimti, primena, kad gyvenimas trumpas ir turėtum išnaudoti kiekvieną jo dieną. Be to, šis sąrašas mus daro laimingesnius, nes suteikia vilties ir skatina smalsumą. Jau nekantrauji pradėti? Neskubėk, perskaityk keletą patarimų, o tada jau griebk rašiklį!
1. Pirmiausia turėsi sujungti svajones ir smegenų šturmą (angl. brainstorming). Gerą pusvalandį leisk sau pagalvoti, dėl ko stengiesi, kam aukojiesi ir kur norėtum save matyti netolimoje ateityje. Svarbiausia – išmesk iš galvos visas kliūtis. Čia nėra per brangu, per toli ar per mažai laisvadienių. Dabar tavo užduotis suprasti, ko reikia, kad būtum laiminga.
2. Kartais mūsų smegenys negali įsivaizduoti nė pusės linksmų dalykų, kuriuos dovanoja pasaulis. Dėl to pradedame niurzgėti, kad niekas šiame pasaulyje nebedaro mūsų laimingų. Tačiau prisimink visus beprotiškiausius dalykus! Sukurti savo kvepalus, aplankyti visus žemynus, nusidažyti plaukus raudonai, įveikti Nilą kruiziniu laivu, paskraidyti parasparniu, dalyvauti aukcione, pažiūrėti filmą po žvaigždėmis, pamatyti Beyonce koncertą, paspausti ranką Prezidentei ar išvažiuoti į jogos stovyklą. Visko tiek daug, kad sąrašas gali niekada nesibaigti!
3. Trečiame žingsnyje savo norų sąrašui turėtum sugalvoti laiko apribojimą, nes kitaip rašysi be galo. Savo norus galima suskirstyti į ilgalaikius, trumpalaikius arba specialaus termino. Dėl to dažniausiai žmonės sudarinėja vasaros, dešimtmečio, mokyklos ar universiteto baigimo, metų arba pasikeitusios gyvenamosios vietos norų sąrašus. Taip sąrašas nebus toks ilgas, o norai žymiai konkretesni.
4. Pasirašius savo sąrašą, būtina juo dalytis su kitais. Parodyk jį tėvams, kurie galbūt norės tave paremti, vaikinui, kuriam bus lengviau tave nustebinti per gimtadienį, ar draugams, kurie galbūt mielai prisijungtų keliaujant kartu. Komandiniame darbe atsakymus ir galimybes surasti žymiai paprasčiau, tad neslėpk savo norų po pagalve!
5. Būtinai išsirink TOP 3 svarbiausius savo norų sąraše. Pradėk domėtis galimybėmis, kaip galėtum juos įgyvendinti. Pavyzdžiui, norėdama paskraidyti parasparniu išsiaiškink, kiek tai kainuoja, kur tokia paslauga teikiama Lietuvoje, kokiomis dienomis ji kainuoja mažiau, ar nori tai daryti viena, ar su draugų būriu. Kai tiksliai žinosi, ko tau reikia, galėsi pradėti planuoti, kur pataupyti ir kada įgyvendinti vieną iš savo užsibrėžtų norų. Išpildžiusi pirmąją, atrasi neįtikėtinai daug motyvacijos siekti antrosios svajonės įgyvendinimo. Tik nesustok! Mūsų kalbintas merginas norų sąrašai nuvedė labai toli. Galbūt ir tavęs už kampo laukia svaiginantys gyvenimo atradimai?
Iš pirmų lūpų: kokius svajonių sąrašus sau sudarė garsios Lietuvos merginos?
Socialiniuose tinkluose prodiuserio Beno Ivanovo atrasta Beatričė Pundžiūtė (Beatrich) mažais žingsneliais užkariauja Lietuvos muzikos pasaulį. Paklausta apie svajones, mergina juokauja, kad apie kartu su „radistais“ įrašytą albumą nedrįso nė pasvajoti, kai staiga vienuoliktokės gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis. „Svajonės – suktas reikalas. Niekada neturėjau tokių nerealių fantazijų, kurios dabar virto tikrų tikriausia realybe. Pavyzdžiui, mano karjeros pradžia. Kartais į savo „Instagram“ paskyrą įkeldavau perdainuotas žymių dainų versijas. Dariau tai mėgėjiškai, nes neturėjau tikslo būti pastebėta, buvo tiesiog smagu sulaukti dėmesio iš draugų ar pažįstamų. Keldama įrašus niekada nesitikėjau jokio atlygio ar pripažinimo. Tik staiga man parašo Benas, kartu įrašome porą dainų ir štai aš jau stoviu scenoje su „radistais“, rankoje spausdama mūsų įrašytą kompaktinį diską, žengiu raudonu kilimu „M.A.M.A“ apdovanojimuose… Gal bandyti svarbiau nei svajoti?“
Jaunoji scenos užkariautoja darbų knygelėje jau seniai pasirašiusi savąjį norų sąrašą, nes jai tai lyg motyvacija ir noras tobulėti: „Norų sąrašas yra žymiai konkrečiau nei svajonės, nes šimtu procentų priklauso nuo mūsų pačių. Kiekvienas turime tokį sąrašą, net jei ir neužrašome, jis mūsų galvose. Juk kai padarome kažką visiškai nerealaus, ko giliai širdyje ilgai troškome, akimirką pagalvojame: „Tai juk buvo mano norų sąraše. Pagaliau man pavyko!“
Beatričės norų sąrašas:
