Studento gyvenimas – ne tik paskaitos, sesijos ir aštuoni puodeliai kavos per dieną. Tai – ir iššūkis išgyventi su ribotu biudžetu. Pinigai visada ištirpsta greičiau nei motyvacija eiti į paskaitas pirmadienio rytą, tiesa? Gera žinia ta, kad taupyti įmanoma – ir visai neskausmingai! Štai keli paprasti, bet veiksmingi patarimai, kaip studentui sutaupyti be didelių pastangų.

Biudžeto planavimas – raktas į sėkmę
Pirmas žingsnis – žinoti, kur dingsta tavo pinigai. Nebūtina vesti sudėtingų „Excel“ lentelių (nors jei mėgsti – kodėl gi ne). Paprastos mobiliosios programėlės, tokios kaip „Spendee“, „Money Manager“ ar net užrašų knygelė padės sekti, kiek išleidi kavai, maistui ar transportui. Tikėtina, kad nustebsi – dažnai labiausiai skaudina ne didelės, o mažos, bet dažnos išlaidos.
Maisto karalystėje laimi tie, kurie planuoja
Užsukai į parduotuvę, iš jos išėjai su užkandžiais ir skanėstas. Tada savęs klausi: „O kur normalus maistas?“. Pažįstama situacija? Norint apsipirkti kokybiškiau ir sutaupyti pinigų, svarbu planuoti savaitės meniu. Tai ne tik padeda sveikiau maitintis, bet ir sumažina išlaidas. Beje, prieš susidarant planą, verta sužinoti, kokios mėgstamų parduotuvių, pvz. IKI, Rimi ar Maxima savaitės akcijos. Pavyzdžiui, jei taikoma nuolaida vištienai, galima iš jos pasigaminti net kelis patiekalus: salotas, troškinį ar sumuštinius. Taupu ir kūrybiška!
Draugystė su „antrų rankų“ prekėmis
Nesidrovėk ieškoti naudotų prekių. Juk šiais laikais tai netgi madinga! Apsilankyk antrų rankų drabužių parduotuvėse, užsuk į antikvariatą, peržiūrėk, ką įdomaus galima rasti tokiose platformose kaip „Vinted“ ar „Facebook Marketplace“. Tikrai atrasi puikios kokybės daiktų už kur kas mažesnę kainą. Taip pat prisidėsi prie tvaresnio vartojimo – vien tik pliusai, tiesa?
Studento pažymėjimas – tai ne tik įėjimas į biblioteką
Jokia čia paslaptis, daugelyje vietų studentams taikomos nuolaidos. Nuo kino teatrų iki sporto klubų. Todėl prieš įsigyjant prekę, visada verta pasiteirauti: „Ar turite nuolaidą studentams?“ Blogiausia, ką gali išgirsti – „ne“. Geriausia – sutaupytus kelis eurus, kuriuos tikrai sugalvosi kur išleisti.
Nemokami renginiai – linksmybės, kurios neišsituština piniginės
Universitetai, kultūros centrai, miestų savivaldybės ar net privatūs verslai dažnai organizuoja įvairiausius renginius studentams. Paskaitos, koncertai, kino vakarai – viskas nemokamai arba už simbolinį mokestį. Tai puiki proga pramogauti ir išlikti socialiam neišleidžiant turimo biudžeto.
Taupymas neturi būti niūrus ar varginantis. Su trupučiu planavimo ir kūrybiškumo galima ne tik išsiversti su ribotu biudžetu, bet ir gyventi smagų ir, svarbiausia, visavertį studentišką gyvenimą.