Visi žinome apie [-[0]-] , tačiau yra ir kita medalio pusė – jo vartojimas gali pakenkti jūsų organizmui.
Pasak medikų, česnakas yra toks pat kaip svogūnas. Jis valgomas ir naudojamas kaip vaistinis augalas jau beveik 5000 metų. Daugelis mokslininkų bandė atskleisti jo paslaptis ir paaiškinti jo naudą sveikatai. Įdomu tai, kad senovės Egipte česnakas buvo kiekvieno žmogaus racione. Žinoma, daugelis žmonių česnaką naudoja maisto ruošimui dėl jo ryškaus aromato.
Česnako privalumai
Česnakai pasižymi stipriomis antibakterinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, todėl yra svarbus sveikatos palaikymo elementas. Tai svarbiausių vitaminų ir mineralų, stiprinančių imuninę sistemą, šaltinis. Be to, česnakas gali sumažinti cholesterolio kiekį ir pagerinti kraujotaką, o tai teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sveikatą.
Liaudies medicinoje česnakas tradiciškai naudojamas peršalimo ligoms gydyti ir imuninei sistemai stiprinti. Jo gydomosios savybės taip pat padeda gerinti virškinimą ir kovoti su uždegimais, gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Česnako žala
Česnakas gali būti kenksmingas, jei jo vartojama per daug arba sergant tam tikromis virškinamojo trakto ligomis. Česnaką draudžiama vartoti, jei žmogus serga pepsine opa, gastritu ir alerginėmis reakcijomis.
Česnakas yra gana agresyvus produktas, jis didina skrandžio sulčių išsiskyrimą, todėl labai dažnai žmonėms, sergantiems gastritu ar pepsine opalige, padidėja rūgštingumas ir skauda skrandį. Taigi šiomis ligomis sergantys žmonės turėtų vengti jo valgyti. Česnakas taip pat gali būti pavojingas žmonėms, sergantiems lėtiniu ar ūminiu pankreatitu. Be to, kad jums labai skaudės skrandį, intensyviai formuosis dujos.
Daugeliui žmonių, pradėjusių valgyti česnaką, skauda galvą. Dažniausiai tai būna skausmas smilkiniuose. Šiuo atveju česnakas, kaip ir aštriosios paprikos bei svogūnai, skatina tulžies pūslės susitraukimus. Tai reiškia, kad dėl padidėjusio spaudimo tulžies pūslei pažeidžiamas tulžies išsiskyrimas, nes jos projekcijos zona yra smilkiniuose.
Be to, mitas, kad česnakas gydo vėžį. Deja, jis nedaro jokio poveikio vėžinėms ląstelėms ar jų formavimuisi.
Jei kalbėsime apie česnakinį vandenį, kurį pataria daugelis „ekspertų“, taip pat verta žinoti, kad jis pasižymi tomis pačiomis savybėmis kaip ir vanduo su citrina. Tai tiesiog paprastas vanduo su česnaku. Viskas, ką jis daro, tai skatina tulžies tekėjimą. Taigi, kai sakoma, kad česnakas gerai veikia virškinamąjį traktą, žarnyno mikroflorą ar patogeninę florą, tai netiesa, visa tai veikia tulžis, kuri išsiskiria jį valgant.
Daugelis žmonių česnaką vaikams pradeda duoti labai anksti, tačiau gydytojas pataria pradėti nuo 5-7 metų amžiaus, nes česnakas gali sukelti diskomfortą ir stiprų skrandžio skausmą. Taigi, nereikėtų vaiko versti jo valgyti, o „pažintį“ su jo skoniu reikėtų pradėti nuo mažo gabalėlio.
Česnako naudojimas
Česnako vartojimas priklauso nuo jūsų tikslų – jo galima dėti į patiekalus arba vartoti žalią, kad poveikis būtų maksimalus. Paprastai pakanka vienos skiltelės česnako per dieną. Svarbu atminti, kad jo nereikėtų vartoti tuščiu skrandžiu, o geriausia derinti su baltyminiu maistu. Rekomenduojama pirmiausia suvalgyti pusę porcijos maisto ir tik tada įdėti česnako, kad būtų išvengta skrandžio diskomforto.
Norėdami sumažinti aštrų kvapą ir dirginimą, susmulkintą česnaką palikite 15 minučių „kvėpuoti“ – taip išsiskirs alicinas. Jei norite išsaugoti jo naudingąsias savybes, česnaką į patiekalus dėkite gaminimo pabaigoje, vengdami aukštos temperatūros. Be to, žmonės, turintys antsvorio, turėtų prisiminti, kad česnako kvapas gali skatinti apetitą.