Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Nenorime gąsdinti

Nenorime gąsdinti, bet šie ženklai rodo, jog tau gali grėsti paranoja

Tikriausiai ne kartą esi skaičiusi, girdėjusi iš draugių ar draugų, o galbūt net pati patyrusi vadinamuosius nerimo epizodus. Nerimauja visi – net ir pačių šalčiausių nervų žmonės neretai patiria pasikartojančius nerimo priepuolius, lydimus baimės ir sumišimo.

Išskirtiniais atvejais patiriamas nerimas ir stresas nieko nestebina bei neturėtų gąsdinti. Kur kas baisesnė nerimo forma – paranoja. Oficialiais tyrimais įrodyta, jog kas ketvirtas pasaulio žmogus yra patyręs paranojos sukeltą pojūtį, lydimą jausmą, jog kažkas linki ko nors blogo, trokšta pakenkti ar seka. Paranoja viena, o jos rūšių – daugybę. Pasitikrink, ar tau negresia paranojiški pojūčiai.

Kiekviename bendravime tu įžvelgi negatyvumą

Pagrindinis paranojos požymis nebūtinai yra tai, kad žmogus tiki sąmokslo teorijomis ir nešioja šalmą iš aliuminio folijos, kad niekas neperskaitytų jo minčių. Paranojos apimti asmenys paprasčiausiai stebi aplinka ir itin giliai ją analizuoja, taip nepalikdami vietos sveikam požiūriui. Paranojikui gali atrodyti, jog viskas, ką jis daro yra blogai arba žmonės, kurie jį supa, yra nusiteikę prieš jį. Vis dėlto negalima painioti paranojiko su pesimistu – pesimistus paprasčiausiai dažnai aplanko negatyvios mintys, o štai paranojikus jos persekioja kiekvieną akimirką.

Tu įtariai vertini visus autoritetus

Viską, kas asmeniškai paliečia asmenį su paranoidiniu asmenybės sutrikimu ar potencialiai kelia jam grėsmę, jis vertina kaip blogio šaltinį. Apskritai į paranoją linkę asmenys daugelį žmonių įtarinėja vagystėmis, sekimu, mano, jog šie jiems linki pikta, be to, negali pakęsti, kai kas nors juos įdėmiau nužiūrinėja.

Mergina
Mergina
Shutterstock

Nuolat pavyduliauji

Tarpasmeniniai santykiai su paranoidinio asmenybės sutrikimo kankinamu žmogumi, suprantama, yra sudėtingi, nes toks žmogus kitus vertina tik kaip turinčius pikčiausių ketinimų, todėl niekuo nepasitiki, net savo partneriu (-e). Tai gali sugriauti santykius ne tik su draugais, bet ir su mylimaisiais ar giminačiais. Labai dažnai į paranoją linkę žmonės linkę vienišauti, mat sunkiai prisileidžia naujus žmones arba prisileidę greitai ryšius nutraukia dėl įtarinėjimų ar baimių.

Tau būdingas agresyvumas ir gynybiška reakcija

Paranojos kankinami žmonės savo įsitikinimus, net jei jie atrodo visiškai neturintys pagrindo ar nelogiški, neretai gina iki kraujo. Vis dėlto tai nėra principingumas, tai paprasčiausias negebėjimas šaltai ir racionaliai reaguoti į iškilusius sunkumus bei problematiškas situacijas.

Mano išsaugoti straipsniai