Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Studijų užsienyje ekspertė atskleidžia pokyčius lietuvių pamėgtuose universitetuose

Studijų užsienyje ekspertė atskleidžia pokyčius lietuvių pamėgtuose universitetuose

Iš pradžių lyg pokštas nuskambėjusi žinia apie „Brexit“ tapo realybe ir Jungtinė Karalystė (JK) pradėjo pasitraukimo iš Europos šalių bendrijos procesą.

Lyg sumaišties dar būtų mažai, viruso COVID-19 pandemija kaip reikiant pakoregavo ne tik atostogas svetur planavusių keliautojų planus, bet ir studijomis užsienyje besidominčių atsargumą. Šiandien, anot ekspertų, niūrūs debesys sklaidosi, o svajojantys studijuoti šioje šalyje aktyviai domisi, kokiomis sąlygomis galės tai daryti nuo 2021 metų.

JK – tarp lyderių

Nors politinė situacija išlieka kiek miglota, džiugina tai, kad pirmoji COVID-19 pandemijos banga slūgsta, o ir JK išlieka viena populiariausių valstybių, į kurias studijuoti vyksta lietuviai.

„JK yra viena iš populiariausių šalių, kur studijuoti noriai vyksta lietuviai, tiesa, šiuo populiarumu jai tenka dalytis su Amerika, Australija ir Kanada. Taip pat ryškėja tendencija, kad vis dažniau konkurencingų pasiūlymų ir įdomių studijų programų pasiūlo Vokietijos, Nyderlandų, Airijos ir Šveicarijos universitetai“, – apie situacija tarptautinėje studijų rinkoje pasakoja sertifikuota Britų Tarybos „Education UK“ konsultantė, „AMES Education“ vadovė Eglė Kesylienė.

Tai, kad JK yra itin populiari studijų kryptis, rodo ir oficialioji statistika: 2019 metais į šios šalies universitetus stojimo prašymus pateikė daugiau kaip 37 tūkst. studentų iš ES šalių, skaičiuojama, kad kasmet studijas JK aukštosiose mokyklose pradeda ir daugiau kaip du tūkst. studentų iš Lietuvos.

Dėl besikeičiančios politinės situacijos ir siaučiančios pandemijos universitetai priversti keisti ir tam tikras stojimo procedūras – jau dabar žinoma, kad stojantieji į JK universitus 2021 metais paraiškas galės teikti dviem būdais. Tai bus galima padaryti per specialią UCAS (angl. the Universities and Colleges Application Service – Universitetų ir Koledžų Priėmimo Tarnyba) platformą, o pildant prašymą bus galima nurodyti penkis universitetus, kuriuose pageidaujama studijuoti.

Kitas būdas į kiekvieną universitetą kreiptis tiesiogiai. „Būtina atkreipti dėmesį, kad ne visi universitetai atidaro tiesioginių paraiškų teikimo portalus, tad renkantis studijas konkrečiame universitete, reikės pasitikrinti, koks numatytas prašymo teikimo būdas“, sako E. Kesylienė.

Trys svarbios žinios

JK tarp studijų svetur besidairančių jaunuolių garsėjo kaip itin svetinga užsieniečiams valstybė, nes čia buvo galima tikėtis gauti nemokamą studijų vietą ar, įstojus į mokamas studijas, pasinaudoti įvairiomis, jų kainą sumažinti padedančiomis, galimybėmis. Žinia, kad JK vyriausybė nusprendė valstybės remiamų paskolų svetimšaliams neteikti, daugelį nuliūdino, tačiau didžioji dalis universitetų, reaguodami į situaciją ir siekdami išlikti patrauklūs užsieniečiams, viešai paskelbė, kad stojantiems 2021 metais mokestis nedidės ir išliks 9250 svarų per metus.

Itin svarbi žinia planuojantiems studijas JK yra tai, kad keičiasi studento statusas – iš nacionalinių studentų (angl. „home students“) jie tampa tarptautiniais (angl. „international students“), todėl praranda kai kurias privilegijas, kuriomis ir toliau galės naudotis studijuojantys JK piliečiai. Pavyzdžiui, įstatymo numatytą galimybę mokėti mažesnį mokestis už mokslą ar gauti lengvatinę paskolą studijoms.

