Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kada vežti pas veterinarą
Veterinaras

Kokiomis aplinkybėmis augintiniui reikia skubios veterinarinės pagalbos?

Mylintys augintinių šeimininkai visuomet rūpinasi savo gyvūnų sveikata ir stengiasi suteikti geriausią priežiūrą. Tačiau kartais pasitaiko situacijų, kai augintiniui reikalinga skubi veterinarinė pagalba, o delsti gali būti pavojinga. Kaip atpažinti tuos ženklus, kai gyvūnui reikalinga neatidėliotina pagalba, ir kokiomis aplinkybėmis būtina kreiptis į veterinarą? Štai pagrindiniai požymiai ir situacijos, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.

1. Sunkus kvėpavimas

Jeigu pastebite, kad augintinis sunkiai kvėpuoja, keičiasi jo kvėpavimo dažnis ar garsai (pvz., švokštimas, dusimas), tai gali būti ženklas apie rimtą problemą. Sunkus kvėpavimas gali rodyti širdies ar plaučių ligas, alerginę reakciją, svetimkūnį kvėpavimo takuose ar kitą skubios pagalbos reikalaujančią būklę.

Ką daryti? Nedelsiant kreipkitės į veterinarą, nes sunkus kvėpavimas gali greitai kelti pavojų gyvybei.

2. Staigus ir sunkus vėmimas ar viduriavimas

Vienkartinis vėmimas ar lengvas viduriavimas nebūtinai yra rimtas požymis, tačiau jeigu augintinis vemia ar viduriuoja dažnai, su krauju arba ilgą laiką (pvz., keletą kartų per valandą), tai gali rodyti sunkią būklę – pavyzdžiui, infekciją, apsinuodijimą, svetimkūnį žarnyne ar kitą rimtą virškinimo sutrikimą.

Ką daryti? Stebėkite augintinį ir, jei simptomai tęsiasi ilgiau nei kelias valandas arba pasireiškia kraujas, nedelsiant kreipkitės į veterinarą.

3. Traumos ir lūžiai

Jeigu augintinis patyrė traumą, pvz., nukrito iš aukščio, buvo partrenktas automobilio ar stipriai sužeistas kito gyvūno, tai gali lemti vidinius sužalojimus, lūžius ar šoką, net jei iš išorės žala atrodo minimali. Tokiais atvejais net mažos žaizdos gali sukelti infekciją, o vidaus organų pažeidimai gali būti pavojingi.

Ką daryti? Traumos atveju reikia kuo skubiau kreiptis į veterinarą, kad būtų atlikti tyrimai ir nustatytas traumos lygis.

4. Apsinuodijimas

Apsinuodijimas gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių – nuo kenksmingų augalų, chemikalų ar žmogaus maisto iki tam tikrų vaistų. Jei pastebite tokius simptomus kaip gausus seilėjimasis, vėmimas, traukuliai, sąmonės netekimas ar neįprastas elgesys, galimas apsinuodijimas.

Ką daryti? Nedelsiant susisiekite su veterinaru, ypač jei žinote ar įtariate, kad augintinis galėjo praryti nuodingą medžiagą. Jei galite, turėkite su savimi informacijos apie galimą nuodą (pakuotę, nuotrauką ar aprašymą).

5. Traukuliai ar sąmonės netekimas

Traukuliai gali rodyti epilepsiją, galvos traumą, apsinuodijimą ar kitas rimtas ligas. Jei augintinis praranda sąmonę arba patiria traukulius, situacija yra rimta ir reikalauja skubios pagalbos.

Ką daryti? Traukulių atveju saugiai paguldykite augintinį, neleiskite jam susižeisti ir, kai tik galima, kreipkitės į veterinarą.

6. Nepraeinantis skausmas ar šlubavimas

Jei pastebite, kad augintinis staiga pradėjo šlubuoti, dejuoti ar rodytis itin jautrus liečiant tam tikras kūno vietas, tai gali rodyti lūžius, raumenų patempimus ar vidaus organų pažeidimus.

Ką daryti? Jei skausmas stiprus ar tęsiasi ilgiau nei kelias valandas, kreipkitės į veterinarą – ypač jei gyvūnas atsisako valgyti, judėti ar išlaiko nenatūralias kūno pozas.

Kada vežti pas veterinarą
Veterinaras

7. Patinimai ir kraujavimas

Netikėtas patinimas, ypač veido, letenų ar pilvo srityje, gali rodyti vabzdžių įgėlimą, alerginę reakciją ar net vidaus organų pažeidimus. Be to, jei pastebite kraujavimą, ypač jei jis nesiliauja ilgą laiką, tai gali būti rimtas sveikatos sutrikimas.

Ką daryti? Patinimų ir kraujavimo atveju kreipkitės į veterinarą. Alerginė reakcija gali progresuoti į pavojingą būklę, o negydomas kraujavimas – lemti rimtas pasekmes.

8. Problemų su šlapinimusi ar tuštinimusi

Jeigu augintinis staiga negali šlapintis ar tuštintis, tai gali būti rimtos sveikatos problemos ženklas, ypač jei gyvūnas verkšlena ar rodo diskomfortą. Šlapimo susilaikymas gali rodyti šlapimo takų infekciją, akmenis ar kitas urologines problemas, kurioms reikia skubios intervencijos.

Ką daryti? Negalėjimas šlapintis yra pavojinga būklė, todėl nedelsiant kreipkitės į veterinarą, jei pastebite šiuos požymius.

9. Elgesio pokyčiai ir nuolatinis mieguistumas

Jeigu augintinis staiga tapo labai vangus, prarado susidomėjimą maistu, žaislais ar sumažėjo jo aktyvumas, tai gali būti ligos ženklas. Tokie simptomai gali rodyti infekciją, skausmą ar kitą sveikatos problemą.

Ką daryti? Jei vangumas tęsiasi ilgiau nei dieną ar pasireiškia kartu su kitais simptomais (pvz., karščiavimu, svorio netekimu), kreipkitės į veterinarą.

10. Staigus svorio kritimas ar apetito praradimas

Staigus svorio kritimas arba atsisakymas valgyti ir gerti gali rodyti rimtas sveikatos problemas. Tai gali būti susiję su virškinimo trakto ligomis, inkstų ar kepenų sutrikimais.

Ką daryti? Jei augintinis nepradeda valgyti ar gerti per 24 valandas, tai yra ženklas, kad reikia skubios veterinarinės pagalbos.

Mano išsaugoti straipsniai