1. Gyvenime „apšildyti“ bent vieną megažvaigždę.
2. Išleisti solinį albumą.
3. Pasidaryti 11 tatuiruočių.
4. Aplankyti Los Andželą.
5. Nuvykti į Romą.
JUSTINA KAZLAUSKAITĖ
Viena žinomiausių Lietuvos modelių Justina Kazlauskytė jau keletą metų sėkmingai dirba mados pasaulyje, bendradarbiaudama su tokiais dizaineriais ir mados namais kaip Roberto Cavalli, Alexander McQueen, Ritu Berri, „Escada“, „Jack&Jones“ ir kitais. Kilusi iš Biržų Justina nė nenumanė, kad kada nors Majamio paplūdimyje ją paslapčiomis gaudys paparacų objektyvai: „Tiesą sakant, nebuvau iš tų, kurios jau mokykloje turėjo savo gyvenimo planą. Tik išlaikius egzaminus atsirado tikslas mokytis universitete ir tuo pat metu dirbti modeliu. Nebuvo lengva, bet džiaugiuosi, kad man pavyko!“
Justina svajoja labai daug ir mano, kad visiems tai daryti privaloma. „Svajonės materializuojasi ir anksčiau ar vėliau pavirsta kūnu. Kas kitas gali labiau mumis tikėti, jei ne mes patys? Retas provincijos mokykloje būtų pasakęs, kad tapsiu pasaulyje žinomu modeliu. Jie tuo patikėjo tik pamatę faktą, o aš negalėjau apleisti tos minties nei tūkstantąjį kartą pasiklydusi milijoniniame mieste, nei išgyvendama konkurenciją ar dirbdama įtampoje. Niekas nesako, kad svajonės nieko nekainuoja, bet tikėjimas būtinas, norint jas įgyvendinti.“
Justinos norų sąrašas:
1. Aplankyti šalis, kuriose dar nebuvo.
2. Nuvykti į „Burning Man“ festivalį JAV.
3. Suplanuoti romantišką pasimatymą savo vaikinui.
4. Pagyventi mediniame namelyje Bora Bora saloje.
5. P. S. Tik dabar pamačiau, kad visuose mano noruose yra kelionės. Kad jos niekada nesibaigtų!
MILITA DAIKERYTĖ
Milita Daikerytė tik šiemet baigė mokyklą, tačiau Lietuvoje jau būtų sunku rasti apie ją negirdėjusį žmogų. Jaunoji verslininkė pavasarį atvėrė savo salono „Studio M by Milita“ duris, jau keletą metų pati kuria stebuklingus makiažus, dalyvauja televiziniuose projektuose ir niekada neatsisako naujų galimybių. „Jau nuo vaikystės vis kurdavau sau naujus tikslus, įsivaizduodavau savo ateitį ir daug apie ją svajojau. Šiuo metu taip pat turiu viziją ir tikslą, dėl kurio daug dirbu. Tiesa, mano tikslai auga su kiekviena diena, niekada nelieku pasyvi.“
Nuo mažens po padidinamuoju dėmesio stiklu augusi Milita sako, kad svajoti būtina, nes tam, kad galėtum realizuoti savo tikslus, turi juos įgyvendinti sąmonėje. Ir ne šiaip įgyvendinti, o svajoti 110 proc., kad išsipildytų maksimumas. „Mėgstu veikti tyliai, stebinti ne pažadais ar norais, bet darbais. Mano norų sąrašas visada yra galvoje, o tikslai yra susiję vienas su kitu, todėl įvykdžius vieną, žingsniu priartėju prie kito. Kiekvienas turi atrasti savą motyvacijos būdą, bet be aiškių tikslų net negalėsi pradėti galvoti, kaip juos įgyvendinti“, – gudriai nuo savo norų atskleidimo išsisuka abiturientė, tikinti, kad sugebės mus nustebinti dar ne vienu savo sėkmingu projektu.