Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Studentai už būstą gali mokėti mažiau: retas kuris pasinaudoja šia galimybe

Studentai už būstą gali mokėti mažiau: retas kuris pasinaudoja šia galimybe

Studentai, kurie yra deklaravę savo gyvenamąją vietą savivaldybėje, kurioje studijuoja, gali pasinaudoti būsto nuomos dalies kompensacija. Ji taikoma tiek nuomojantiems būstą, tiek gyvenantiems bendrabutyje. Kompensacija gali siekti iki 379 eurų, priklausomai nuo miesto ir nuomojamo būsto ploto. Vis dėlto, pavyzdžiui, Vilniuje šia lengvata pasinaudoja tik iki 100 studentų.

Sutaupo 340 eurų

Vilniuje studijuojanti Paula pasakoja, kad dėl būsto nuomos dalies kompensacijos kreipėsi prieš metus: „Gyvename su kambarioke. Už savo trijų kambarių butą turėtume mokėti 500 eurų, tačiau pritaikius kompensaciją sumokame tik 160 eurų.“

Studentė atskleidžia, kad dokumentų pateikimas gali užtrukti, bet turėti kantrybės tikrai apsimoka. „Tai leidžia pasirinkti geresnės kokybės būstą, kuris yra arčiau aukštosios mokyklos ir nesumokėti kosminės sumos.“

Galioja atitinkami kriterijai

Kompensacija yra skiriama, kai asmens be šeimos deklaruotas turtas yra iki 13 671 Eur, o grynosios metinės pajamos – iki 9 114 Eur.

Ja gali pasinaudoti neturintys nuosavo būsto. Taip pat ir nuosavo būsto savininkai, kurių turimas būstas yra fiziškai nusidėvėjęs daugiau kaip 60 proc. arba nuosavybės teise turimo būsto naudingasis plotas, tenkantis vienam asmeniui ar šeimos nariui, yra mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų arba mažesnis kaip 14 kvadratinių metrų, jeigu šeimoje yra asmuo su negalia ar sergantis sunkia lėtine liga.

Lengvata taikoma ir gyvenantiems bendrabutyje bei užsieniečiams

Norint gauti paramą nuomos sutartį reikia sudaryti ne trumpiau kaip vieneriems metams ir įregistruoti ją Nekilnojamo turto registre. Kompensaciją galima gauti ir už bendrabučio kambarį. Tokiu atveju reikėtų su aukštąją mokyklą sudaryti būsto nuomos sutartį ir ją pateikti savivaldybei.

Dėl kompensacijos gali kreiptis ir Lietuvoje studijuojantys užsieniečiai, kurie turi laikiną arba nuolatinį leidimą gyventi. Taip pat, kartu gyvenantys kambariokai: jie turi sudaryti tris nuomos sutartis, nurodant koks gyvenamasis plotas tenka vienam gyventojui, arba šią informaciją pateikti vienoje sutartyje.

Visais atvejais dėl kompensacijos reikia kreiptis į deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybę.

Kompensacija ypač aktuali šiemet

Pasak Lietuvos studentų sąjungos viceprezidento Pauliaus Vaitiekaus, šių mokslo metų pradžioje studentai susidūrė su iššūkiais ieškant, kur apsigyventi: „Trūko vietų bendrabučiuose, o dabartinės būsto nuomos kainos įkandamos tikrai ne kiekvienam studentui. Dėl to pasinaudoti kompensaciją labai raginu kiekvieną, kuris atitinka numatytus kriterijus.“

P. Vaitiekus teigia, kad šiuo metu skundų dėl vietų trūkumo nesulaukia: „Norisi tikėtis, kad aukštosios mokyklos išsprendė susidariusias problemas ir rado išeitis, kur apgyvendinti studentus. Šiuo metu ieškome sprendimų, kad tokia situacija nepasikartotų kitąmet. Vienas iš jų – lėšų paieškos bendrabučių atnaujinimui. Tai ne tik leis sukurti papildomas gyvenamąsias vietas, bet ir pagerinti esamų kokybę.“

Jis pabrėžia, kad atsakomybę už tai turėtų prisiimti tiek aukštosios mokyklos, tiek Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Mano išsaugoti straipsniai