„Ačiū tau, mokyklinis suole, už nuspaustą nugarą, žinias, tylų sutikimą tau ant veido piešti širdeles ar (tai didžiausia mūsų paslaptis) geranorišką leidimą užsirašyti matematikos formules“, – tokie ar panašūs vidiniai monologai skamba dažnos abiturientės galvoje birželio pradžioje, vėliau šiuos pasikalbėjimus pertraukia gramatika, kartojimas ir pamaldus kavos vartojimas palenkus galvą virš konspektų.
Tačiau gana greitai įvyksta dramatiškas pokytis – toje vietoje, kur paprastai būdavo smegenys, apsigyvena madingos dilemos: ilga ar trumpa suknelė, aukštakulniai ar lygiapadžiai, auskarai ar vėrinys… Dilemos kartais gali peraugti į egzistencines raudas, kodiniu pavadinimu: „Neturiu, ko rengtis, ir niekada neturėjau, dėl to man telieka verkti suklupus prie prekybos centro altoriaus ir prašyti nušvitimo.“ Jeigu pasiekei šią kritinę stadiją, stabtelėk. Ženklai byloja, kad tau trūksta įkvėpimo! Tad atsipūsk, užsikelk kojas ant stalo ir pasivaikščiok išleistuvių šventės istorijos labirintais. Gal būtent ten rasi ir savo įkvėpimą?
Debiutančių pokylis?
Išleistuvės pasaulyje pradėtos švęsti 1900 metais ir ligi septintojo dešimtmečio turėjo visai kitokią prasmę nei šiandien. Nepatikėsi, tačiau išleistuvių pokylis buvo skirtas pristatyti visuomenei… jaunas, išsilavinusias nuotakas! Merginoms siekti mokslo aukštumų universitetuose ar koledžuose anuomet nebuvo įprasta, tad pirmasis pokylis ir prisistatymas visuomenei neretai baigdavosi sužadėtuvėmis ir… ramiu šeiminiu gyvenimu. Pasisekė, kad gimei XXI amžiuje, tiesa?
Išleistuvės prezidentūroje
Ar įsivaizduoji išleistuvių pokylį prezidentūroje? Skamba iškilmingai, tačiau sutik, nelabai smagiai… Visgi pasaulio istorijoje yra nutikę kai kas dar įdomesnio, Susana Ford, JAV prezidento Geraldo Fordo duktė, tėčiui išvykus į komandiruotę išleistuves savo bendraklasiams surengė… Baltuosiuose rūmuose! Šventėje dalyvavę svečiai puošėsi iškilmingais drabužiais – merginos dėvėjo tik ilgas sukneles, o vaikinai tik smokingus. Kiekvienas svečias ligi renginio turėjo pateikti savo asmens duomenis JAV slaptosioms tarnyboms ir buvo kruopščiai patikrintas. Šių neįprastų išleistuvių valgiaraštį sudarė anuomet jaunuolių pamėgti patiekalai, ir jokio alkoholio!
Su kuo valgomas corsage?
Corsage arba korsažas – tai žavingas šventinis aksesuaras, gaminamas iš gyvų gėlių ir juosiamas aplink merginos riešą. Verčiant terminą kyla šiokių tokių neaiškumų, juk korsažu vadinama ir šventinės suknelės dalis nuo kaklo iki juosmens… Pasirodo, anksčiau buvo madinga gėlėmis puošti suknelės korsažą ir tik XX amžiuje gėlės persikėlė ant merginų riešų, drauge pasivogdamos ir pavadinimą. Tokią žydinčią ir kvepiančią apyrankę, vietoje sunkios gėlių puokštės išleistuvių porai įteikdavo vaikinas, o pats pasipuošdavo butonjere (pranc. boutonnière) – prie merginos corsage derančia mažyte puokštele, segama švarko atlape.
Vėliau corsage pradėti gaminti iš saldainių (ar atsimeni valgomas apyrankes, geidžiamiausią vaikystės aksesuarą?), o 2014 metais populiarus greitojo maisto restoranas, prekiaujantis skrudinta vištiena, sukūrė išleistuvėms dedikuotą corsage aksesuarų liniją, dekoruotą gėlėmis ir… kepta vištiena. Tokių neįprastų corsage apyrankių reklamos šūkis teigė: „Meilėje netrūksta „nepatogių“ situacijų. Palengvink jas savo mylimajai!“ Nieko nepasakysi, romantikos supratimas išties keičiasi…
Ilgai ir laimingai
Holivudo filmuose išleistuvės niekaip neapsieina be romantiškų išgyvenimų, jaudinančių dramų bei virpulio. Ar jis ją pakvies? Ar jie liks kartu amžinai? Ar jam patiks jos suknelė ir, o Dieve, ar juodu išrinks vakaro karaliumi ir karaliene? Nors realybė dažnai prasilenkia su svajonėmis, kartais „ilgai ir laimingai“ prasideda būtent išleistuvių vakarą!
Ar žinojai, kad užkietėję rokeriai, grupės „U2“ lyderis Bono ir dainininkas Jon Bon Jovi iki ausų įsimylėjo savo išleistuvių partneres ir vėliau jas vedė? Nors Lietuvoje išleistuvės švenčiamos kiek kitaip, mūsų merginos nelaukia prie lango, kol mokyklos gražuolis jas pakvies į pokylį, visgi verta pasvarstyti, ar nederėtų pasinaudoti romantiška išleistuvių aura ir tokį vakarą bent užkalbinti tą, su kuriuo ilgą laiką knietėjo pabendrauti…
Trumpi patarimai, jeigu jau ruošiesi išleistuvėms:
Aukštakulnius aukis tik tada, jeigu neblogai juos „pilotuoji“ ir esi tikra, kad batai netaps tavo kruvinąja vakaro tragedija.
Nepamiršk, kad ilgos itin šventiškos suknelės labai greitai išsitepa, o keliaujant pasitikti saulės dar ir sušlaps nuo ryto rasos.
Pasidažyk vandeniui atspariu tušu, net jei dabar galvoji, kad į išleistuves žiūri pakankamai pragmatiškai, gali būti, jog tą vakarą teks verkti. Atsargumas gėdos nedaro.
Delninę rinkis su rankenėle, vakaras ilgas ir nuolat laikyti visą savo turtą rankoje tikrai nebus lengva.
Jeigu ketini pasipuošti profesionaliu makiažu, labai gerai išsityrinėk meistro feisbuko puslapį ir susirask makiažų pavyzdžių, kuriuos galėtum jam parodyti.
Na, o jeigu nenori rizikuoti, geriau pasidažyk pati, juk daug nereikia – gaivūs rausvi skruostai, paryškintos lūpos, šiek tiek highlighterio ir voilà!