„Būtina paminėti, kad valstybės remiamos paskolos išliks jau esamiems studentams iki pat pasirinktos studijų programos baigimo, tačiau stojantieji nuo 2021 m. turės ieškoti alternatyvių sprendimų mokslų finansavimui. Kol kas universitetai JK dar rengia rekomendacijas studijų finansavimo klausimais, dauguma aukštojo mokslo įstaigų siūlys daugiau stipendijų programų, padėsiančių sumažinti studijų kainas“, sako studijų užsienyje ekspertė ir priduria, kad tikėtina, jog studentams bus sudaryta galimybė kreiptis į privačius paskolų teikėjus, bet į šį procesą aktyviai įsitrauks ir atsakomybę, kad skolintis būtų saugu, prisiims pats universitetas.

Sertifikuota Britų Tarybos „Education UK“ konsultantė E. Kesylienė primena, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. keičiasi imigracinė tvarka atvykstantiems į JK, o studentams bus reikalingi imigraciniai leidimai. Planuojantys pradėti studijas ar vidurinį mokslą JK nuo 2021 m., jau nuo šių metų spalio 5  d. galės teikti paraiškas būtiniems kelionės dokumentams į JK. Ši nauja tvarka taip pat užtikrins, kad tarptautiniai studentai, baigusieji aukštuosius mokslus JK, galės legaliai dirbti šalyje du metus po studijų, o įgijusieji daktaro laipsnį – net tris metus.

 

Norintys studijuoti JK nuo 2021 m. turės pateikti įrodymus konsuliniam skyriui dėl priėmimo į aukštojo mokslo įstaigą, taip pat turėti dokumentą, liudijantį anglų kalbos žinias ir dokumentą apie finansinius resursus, reikalingus mokslui ir gyvenimui šalyje.

Studentus vilioja JAV ir Kanada

Staigmenų planuojantiems studijas 2021 metais pateikė ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) bei Kanada. JAV universitetuose tarptautiniai egzaminai ACT ir SAT tampa nebeprivalomais, o papildomais. Tai, anot E. Kesylienės, yra puiki galimybė norintiems studijuoti aukštą tarptautinį reitingą turinčiuose universitetuose ar gauti stipendiją,

„Viena vertus atrodo, kad reikalavimai lengvėja, tačiau atsipalaiduoti negalima. Oficialiai trumpėjantis reikalavimų sąrašas dažnai yra didelė grėsmė net ir gabiausiems, kadangi universitetai turi išlaikyti savo nustatytus normatyvus, pagal kuriuos atsirenka kandidatus, todėl paraiškas studijoms pildyti būtina itin atsakingai, kad būtų galima išlaikyti savo pranašumą konkurencingoje aplinkoje. Jei tik galite laikyti egzaminą ir jaučiate, kad galite jį išlaikyti gerais balais, būtinai tai padarykite – tai labai padidins jūsų galimybes pasiekti savo tikslą“, sako ji.

Pasaulinės pandemijos kontekste itin išpopuliarėjo nuotolinės studijos, o reaguodama į situaciją Kanados vyriausybė nusprendė, kad užsieniečiai studentai mokysis pusę pasirinktos studijų programos nuotoliniu būdu, o kitą pusę – atvykę į šalį.

„Svarbi žinia, kad Kanados universitetuose studijuojantys užsienio studentai gali gauti darbo leidimą po studijų (angl. Post-Graduate Work Permit) net trejų metų laikotarpiui. Įprastai toks leidimas, vyriausybės sprendimu, išduodamas studijų trukmei lygiam laikui. 2021 metais studijas Kanadoje galite pradėti pačiu saugiausiu būdu – iš namų. Taip išvengiama papildomų išlaidų apgyvendinimui, galima dirbti ir taupyti mokslams, o paskui pasinaudoti šalies suteikiamomis galimybėmis“, – patirtimi dalijasi „AMES Education“ vadovė Eglė Kesylienė.

„AMES Education“ rengia vebinarus norintiems sužinoti daugiau apie galimybes studijuoti svetur:

  • 09-19 11:00 val. Kokios mano galimybės studijuoti Kembridže? Svečiuose Kembridžo universiteto atstovas.
  • 09-24 18:00 val. Ką, kodėl ir už kiek dažniausiai renkasi studentai iš Lietuvos?

Dalyvavimas – nemokamas, tačiau būtina registracija. Registruotis galima čia.

Mano išsaugoti straipsniai