NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Laukiasi
Nėštumas

Pirmieji nėštumo požymiai: ką reikia žinoti?

Nėštumas yra ypatingas gyvenimo etapas, kurio pradžia dažnai gali būti kupina nežinios ir laukimo. Nors kiekviena moteris patiria nėštumą individualiai, egzistuoja keletas dažnų simptomų, kurie gali signalizuoti apie naują gyvybę. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius nėštumo požymius, jų atsiradimo laiką ir ką reikia žinoti apie kiekvieną iš jų.

1. Vėluoja menstruacijos

Viena iš pagrindinių užuominų apie galimą nėštumą yra pavėluotos arba visiškai praleistos menstruacijos. Jei esate įpratusi sekti savo ciklą ir pastebite, kad menstruacijos vėluoja, tai gali būti pirmasis nėštumo požymis. Tačiau menstruacijų vėlavimą gali lemti ir kiti faktoriai, pavyzdžiui, stresas ar hormoniniai pokyčiai.

2. Nuovargis ir energijos trūkumas

Nėštumo pradžioje moterys dažnai jaučia neįprastą nuovargį. Tai įvyksta dėl hormonų lygio pokyčių, ypač padidėjusio progesterono. Energijos trūkumas ir nuovargis dažnai lydi pirmąjį trimestrą, nes organizmas intensyviai dirba kurdamas naują gyvybę. Jei jaučiate nuolatinį nuovargį, verta atkreipti dėmesį į šį simptomą.

3. Pykinimas ir šleikštulys

Pykinimas, kuris dažnai vadinamas „rytiniu šleikštuliu“, yra vienas labiausiai pastebimų pirmųjų nėštumo požymių. Nors jis vadinamas „rytiniu“, šis simptomas gali pasireikšti bet kuriuo dienos metu. Pykinimas atsiranda dėl hormoninių pokyčių ir dažniausiai prasideda apie 4–6 nėštumo savaitę.

4. Krūtų jautrumas ir padidėjimas

Dar vienas ankstyvas nėštumo požymis – jautrios, padidėjusios ar net skausmingos krūtys. Krūtų jautrumas atsiranda dėl hormoninių pokyčių, kurie ruošia kūną maitinimui. Daugelis moterų pastebi, kad jų krūtys tampa pilnesnės ir jautresnės jau ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu.

5. Dažnas šlapinimasis

Dėl didėjančio hormonų lygio ir inkstų veiklos pakitimų nėštumo metu daugelis moterų patiria dažnesnį šlapinimąsi. Ankstyvoje nėštumo stadijoje gimda pradeda spausti šlapimo pūslę, o tai taip pat prisideda prie dažno noro šlapintis. Tai yra vienas iš ženklų, kuris gali išduoti apie galimą nėštumą dar prieš atlikus testą.

6. Padidėjęs apetitas arba pasikeitęs skonis / jautrumas kvapams

Nėštumo pradžioje moterys dažnai jaučia pasikeitusį apetitą ir skonio pojūtį. Tai gali būti noras valgyti tam tikrus maisto produktus, kurie anksčiau netraukė, arba atvirkščiai – staigus nenoras valgyti kai kuriuos patiekalus. Be to, nėštumo metu dažnai sustiprėja kvapo pojūtis, o kai kurie kvapai gali kelti pykinimą.

mitybos planas
Sveika mityba

7. Nuotaikos svyravimai

Hormoniniai pokyčiai nėštumo pradžioje gali sukelti ir emocinį nestabilumą. Nuotaikos pokyčiai, jaudulys, jautrumas ir net dirglumas yra dažni simptomai. Šiuos pojūčius gali sukelti ne tik fiziologiniai pokyčiai, bet ir nėštumo keliamas stresas bei laukimo jaudulys.

8. Lengvi pilvo skausmai arba tempimo jausmas

Kai kurios moterys jaučia lengvus pilvo skausmus arba tempimo pojūtį, kuris primena menstruacijas. Šie pojūčiai gali kilti dėl gimdos augimo ir prisitaikymo prie nėštumo. Tačiau stipresni ar aštrūs skausmai gali būti nerimo signalas, tad tokiu atveju verta pasitarti su gydytoju.

9. Švelnus jraujavimas arba „implantacinis kraujavimas“

Kartais, kai apvaisinta kiaušialąstė prisitvirtina prie gimdos sienelės, atsiranda švelnus kraujavimas, vadinamas implantaciniu. Tai paprastai būna šviesesnis ir trumpesnis kraujavimas nei įprastos menstruacijos. Jei pastebėjote tokį kraujavimą ir jaučiate kitus nėštumo požymius, verta atlikti nėštumo testą.

10. Bazinės kūno temperatūros padidėjimas

Bazinė kūno temperatūra dažnai pakyla ir išlieka aukštesnė viso nėštumo metu. Jei reguliariai sekate savo temperatūrą ir pastebite jos nuolatinį padidėjimą po ovuliacijos, tai gali būti ženklas, jog esate nėščia.


Kada atlikti nėštumo testą?

Nors šie simptomai gali rodyti nėštumą, svarbu paminėti, kad nėštumo testas yra patikimiausias būdas patvirtinti nėštumą. Testą rekomenduojama atlikti po pavėluotų menstruacijų dienos, tačiau kai kurie jautresni testai gali parodyti rezultatą net anksčiau.


Kada kreiptis į gydytoją?

Jei jaučiate kelis nėštumo požymius ir nėštumo testas yra teigiamas, rekomenduojama susitarti su gydytoju dėl patvirtinimo ir pirmo vizito. Specialistas galės suteikti išsamią informaciją apie jūsų ir būsimo kūdikio sveikatą bei padėti pasiruošti nėštumo eigai.

Mano išsaugoti straipsniai