Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
augalų persodinimas
Augalai

Augalų namuose priežiūra žiemą

Žiema – iššūkių metas ne tik žmonėms, bet ir kambarinėms gėlėms. Mažiau saulės šviesos, sausas oras ir šilumos svyravimai gali turėti neigiamos įtakos jų sveikatai. Tačiau tinkamai pasirūpinę, galite užtikrinti, kad jūsų augalai klestės net ir šaltuoju sezonu. Štai svarbiausi patarimai, kaip prižiūrėti augalus namuose žiemą.


Priežiūra

Laistymas:

Žiemą dauguma augalų patenka į ramybės būseną, todėl jiems reikia mažiau vandens. Stenkites laistyti tik tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis visiškai išdžiūsta. Venkite perteklinio laistymo, kuris gali sukelti šaknų puvimą.

Šviesa:

Žiemos dienos yra trumpesnės, o natūrali šviesa – silpnesnė. Perkelkite augalus arčiau langų, kur jie galėtų gauti daugiau šviesos. Jei augalai kenčia nuo šviesos trūkumo, apsvarstykite galimybę naudoti papildomą apšvietimą, pvz., LED fitolamputes. Periodiškai pasukite vazonus, kad augalai gautų šviesą iš visų pusių.

Temperatūra:

Dauguma augalų geriausiai jaučiasi esant 18–24 °C temperatūrai. Saugokite augalus nuo šalto oro skersvėjų, ypač jei jie stovi šalia durų ar langų. Nepalikite augalų arti radiatorių ar šildytuvų, nes šiluma gali išdžiovinti jų lapus.

Drėgmė:

Žiemos oras patalpose dažnai būna labai sausas dėl šildymo. Tai gali neigiamai paveikti tropinius augalus, kurie mėgsta drėgmę. Naudokite oro drėkintuvą arba padėkite vandens pripildytą indą šalia augalų. Purkškite lapus vandeniu arba pastatykite augalus ant drėgnų akmenukų padėklo.

Tręšimas:

Žiemą augalams nereikia tiek daug maistinių medžiagų, nes jų augimas sulėtėja. Tręškite tik kartą per mėnesį arba visai nutraukite tręšimą iki pavasario.


Atkrepkite dėmėsį:

Jeigu ant augalų lapų kaupiasi dulkės, kurios gali trukdyti šviesos pasisavinimui. Švelniai nuvalykite lapus drėgnu skudurėliu arba duše (tik jei augalas tai toleruoja). Tačiau venkite valyti plaukuotus lapus, pvz., afrikines našlaites – jų paviršius yra jautrus.

Patikrinkite, ar vazone yra drenažo skylutės, kad perteklinis vanduo galėtų nutekėti. Jei vanduo užsilaiko vazone, augalo šaknys gali pradėti pūti.

Žiemą sausas oras ir silpnesni augalai tampa idealia terpe kenkėjams, pvz., voratinklinėms erkutėms, amarams ar tripsams. Reguliariai apžiūrėkite lapus (ypač apatinę jų pusę) ir stiebus. Jei pastebite kenkėjus, nedelsdami imkitės veiksmų: naudokite natūralias priemones, pvz., muilo tirpalą, arba specialius insekticidus.

Jei įmanoma, perkelkite augalus į šviesesnes ar vėsesnes patalpas, kurios labiau atitinka jų poreikius. Tropiniai augalai mėgsta šiltesnes ir drėgnesnes sąlygas, o kai kurie kaktusai ar sukulentai gerai jaučiasi vėsesnėse vietose.

Žiemą augalai yra ramybės būsenoje, todėl persodinimas gali juos pernelyg apkrauti. Jei vazone trūksta vietos arba šaknys jau kyšo per drenažo skylutes, persodinimą atidėkite iki pavasario.

Mano išsaugoti straipsniai